Догляд за розсадою білокачанної капусти

2021-04-06

Білокачанна капуста — бажаний гість на столі в будь-якому вигляді: свіжому, квашеному, соленому. Використовується капуста в багатьох стравах, оскільки вона містить багато клітковини, вітамінів і є низькокалорійним продуктом. Тому виростити культуру бажають багато дачників. Незважаючи на те, що агротехніка білокачанної капусти нескладна, отримати хороший урожай вдається не всім.

Висівати насіння капусти можна відразу у відкритий ґрунт, але якщо ви вирощуєте ранні сорти і хочете отримати урожай якнайшвидше, посіяти культуру краще на розсаду. Про те, як доглядати і чим підживлювати капусту білокачанну на етапі розсади, ми сьогодні поговоримо.

Умови вирощування: температура, освітлення

Щоб сходи з'явилися якомога швидше, потрібно створити відповідний для культури температурний режим. Добре, якщо ємності з посівами знаходяться у приміщенні, де можна регулювати температуру.

Капуста білокачанна — холодостійка культура, але якщо низькі температури будуть довго впливати на неї, є ризик отримати цвітушність капусти. Насіння культури можуть проростати вже при 2–3 °С, при 10–11  С сходи з'являються через 12 днів, при 18–20 °С — на 4–й день. Після того, як сходи з'явилися, температуру знижують на 7 °С на тиждень. Це потрібно, щоб уповільнити зростання сіянців і запобігти витягуванню. Потім у приміщенні встановлюють температуру 12–14 °С вдень і 8–10 °С вночі.

У фазу сходів капуста досить чутлива до негативних температур, тому потрібно стежити за температурою в приміщенні, де вирощується розсада.

Культура любить світло, затінення, загущення і несвоєчасне проріджування сходів негативно позначається на розвитку культури. Сходи будуть витягатися в таких умовах. Що стосується ранніх сортів, загущення призводить до того, що качани сформуються дрібні і неякісні, або не сформуються взагалі. Якщо освітлення буде безперервним, а світловий день довгим, розвиток і зростання капусти прискориться.

Полив розсади білокачанної капусти

Що стосується поливу, тут все просто. Поливати розсаду капусти білокачанної потрібно в міру підсихання ґрунту. Культура любить вологу, але перезволоження їй шкодить, тому стежте, щоб не було застою води. Поливати рослини потрібно не холодною водою, а нагрітою до 22–24 °С.

Після того, як полили розсаду, потрібно провітрити приміщення. Застій повітря і постійне зволоження може викликати чорну ніжку або загнивання коренів розсади.

Перший полив сходів рекомендуємо провести з добривом МЕRISTEM NPK 11: 40: 11 + 2MgO, до складу якого входять азот, фосфор і калій. Магній же в складі потрібен для фотосинтезу. У результаті рослини будуть більш зеленими, краще розвиватися і формуватися. Візьміть на 10 л теплої води 20–30 г добрив, розмішайте і полийте рослини.

Якщо хочете перевезти розсаду (наприклад, з дому на дачу для висадки в ґрунт), якийсь час не поливайте її. Пружні рослини легко можуть зламатися, а якщо листя злегка прив’януть, переїзд перенесуть легше. Також скорочення поливу застосовується, якщо потрібно призупинити темп зростання розсади. Наприклад, погода зіпсувалася, і ви поки не можете висадити рослини в ґрунт. Тоді поливи скорочують, щоб розсада не переросла. Зменшення поливу краще поєднувати зі зниженням температури повітря в теплиці.

Підживлення на різних етапах розвитку розсади

Після того, як з'явилися сходи і ми знизили температуру повітря, у рослин може виникнути дефіцит фосфору. Тому сіянці потрібно підгодувати добривом на основі фосфору, калію і з високим рівнем кальцію. Для цього рекомендується використовувати добриво Кафом Ca. У добриві міститься 30% фосфору у фосфідній формі, доступній для рослин. На етапі сходів, коли рослини ще дрібні, важливо не перегодувати їх. Візьміть 20 мл добрива на 10 л теплої води (кімнатної температури), розмішайте і проведіть обробку рослин по листу. Не проводьте обробку в один день разом із поливом з добривами, між обробками має пройти 1–2 дні.

Коли з'являться перші листочки розсади, догляд за розсадою потрібно змінити. В якості добрива використовуйте МЕRISTEM NPK 20:20:20 + ME, в складі якого по 20% фосфору, азоту, калію і мікроелементи. Візьміть 2 ст.л. добрива (40-50 г) на 10 л води, розмішайте і полийте таким розчином підрослу розсаду. Поливи проводити важливо в ранковий час. На цій стадії можна ще раз провести обробку по листу Кафом Ca. Це потрібно для того, щоб розсада все ще не витягувалася, а кальцій зміцнює клітини рослин. Цього разу візьміть 30 г препарату на 10 л води для позакореневої обробки.

Якщо ви вирощуєте розсаду в теплиці, на етапі першого листка рослини рекомендується обробити захисним засобом від шкідників, які вже можуть вражати молоді рослини. Препарат Актара малотоксичний, тому його можна застосовувати в закритому приміщенні. Візьміть маленьке фасування (1,4 г) на 10 л води, перемішайте і проведіть обробку. Використовувати можна разом із Кафом Ca. Такі обробки бажано проводити ввечері.

На етапі розвитку третього справжнього листочка важливо приділити увагу кореневій системі. Для цього можна використовувати добриво Vigortem S на основі морських водоростей, до складу якого входять фосфор, калій, азот і амінокислоти. Препарат досить концентрований, тому 0,5 ч.л. препарату візьміть на 10 л води. Додайте МЕRISTEM NPK 20:20:20 + ME, який використовували раніше, і проведіть робочим розчином полив розсади. Препарат CTA Stymulant 4 використовується для того, щоб стимулювати листову поверхню рослин. Норма витрати: 20 мл на 10 л води. Використовувати препарат також можна разом з МЕRISTEM NPK 20:20:20 + ME під час поливу.

На цьому ж етапі потрібно обробити розсаду капусти препаратом, який містить мідь, Блу Бордо. Це необхідно, щоб забезпечити захисну дію рослин від ураження патогенами. Препарат потрібно використовувати окремо, не змішуючи з іншими препаратами в бакових сумішах. Блу Бордо можна замінити бордоською рідиною або іншими препаратами на основі міді.

Пересадка рослин на постійне місце

Перш, ніж пересадити рослини, їх рекомендується загартувати. Це зробить їх більш стійкими до перепадів температур, сонця і опадів. Почніть загартовування за 2 тижні до висадки. Для початку можна відкривати теплицю, якщо ви так вирощуєте розсаду (починати провітрювання можна і на етапі 3 справжніх листочків). Якщо ж вона росте дома, виносьте ємності на відкрите повітря на кілька годин. Час перебування на вулиці збільшуйте поступово, щоб перед висадкою розсада спокійно перебувала на вулиці і вдень, і вночі.

Пересаджувати підрослу розсаду у відкритий ґрунт потрібно, коли минуть заморозки. Виберіть похмурий день, щоб сонце не обпекло ніжне листя капусти. Ґрунт для початку потрібно розпушити, зробити лунки і висадити розсаду, заглиблюючи до першого листочка. На кілька днів посадки можна притінити, щоб стримувати вологу в ґрунті і сприяти приживлюваності розсади.

Догляд за розсадою капусти нескладний, але вимагає постійності. Особливо важливі підгодівлі розсади, оскільки від якості рослин залежить майбутній урожай. Не затягуйте з пересадкою розсади, щоб вона не витягнулася. А здорові, міцні сіянці — це запорука високого врожаю білокачанної капусти.