Захист цибулі від шкідників і хвороб

2021-06-09

Цибуля в Україні вирощується повсюдно і не тільки великими аграріями, а й городниками. Рослини мають яскраво насичений смак, завдяки якому цибуля стає відмінним доповненням до багатьох страв. А ще цибуля містить велику кількість вітамінів та елементів, це важливе джерело антиоксидантів, вживання яких позитивно позначається на обміні речовин.

При, здавалося б, простий агротехніці культура досить часто хворіє. Тому цибуля потребує ефективних обробок проти шкідників і хвороб. Особливо важливо це при несприятливих погодних умовах: невисока температура повітря, висока вологість і часті дощі. У статті ми спробуємо розібратися, які хвороби найчастіше вражають цибулю, які шкідники люблять поласувати цими рослинами. А також про те, як захистити посадки цибулі, щоб отримати здоровий врожай.

Хвороби культури і боротьба з ними

Найбільш поширеним і небезпечним захворюванням цибулі є пероноспороз або несправжня борошниста роса. Вражати хвороба може на різних етапах розвитку рослини: як сівок, так і ріпку. У результаті ураження можна втратити до 50% врожаю. Уражені рослини гірше дозрівають, їх лежкість знижується.

Температура повітря близько 15 ⁰С і вологість приблизно 100% — найбільш підходящі для розвитку грибка умови. Уражені рослини важливо вчасно видалити з ділянки, оскільки на них гриб може зимувати і на наступний рік знову вражати цибулю або інші культури. Спори грибка можуть поширюватися на великі відстані за допомогою вітру або дощу. Так що навіть якщо ваші посадки цибулі не мають симптомів ураження, немає 100% гарантії, що грибок не занесеться із сусідньої ділянки. У дощову погоду патоген швидко розвивається, також це відбувається, якщо цибуля росте в сильному затінені, там, де погано провітрюються грядки.

Якщо ви бачите на кінчиках листочків цибулі невеликі плями жовтого кольору — це ознаки хвороби. Надалі до пероноспорозу можуть додаватися й інші хвороби, що ще більше ускладнить ситуацію.

Боротися із хворобою можна, об'єднавши агротехнічні заходи захисту з ефективними препаратами, обробку якими можна починати з фази 2–3 справжніх листочків. Для захисту цибулі від хвороб рекомендуємо обробити посадки фунгіцидом Ридоміл Голд. Препарат має дві діючі речовини, тому вони будуть захищати цибулю від інфекції. Для обробки цибулі потрібно 50 мл препарату на 10 л води, щоб обробити 2 сотки посадок. За сезон можна проводити 2–3 обробки препаратом. У нього тривалий період дії — до 14 днів.

Через 14 днів після обробки Ридоміл Голд рекомендується провести обробку препаратом Квадріс, щоб уникнути резистентності інфекцій. Обприскувати Квадрісом цибулю можна 2 рази за сезон. Захисна дія препарату 12–14 днів. Приготувати робочий розчин можна, змішавши 6 мл засобу з 5 л води. Такого розчину вистачить для обприскування 1 сотки посадок. Коли температура повітря підніметься вище, на зміну пероноспорозу може прийти альтернаріоз. Обробка цими препаратами допоможе уникнути таких небезпечних хвороб.

Шкідники цибулі: найпоширеніші і засоби захисту від них

Страждає цибуля не тільки від грибкових інфекцій, але й навали шкідників. Найпоширеніший шкідник цибулі — це трипс. Це невелика за розмірами комаха живе на різних культурах, зокрема і на цибулевих посівах. У них коричневий або жовтий окрас, мають крила, за допомогою яких трипси перелітають на далекі відстані, вражаючи інші посадки.

Зимує шкідник на рослинних рештках у ґрунті або в лусці цибулин під час зберігання. Якщо тому сприяє клімат, може розмножуватися і у сховищах. Завдавати шкоди посадкам цибулі може аж до збирання врожаю, тому втрати врожаю можуть бути великими.

Трипс робить укус на листових пластинах цибулі, де потім з'являється грибок. У результаті рослина гине.

Для захисту від шкідливої комахи рекомендуємо провести обробку інсектицидом Енжіо. Препарат має системну і контактну дію, тому вдало захистить цибулю від шкідників. Препарат можна змішувати з фунгіцидом Ридоміл Голд для проведення спільної обробки. У цього засобу період захисної дії більше 20 днів. Всього можна провести 2 обробки за сезон. Упаковку (3,6 мл) препарату розводять в 10 л води і обприскують 2 сотки посадок культури.

Особливість описаних препаратів в тому, що вже через 1 годину після обробки вони не змиваються дощами, тому можна не переживати, що опади знизили ефективність препаратів.

Агротехнічні заходи захисту

Як ми вже говорили, найбільш ефективний захист цибулі буде, якщо об'єднати обробки препаратами з агротехнічними методами. Тому рекомендуємо не забувати про такі дії:

  • Дотримуйтесь сівозміни. Якщо є така можливість, повертайте цибулю на попереднє місце вирощування через 3–4 роки.
  • Видаляйте рослинні залишки. На них вдало зимують і грибки, і шкідники, а потім навесні знову знищують ваші посіви.

Такі прості дії разом з обробками ефективними препаратами захистять цибулю, щоб ви зібрали здоровий урожай культури.