Догляд за яблунею навесні

2021-02-24

З приходом весни у дачника з'являється багато турбот. Потрібно і запастися насінням або посіяти його на розсаду, і підготувати ділянку під майбутні посадки. В саду теж з'являються нові турботи: потрібно підготувати дерева і чагарники, обрізати і підгодувати їх. Вирощувати в саду можна багато культур, але складно уявити собі навіть невелику ділянку без яблуні. Вона випереджає за популярністю навіть вишню і грушу. Це пов'язано з тим, що плоди яблуні, залежно від сорту, можуть довго зберігатися. Але щоб ваша яблуня радувала смачними плодами якомога довше, їй потрібен щорічний догляд. Обрізка навесні, до початку вегетації, полив, підживлення і, звичайно ж, захист яблуні від шкідників. Про те, як доглядати за плодовою культурою навесні, ми розповімо нижче.

Санітарна обрізка дерев

Обрізку робити найкраще навесні, тоді дерева легше переносять цей захід. Але якщо провести процедуру неправильно, через важкі плоди гілки часто ламаються. Якщо ж грамотно провести формування, ви позбавите дерево від старих і відмерлих гілок, омолодите його.

Обрізку яблуні рекомендується проводити до того, як розпустяться перші бруньки. Інструменти для обрізки повинні бути добре заточені. Лезо попередньо очистіть від бруду, воно не повинно бути іржавим. Яблуні будь-якого віку навесні потребують обрізки хворих, сухих і відмерлих пагонів, а також прикореневої порослі.

Під час обрізки молодих дерев, посаджених рік тому, залишають до 5 сильних гілок, які відходять від стовбура. Потрібно вирізати і такі пагони, які ростуть під гострим кутом до стовбура — такі гілки не витримують вагу плодів і часто ламаються.

Яблуні, які вже плодоносять і яким більше 3–х років, обрізають трохи інакше, оскільки у дерева вже формується крона. Гілки обрізайте мінімально, щоб не знизилося плодоношення. Але основний стовбур не повинен роздвоюватися. Дорослі дерева можна обрізати раз на два роки. Видаляйте зайві гілки, які закривають основним сонячне світло.

Після обрізки змішайте вапно (10 частин) і мідний купорос (1 частина) і обробіть сумішшю місця зрізів. Потім закрийте садовим варом, щоб сік дерева не витікав. Так рослина швидше відновиться після обрізки.

Полив яблуні

Не менш важливо навесні правильно і вчасно полити яблуню для отримання хорошого врожаю. Якщо вологи буде недостатньо, зав'язі будуть відсихати, а її надлишок може стати причиною гнилі кореневої системи. Перший полив проводять під час розпускання бруньок. Молоді дерева віком до 5 років поливають раз на тиждень. Більш старші екземпляри — вдруге поливають після опадання квіток. Якщо ж весна видалася надто посушливою, поливи потрібно проводити частіше.

Залежно від віку дерев поливати їх потрібно так:

  • Саджанці поливають з розрахунку 2–3 відра води на 1 кв.м.
  • Молоді дерева віком 2–5 років поливають так: у середньому 5 відер води на 1 кв.м.
  • Яблуні, які вже плодоносять, потребують 60–100 л/кв.м. площі пристовбурного кола або поки ґрунт не промокне на глибину 60–80 см.

Поливати можна холодною водою, але якщо температура води близько 4–5 °С, це не дуже добре для дерева.

Основна помилка, якої припускаються садівники–початківці, частий, але убогий полив. Таким чином біля коріння не вистачає вологи, на поверхні ґрунту з'являється ґрунтова кірка, яка ускладнює вентиляцію ґрунту. Надмірний полив теж шкідливий - поливати дерева протягом доби після дощу не потрібно, оскільки можуть розвинутися гнилі.

Поливати дерева потрібно не прямо під нього, а у пристовбурному колі, де розташоване коріння. Поливайте яблуні на відстані 60–150 см від стовбура. Грамотний полив важливий для яблуні у весняний період, якщо ви хочете поласувати смачним і багатим урожаєм.

Підживлення яблуні навесні

Яблуні висаджуються в саду, щоб вони плодоносили не один десяток років. Але за цей довгий час ґрунт під ними з року в рік виснажується. Це негативно позначається як на вегетації рослини, так і на кількості і якості плодів. Тому важливо яблуні підгодовувати, особливо навесні. Коли і як удобрювати яблуню:

  1. Перший раз добрива вносять до того, як бруньки розпустяться. Дочекайтеся, коли встановиться «плюсова» температура, почне сходити або зійде сніг, а на дереві почнуть набухати бруньки. Іншими словами, перший раз підгодівлю проводять після обрізки. Рослина потребує зараз азоту, тож підгодівлю проводьте аміачною селітрою або сечовиною.
  2. До початку цвітіння підгодовують яблуню ще раз. Щоб плоди набрали вагу і солодкість, їм потрібні калій і фосфор. Використовуйте для цього добрива в хелатній формі, щоб яблуня відразу отримала необхідні макроелементи.
  3. Коли яблуня цвіте, можна підгодувати дерево бором, якщо ви побоюєтеся за зав'язування плодів через погану погоду. Зробіть розчин борної кислоти (5–10 г на 10 л води) і проведіть позакореневе підживлення. У цей час не зайвими будуть добрива з високим вмістом фосфору.

Коли проводите підгодівлі дерев, дотримуйтесь простих рекомендацій, якими діляться досвідчені садівники:

  • Не перегодовуйте рослини, оскільки це іноді навіть гірше, ніж нестача харчування. Вносячи добрива, дотримуйтесь інструкцій виробника.
  • В ідеалі перед внесенням підгодівлі проводите аналіз складу ґрунту, щоб зрозуміти, який це тип ґрунту. Так легше підібрати корисні речовини.
  • Закладайте листя, сухе бадилля і траву на компост — вийде безкоштовне джерело органіки.

Мульчування ґрунту навколо яблуні

За допомогою мульчування посилюється живлення рослин, затримується волога в ґрунті, припиняється ріст бур'янів. В якості мульчі рекомендується використовувати перегній. Навесні мульчувати тирсою або торфом небажано. Товщина мульчі має бути 5–6 см — так вийде захистити коріння молодих рослин від підмерзання, якщо очікуються поворотні заморозки.

Мульчувати пристовбурні кола яблуні рекомендується після внесення першого підживлення.

Захист від шкідників

Навесні важливо провести обробки яблунь проти шкідників, які зараз якраз можуть нашкодити вашому саду. Основними шкідниками, які часто атакують яблуні, є плодожерка, листовійка і мінуюча міль.

Яблунева плодожерка зустрічається практично всюди, де є яблуні. Літ метеликів плодожерки починається з цвітінням яблуні і триває 1,5–2 місяці. Вони відкладають яйця на листках і пагонах яблунь, з яких з'являються гусениці. Вони ж потрапляють в плоди, пошкоджуючи їх. В результаті такі плоди опадають.

Листовійка — ще один серйозний шкідник, який пошкоджує листя, бруньки і плоди яблунь. Це дрібні метелики, які вилітають ввечері і вночі, а вдень ховаються в укриттях. Серйозної шкоди завдають гусениці шкідника. Вони люблять харчуватися бруньками, листям, а деякі - і плодами.

Мінуюча міль після виходу із зимового укриття насамперед відкладає яйця на листі дерев. З них з'являються дрібні гусениці, які харчуються листям. Шкідники активно харчуються листовими пластинами, тому якщо не почати своєчасну боротьбу, вони завдають відчутної шкоди саду.

Вести ефективну боротьбу з цими шкідниками можна за допомогою препарату Проклейм. Особливість його в тому, що це препарат природного походження, тому у нього низький клас токсичності. Також препарат не накопичується в плодах, тому вони не є небезпечними для здоров'я людини. Препарат, потрапляючи на листя яблуні, утворює невеликі резервуари, в яких і зберігається. Тому препарат не змивається дощами і не боїться високих температур. Щоб приготувати робочий розчин, 4 г препарату розводять у 10 л води. На одне дерево необхідно 2–4 л такого розчину. Захисний період препарату — близько 2 тижнів. Всього за сезон можна провести 2–3 обробки Проклеймом.

Під час обробок препаратом Проклейм рекомендується додати також ще один — Ізабіон. Це препарат тваринного походження і використовується, щоб зберегти енергію рослини, необхідну для активного цвітіння, поліпшити водний баланс, підвищити поріг морозостійкості дерева. Препарати можна змішувати и обробляти розчином яблуні. Обприскувати рослини рекомендується під час цвітіння яблунь.

Догляд за яблунею навесні вкрай важливий для майбутнього врожаю. Це стосується і молодих саджанців, і зрілих екземплярів. Як бачите, всі заходи досить прості, але потрібні для яблуневого саду. Обрізка, полив, підживлення, захист від шкідників — все разом допоможе продовжити життя дерева і забезпечити якісний урожай.