Шкідники капусти і боротьба з ними

2021-06-23

Капусту білокачанну люблять вирощувати українські фермери і городники. Овоч прекрасно росте в нашому кліматі і дає хороший урожай. А з качанів можна приготувати багато різних страв, зокрема і борщ.

Але капуста хоч і має просту агротехніку, часто вражається шкідниками. Вони харчуються соком рослин, і в результаті частина врожаю стає непридатною до вживання і реалізації на ринку. Тому посадки капусти важливо захистити від поширених шкідників, про що ми нижче і поговоримо.

Поширені шкідники капусти

Найбільш часто зустрічаються на капусті лускокрилі шкідники, такі як совки, молі, білани капустяні. Але нерідко вражають капусту і трипси.

Капустяна совка зустрічається в Європі повсюдно. Це метелик із передніми темно-бурими крилами з коричневими плямами і задніми сірого кольору. За сезон шкідник дає до 3–х поколінь і завдає серйозної шкоди культурі. Літ метеликів починається з кінця весни, через кілька днів вони вже спарюються і починають відкладати яйця. Личинки з'являються і починають харчуватися рослинами культури. У качанах гусениці роблять ходи, заповнюють їх своїми екскрементами, в результаті чого качан гниє. Гусениці зимують у верхніх шарах ґрунту і навесні наступного року знову з'являються на ділянці. Капустяна совка шкодить також картоплі, бобовим, томату, кукурудзі.

Ще один небезпечний шкідник на капусті — міль. Цей метелик хоч і має невеликі розміри, але щорічно приносить дачникам чимало бід. В силу її дрібних розмірів помітити на капусті міль не так просто: коли у неї складені крила, метелик нагадує гілочку або соломинку. Непомітне забарвлення захищає моль і від природних ворогів, дозволяючи активно розмножуватися. За місяць самка може відкласти близько 1,5 сотень яєць на черешках і нижній стороні листя. Вже через 3 дні з них з'являється гусінь і починає харчуватися листям рослин. У такій стадії шкідник існує 2 тижні і встигає завдати серйозної шкоди капусті, а також гірчиці, редьці, редису. На початковому етапі личинки живуть усередині качана і проробляють в ньому ходи — через це знижується лежкість качана. Якщо вчасно не відреагувати на атаку молі, всього 2 гусениці можуть повністю знищити качан, що дозріває. У результаті пошкоджень, які завдають личинки шкідника, листя капусти слабне, стає сприйнятливим до сонця і засихає. Зимує шкідник на качані і листках капусти, які залишилися в городі.

Білан капустяний має борошнисто-білі крила з чорною облямівкою на вершині і двома округлими плямами. Яйця самка відкладає на нижній стороні листя. Залежно від умов через 4–16 днів з'являються личинки, спочатку вони живуть разом, поїдаючи м'якоть з нижньої сторони листа. Більш старші гусениці виїдають ходи у листі капусти і залишають у них свої екскременти. Дорослі гусениці можуть об'їсти листя, залишивши тільки грубі жилки. Залежно від температури живуть гусениці 13–38 днів. У пошуку їжі личинки можуть перебиратися на сусідні ділянки.

Помітити, що трипси вразили культурні рослини, можна по пожовтінню або втраті природного кольору листя і стебел. Такі листки скручуються, відстають у рості, не формується качан. Тіпси здатні швидко розмножуватися, якщо не вести з ними боротьбу, вони швидко заселять усю ділянку, поїдаючи не тільки листя капусти, а й інших культур. Трипси небезпечні й тим, що здатні завдавати шкоди капусті вже після збору врожаю, в місцях зберігання.

Ефективні препарати для захисту культури

При виборі препарату для захисту капусти від шкідників важливо, щоб він добре справлявся з усіма видами шкідників, а також тримався на листках, адже капуста має восковий наліт, з якого вода може стікати. Також важливо, щоб препарат швидко засвоївся рослиною протягом декількох годин, щоб його не змило дощем. Інші важливі моменти — препарат повинен бути природного походження, не шкодити ентомофауні та мати невеликий термін очікування.

Препарат, який має такі властивості, це інсектицид Проклейм. Він ефективний проти лускокрилих і має стримуючу дію проти трипсів. Проклейм природного походження, він протягом 2 годин вбирається рослиною, тому через пару годин дощі вже не змиють препарат. З цієї ж причини йому не страшні високі температури. У інсектициду тривалий період дії — до 14 днів. Проклейм діє вже на стадії яйця, тому ефективний у боротьбі з шкідниками і збереженні врожаю.

Для приготування робочого розчину 4 г препарату розводять у 8 л води — цього достатньо для обробки 1,5 сотки посадок. Через 2 тижні після обробки урожай капусти безпечний для споживання. Обробки препаратом рекомендується проводити у вечірній час, оскільки він швидко розкладається під дією сонячного світла на поверхні рослин.