Захист черешні від шкідників і хвороб

2021-04-22

Квітучий сад навесні — це не тільки красиві і ароматні квіти, якими хочеться милуватися, а й багатий урожай в майбутньому. Черешня зустрічається у багатьох садах і присадибних ділянках, адже насолодитися смаком цієї солодкої ягоди багато хто любить. Але щоб дерево активно плодоносило якомога довше, за ним потрібно правильно доглядати.

Багато садівників навесні проводять санітарну обрізку, підгодовують і поливають дерева, вважаючи, що цього достатньо. Але не можна забувати про хвороби та шкідників, які ранньою весною, з приходом тепла, активізуються і завдають шкоди деревам. Іноді збиток настільки великий, що можна втратити більшу частину врожаю і навіть усе дерево. Обробки дерев від шкідників і хвороб важливі. Тому в статті ми докладніше розберемося, які шкідники і хвороби вражають черешню найчастіше, як з ними боротися і як захистити сад.

Чому черешня хворіє

Догляд, про який ми говорили вище, важливий, але цього не достатньо, щоб черешня плодоносила щороку. Під час висадки саджанця на ділянці важливо вибрати сорт, який добре росте у ваших кліматичних умовах. Але навіть тоді черешня може захворіти. Причини захворювань культури:

 • Неправильно вибрано місце при посадці, ґрунт.
 • Занадто рясний або убогий полив, неправильно підібрані добрива або не в тій концентрації.
 • Погодні умови, невідповідні черешні (занадто жаркий клімат або дуже суворі зими).
 • Механічні пошкодження кори.
 • Зараження інфекцією із сусідніх дерев.
 • Комахи, які люблять поласувати листям, квітками і плодами черешні.

Перш за все потрібно знайти причину, чому дерево хворіє. Інакше заходи боротьби будуть безрезультатні.

Поширені шкідники черешні

Навесні, як тільки встановиться тепла погода, шкідники починають атакувати сад. І черешня теж страждає від різних шкідників.

Вишнева муха

Невелика комаха розміром 3–5 мм з волохатим тільцем і яскраво-жовтим щитком на спині. У шкідника добре розвинений нюх, тому для нього не проблема знайти садову ділянку за солодким запахом. Любить вишнева муха поласувати кісточковими культурами. Навіть якщо свій сад ви обробили захисними засобами, а сусіди ні — непрохані гості можуть потрапити і до вас.

Літ мухи триває приблизно з початку травня до початку липня, але може і змінюватися. Вишнева муха любить харчуватися соком ягід ранніх сортів. У плодах, що дозрівають, самки відкладають яйця — і такі ягоди стають непридатні. Коли личинки з'являються, вони харчуються м'якоттю плодів, рухаючись до кісточки. Зимує шкідник у ґрунті, а навесні знову починає літ. Якщо вишнева муха в цьому році була в саду, на наступний рік її теж потрібно чекати. Тому так важливі своєчасні обробки черешні від шкідників.

З народних способів профілактики вишневої мухи варто назвати розчин тютюнового пилу. Візьміть 400 г тютюну і подрібніть, додайте 10 л окропу і настоюйте добу. Таким розчином обприскують дерева, він нешкідливий для рослини, але створює плівку, яку не люблять шкідники.

Довгоносик

Цей шкідник небезпечний не тільки для суниці. Кісточкові дерева теж страждають від довгоносика. Якщо плоди черешні стали пошкодженими і дрібними, листя в'януть завчасно, буріють і опадають — на дереві оселився довгоносик. Комаха шкодить черешні, вишні, але її складно розпізнати. У довжину вона близько 4 мм, сіро-коричневого відтінку зі смугами світлого кольору на надкрилах.

Коли на вулиці стане близько 15 °С, шкідник виходить із місць зимівлі і атакує кісточкові. Спочатку довгоносик харчується листовими пластинами, залишаючи на них отвори. Пізніше самки відкладають яйця в ядра. Личинки живляться ядром кісточки і заляльковуються всередині. Коли урожай дозріває, жуки, перебуваючи ще всередині, харчуються самими плодами.

Засоби захисту черешні від шкідників

Щоб захистити черешню від шкідників, важливо вчасно проводити обробку засобами захисту. Ефективно бореться з вишневою мухою препарат природного походження Проклейм. У період, коли закінчилося цвітіння черешні, вишнева муха особливо небезпечна. Для боротьби з нею і варто застосовувати Проклейм. У препарату короткий період очікування — 15 днів. Препарат впродовж 2 годин потрапляє в тканини рослин, але не має системної дії. Захисний період препарату триває 2 тижні (всього можна провести дві обробки). Препарат нешкідливий для корисної ентомофауни і споживачів. Обробки проводити рекомендується у вечірні години, оскільки під дією сонячного світла препарат швидко розкладається. Для обприскування 4 г препарату розводять в 8–10 л води. Залежно від розміру дерева на одну черешню використовують 1,5–3 л робочого розчину.

Від довгоносика рекомендується використовувати препарати системно-контактної дії, наприклад, Ампліго. Це препарат швидкої і тривалої дії. Перша загибель шкідників настає через день, а повне знищення — через 3 дні. Препарат забезпечує контроль шкідника протягом 2–3 тижнів.

Хвороби черешні

Не можна забувати і про те, що черешня вражається не тільки шкідниками, а й різними захворюваннями.

Кокомікоз

Недуга проявляється насамперед на листових пластинах, коли черешня цвіте. Коли на листочках помітні дрібні точки червоного кольору, а на зворотному боці — рожевий наліт — це кокомікоз. Уражені хворобою листочки жовтіють, потім стають коричневими, потім опадають. Якщо помітили, що черешня вражена кокомікозом, важливо відразу видалити листя, гілки та плоди, уражені хворобою.

Моніліальний опік

Сіра гниль (або моніліоз) часто зустрічається на кісточкових деревах. Вражає хвороба черешню зазвичай в літні місяці. Гілки стають бурими, ніби обпалені, і всихають. Шкірка ягід покривається сірими наростами. Такі плоди гниють і завчасно обпадають. Уражені хворобою частини дерева потрібно видалити, а ті, що впали — зібрати і знищити. При зборі врожаю не пошкоджуйте плоди. Закладайте на зберігання тільки цілі ягоди.

Бура плямистість

При цьому захворюванні на листках культури утворюються бурі плями. Частини листя, уражені хворобою, відмирають, а на їхньому місці з'являються отвори. Як і з іншими захворюваннями, уражені ділянки потрібно видаляти, щоб хвороба не поширювалася.

Чим обприскати черешню від хвороб

Для боротьби із захворюваннями черешні важливо вчасно проводити обробки. У момент, коли розпускаються бруньки, можна обробити рослини препаратом Хорус. Повторну обробку рекомендується проводити перед початком цвітіння. Це ефективний препарат проти моніліального опіку, плодової гнилі, кокомікозу. Для приготування робочого розчину візьміть 2–3,5 г препарату на 10 л води. Такої робочої рідини вистачить для обробки 100 кв.м. Всього за сезон можна провести 2 обробки препаратом.

Проти гнилей на рослинах рекомендується використовувати препарат Світч. У препарату короткий період очікування — 6–7 днів. За період вегетації можна провести 1–2 обробки препаратом.

Препарат Скор рекомендується для захисту черешні від кокомікозу. Обробку для профілактики можна провести після закінчення цвітіння. Скор швидко проникає у тканини рослини і показує біологічну активність незалежно від погоди. У препарату сильна лікувальна і профілактична дія проти збудників хвороб. Препарат малотоксичний для людей і навколишнього середовища. Препарат Скор можна змішувати з препаратом Проклейм проти шкідників і проводити змішану обробку.

Профілактика хвороб культури

Пам'ятайте і про заходи профілактики хвороб, які значно знижують ризик їхньої появи:

 • Дотримуйтесь правил агротехніки культури.
 • Вчасно проводьте чистку крони, особливо навесні. Занадто густа крона стає причиною появи грибкових інфекцій.
 • Перевіряйте рослини на предмет механічних пошкоджень.
 • Регулярно підгодовуйте дерева. Квола рослина в результаті нестачі мінеральних компонентів частіше хворіє.
 • Щоб підвищити стійкість рослин до несприятливих погодних умов, проведіть обробку препаратом Ізабіон. Він підходить для захисту рослин, коли, наприклад, в період цвітіння ще спостерігаються нічні заморозки.

Як би ви не доглядали за рослинами, шкідники та хвороби все ж можуть вражати черешню. Щоб цього не сталося, не нехтуйте обробками захисними засобами. Це не тільки вбереже дерева від хвороб, але і поліпшить урожай в майбутньому.