Шкідники малини і боротьба з ними

2021-04-06

Виростити в саду кілька здорових кущів малини — заповітне бажання багатьох дачників і садівників. Так завжди будуть під рукою свіжі ягоди, а на зиму їх можна заморозити, приготувати смачне варення або компот. Але для повноцінного розвитку і плодоношення чагарникам потрібен догляд. Весняна обрізка, полив, підживлення — обов'язкові заходи для саду.

Як і інші культури, кущі малини вражають шкідники. Іноді їхня чисельність настільки висока, що більша частина врожаю пропадає, а іноді й уся рослина. Тому потрібно знати, які поширені комахи можуть нашкодити чагарникам, а також способи боротьби з ними.

Поширені шкідники на малині

До шкідників, які часто паразитують на чагарниках, відноситься тля, кліщ, дротяники, совки, капустянка.

Попелиця

Те, що попелиця вважається одним із найбільш злісних шкідників, не секрет для досвідчених садівників. Існує кілька видів попелиці, але всі вони є ворогами плодових культур. Коли попелиця поселяється на рослині, починає харчуватися її соками. У результаті рослина повільно гине. Адже разом із харчуванням соками тля виділяє отруту, яка завдає шкоди листю. У результаті листові пластини скручуються і відмирають. Крім того, шкідливі комахи часто переносять інфекційні хвороби з однієї рослини на іншу.

Якщо нічого не робити, навіть найбільш доглянутий сад може загинути за один сезон. Попелиця дуже швидко розмножується, тому якщо ви помітили комах або сліди їхньої життєдіяльності на рослині, потрібно відразу вживати заходів по знищенню.

Кліщ

Ці небезпечні шкідники малини люблять жарку і суху погоду. Втрати врожаю від атак цього шкідника можуть становити від 30% до 70%. Якщо у вас загущені посадки малини, ризик появи кліща вищий. Ураження починається навесні, кліщ заражає листя чагарників. Спочатку на нижній частині листових пластин з'являються жовті плями і тонкі павутинки. Потім листя скручується і передчасно опадає. В результаті зимостійкість пагонів знижується, в холоди вони сильно підмерзають.

Дротяник

Личинки жуків-коваликів, які розвиваються у ґрунті протягом декількох років, називаються дротяниками. Вони проробляють ходи в рослині і тим самим шкодять їй. Пошкоджені частини рослин в результаті уражаються гнилями.

Часто дротяники дачники заносять на ділянку разом із лісовим ґрунтом, тому і не рекомендується його використовувати. Зимують дорослі особини і личинки в ґрунті, а ранньою весною з'являються і починають шкодити рослинам.

Совки

Метелики совки не завдають шкоди рослинам, а ось гусениці при високій чисельності можуть пошкодити до половини врожаю. Особливої ​​шкоди совки наносять тим, що харчуються рослинами вночі. Личинки живуть у ґрунті і харчуються підземними або тими частинами рослин, які знаходяться ближче до ґрунту. Дорослі гусениці можуть підніматися на поверхню і пошкоджувати стебла та плоди.

Капустянка

Основну шкоду капустянка завдає навесні і в першій половині літа. Вона мешкає під землею, проробляючи в поверхні ґрунту довгі ходи. Особливої ​​шкоди вона може завдати молодим чагарникам, підгризаючи рослини. Але страждають від неї також трав'янисті і квіткові культури.

Профілактика ураження шкідниками

Починати захист саду від шкідників потрібно із профілактики, адже це ефективніше і краще лікування:

  • Вибір посадкового матеріалу. Перш, ніж висадити щось на ділянці, потрібно переконатися, що саджанці здорові і на них немає хвороб або личинок шкідників. Також при виборі сорту звертайте увагу на більш стійкі до уражень шкідниками.
  • Здоров'я рослин. Міцний імунітет — запорука того, що рослини зможуть протистояти шкідливим комахам. Для цього рослинам потрібен здоровий, якісний ґрунт, а також своєчасний догляд: полив, підживлення, обрізки, прополки.
  • Гігієна саду. Уражені частини рослин потрібно вчасно видаляти і вивозити за межі саду або спалювати. Не загущуйте посадки, щоб не створювати сприятливі для шкідників умови.
  • Поєднання рослин. При грамотній посадці рослин можна знизити ризик появи в саду шкідників. Наприклад, лаванда, календула та інші рослини з яскраво вираженим ароматом відлякують шкідників, які шукають харчування за запахом.
  • В якості профілактики від деяких шкідників (наприклад, кліща) навесні проводять обробку 5–6% розчином карбаміду.

Народні засоби проти шкідливих комах

Якщо ви не прихильник хімічних препаратів на ділянці, можете спробувати народні засоби. Вони не настільки ефективні, але теж показують результат, особливо, якщо вживати заходів на початкових етапах ураження.

Так, наприклад, для боротьби з попелицею використовують настій із цибулі. Для цього 40 г подрібнених головок цибулі додають в 1 л води і настоюють 5 годин. Потім додають 5 г господарського мила, проціджують і обробляють рослини. Для початку рекомендується випробувати розчин на 1–2 рослинах. Якщо все добре, можна далі проводити обробки.

Проти шкідників використовують також тютюновий настій. Візьміть 250 г листя тютюну і залийте 5 л води на кілька днів. Потім розбавте водою до 10 л і обробіть рослини.

Засоби захисту від шкідників

Народні засоби допомагають далеко не завжди, адже коли ми помічаємо шкідників на рослинах, вони вже масово поширилися по рослині. Тому краще всього використовувати засоби захисту, щоб запобігти появі шкідливих комах.

Для боротьби із ґрунтовими шкідниками на багаторічних рослинах використовується препарат Антихрущ. Інсекто–акарицид бореться з личинками жуків, дротяниками, совками, кліщами. Норма витрати препарату: 10 мл на 5 л води. Такого робочого розчину вистачить на 0,2 сотки для підкореневого поливу. За сезон досить провести 1 обробку препаратом.

На великих ділянках посадок, де є крапельне зрошення, розчин Антихрущ вводиться в систему зрошення з розрахунку 150 мл на 20 соток малини. Такий полив рекомендується проводити 3 рази за сезон. 1–й раз — коли бруньки прокидаються. 2–й раз — коли з'явилася молода поросль від 15 см. 3–й раз — у вересні, щоб на зиму чагарники йшли без шкідників.

Щоб зберегти здоров'я кущів малини і отримати смачний урожай, важливо правильно доглядати за рослинами. Засоби захисту допомагають уникнути втрати рослин і врожаю в результаті ураження шкідниками. Але не забувайте, що продовжити життя рослинам здатний лише комплексний і своєчасний догляд.