Захист томатів від шкідників у відкритому грунті

2021-02-17

Вирощувати томати люблять городники для себе, а також фермери з метою збуту. І хоча селекціонери постійно працюють над створенням нових гібридів, стійких до захворювань і шкідливих комах, кущі томату все одно можуть вразити патогени.

Найбільш поширеними шкідниками культури є совка, попелиці і трипси. Оскільки більшість із них люблять поласувати листям або корінням рослин, а разом з цим переносять хвороби, боротьба з ними повинна бути своєчасною та ефективною. Про те, як боротися зі шкідниками на томатах, ми розповімо в цій статті.

Чим обробити розсаду томатів

Обробка томату починається на етапі підготовки насіння до сівби. Якщо ви придбали посівний матеріал у неперевірених місцях або зібрали його самі, передпосівна обробка необхідна. Потрібно знезаразити насіння, оскільки на ньому можуть бути личинки шкідників. У майбутньому такий посівний матеріал або дає погані сходи, або не сходить зовсім.

Якщо ж ви купували насіння у спеціалізованому магазині, який дорожить клієнтами і своєю репутацією, там реалізовується посівний матеріал хорошої якості. Виробник вже провів передпосівний обробіток насіння, тому замочуючи його в домашніх умовах, можна тільки нашкодити посівного матеріалу. Правильний догляд за розсадою, своєчасні поливи і потрібна температура повітря забезпечать повноцінний розвиток сіянців на початковому етапі розвитку.

Першу обробку можна провести, коли у розсади з'явиться п'ять справжніх листів. Для поливу можна використовувати препарат Конфідор. Така обробка захистить молоді рослини від попелиці та трипсів. Щоб приготувати робочий розчин, візьміть 15 мл препарату на 10 л води. Використовувати засіб потрібно, строго дотримуючись інструкції. Системний інсектицид потрапляє через коріння, листя, стебло і поширюється по рослині, забезпечуючи захист до 30 днів. Обробка розсади томатів — не обов'язковий етап. Важливіше захистити рослини, коли вони вже перебувають у відкритому ґрунті.

Обробка від шкідників під час цвітіння першої кисті

Коли розсаду пересадили на постійне місце у відкритий ґрунт і вона трохи прижилася, її потрібно обов'язково обробити засобами захисту. Як ми вже відзначали, попелиці, трипси і різні види совок здатні завдати непоправної шкоди врожаю. Найбільше культура страждає від совок: ці шкідники можуть оселитися у плодах, в результаті чого томати псуються, загнивають, їх не можна вживати в їжу. Причому шкоду томатам завдають не метелики шкідників, а їхні личинки — гусениці. Вони пожирають не тільки плоди, а й листя, стебла рослин — в результаті кущі в'януть і гинуть.

Попелиця може вражати томати, коли на вулиці стоїть суха і тепла погода. На відміну від совок, вона не чіпає плоди, але може нашкодити самій рослині. Масові атаки шкідників загрожують тим, що ріст рослин припиняється, припиняється цвітіння, не зав'язуються нові плоди.

Коли на листках томату помітні дрібні світлі точки, що нагадують проколи голкою, значить на рослинах оселилися трипси. Про присутність шкідника підкаже також знебарвлення листя. Згодом воно відмирає і опадає. У результаті атаки трипсів деформуються бутони і квіти рослин. Як і тля, заводяться шкідники, коли повітря дуже сухе і тепле.

Щоб уникнути проблем із совками, попелицями та трипсами, необхідно використовувати засоби захисту томату. Ефективні препарати, які не тільки показують хороший результат в боротьбі зі шкідниками, а й малотоксичні для навколишнього середовища і людини, це Ампліго й Ізабіон. Препарати швидко розкладаються і практично не накопичуються у плодах томатів.

Як обробляти кущі томату у відкритому ґрунті, щоб у результаті отримати смачні і якісні плоди? Коли починається цвітіння першої кисті, потрібно провести обов'язкову обробку рослин. Для цього можна використовувати препарат Ампліго. Він працює проти шкідників у більш широкому діапазоні температур, ніж інші інсектициди, а також стійкий до змивання дощем вже через годину після обробки. Для приготування робочого розчину на 5 л води потрібно взяти 4 мл препарату. Щоб підсилити ефект, захистити томати від перепадів температур, які трапляються після висадки розсади, рекомендується під час обробки до даного препарату додати Ізабіон. Препарату на 5 л води потрібно взяти 20 мл. Таких розчинів вистачить для обробки 1 сотки рослин. Після такої обробки ваші томати будуть захищені від совок, попелиці, трипсів 2–3 тижні.

Обробка томатів під час активного цвітіння

Захист томату від шкідників включає кілька обов'язкових обробок. Друга і третя проводиться під час цвітіння 3–4 кисті томату і під час масового цвітіння відповідно.

Щоб квітки рослин стали смачними і соковитими плодами, другу і третю обробки рекомендується провести препаратами Ампліго й Ізабіоном, як і під час першої обробки. Під час третьої обробки до вже відомих препаратів можна додати препарат Проклейм. Він швидко (протягом 2 годин) проникає в рослину і має високу ефективність при будь-яких погодних умовах. Бажано провести дві обробки цим препаратом: під час масового цвітіння і як тільки плоди починають наливатися кольором. У препарату короткий період очікування (5 днів), тож після закінчення терміну плоди можна вживати в їжу.

Обробка такими препаратами захищає томати від різних видів совок, попелиці та трипсів, які здатні нашкодити рослинам і знищити частину врожаю. Якщо провести всі обробки вчасно і відповідно до рекомендацій виробника засобів захисту, подальші обробки рослинам не потрібні. Тепер томатам не страшні совки або попелиця, а ви можете спокійно насолоджуватися смачними плодами вирощених томатів.

Агротехнічні заходи боротьби із совками, попелицями та трипсами

Щоб мінімізувати ризик появи на вашому городі чи полі шкідників, не забувайте про профілактичні заходи:

  • Регулярно боротьбу з бур'яном, адже саме з бур'янів совки та інші шкідники потім перебираються на томати.
  • Після збирання врожаю видаліть усі рослинні залишки, проведіть глибоку перекопку, щоб личинки, що забралися на зиму в ґрунт, потрапили на поверхню і загинули з настанням морозів. Навесні, до посадок, перекопка теж не завадить.
  • Якщо ділянка маленька, видаляти шкідників можна механічним способом.

Будь-яку проблему краще запобігти, ніж потім боротися з нею. Обробку препаратами проти шкідників рекомендується проводити незалежно від того, є вони на кущах томату, чи ні. Так ви точно захистите посадки від совок або попелиці, щоб отримати максимально високий і якісний урожай.