Шкідники часнику і боротьба з ними

2021-08-26

Часник — культура, яка культивується по всій території України досить успішно: її висаджують городники на присадибних ділянках для себе, а також великі фермерства, щоб вирощувати у промислових масштабах. Часник не тільки корисний для нашого організму, він додає пікантності і гостроти багатьох стравам.

Часник містить фітоніцини, які надають антибактеріальну і навіть протигрибковудію. Але як і інші культури, часник можуть вражати шкідливі комахи. Які найпоширеніші шкідники зустрічаються на часнику і як боротися з ними — наша сьогоднішня тема.

Трипси на часнику

Найчастіше на цій культурі зустрічаються трипси. Це дрібні комахи, темно-бурого або світло-жовтого кольору довжиною близько 1 мм. Ненажерливі личинки трипса вражають не тільки часник, цибулю, а й інші культури. Самки ховають яйця під шкіркою у тканини листя. Оскільки вони дуже дрібні, помітити яйця, як і самого шкідника, непросто.

З яєць через 3–5 днів з'являються личинки і починають харчуватися соком листя і суцвіть. У результаті цього рослини відстають у рості, листові пластини часнику в'януть. Восени, якщо ви не прибрали всі рослинні залишки і не перекопали досить глибоко ґрунт, трипси залишаться зимувати у верхньому шарі ґрунту або сухому листі. Навесні шкідники продовжать атакувати культурні рослини.

Найкраще в якості агротехнічних заходів по боротьбі з трипсами є дотримання сівозміни. Повертати на колишнє місце часник можна через 4–6 років. Також до таких заходів відноситься регулярне розпушування ґрунту, додаючи суміш золи з перцем з розрахунку 1 ч.л. на кв.м.

У якості знезараження посадкового матеріалу застосовується обробка головок часнику у воді 45 ⁰С протягом 10 хвилин, після чого їх опускають у холодну воду.

Для боротьби з трипсами рекомендується застосовувати інсектициди, наприклад, препарат Прованто Вернал. Це інсектицид проти сосучих і гризучих шкідників. При дотриманні всіх норм застосування препарат безпечний для бджіл та малотоксичний для навколишнього середовища. У більшості випадків достатньо однієї обробки препаратом за сезон.

Кореневий цибулевий кліщ

Вражати цибулю цей кліщ може як в період вегетації, так і при зберіганні. Усередині цибулин шкідники живуть між м'ясистими лусочками. Пошкоджені кореневим кліщем цибулини спочатку загнивають, а потім всихають. Більше схильні до ураження ті рослини, які вже хворі або пошкоджені, але можуть вражатися і здорові екземпляри.

Уражені кліщем органи рослини буріють, перетворюються в масу, де живуть кліщі на всіх стадіях розвитку. У місцях пошкодження кліщем поселяються бактерії і грибки, які теж починають розвиватися на рослині. Цей шкідник не вважається основним на часниковій культурі, але може завдати серйозної шкоди врожаю.

 У якості агротехнічних заходів по боротьбі з кліщем слід виділити такі:

  • Дотримання сівозміни. Як ми вже відзначали, повертати культуру на колишнє місце слід не раніше, ніж через 4 роки.
  • Стежити за кислотністю ґрунту — чим вона вища, тим більш сприятливі умови для розвитку кліщів.
  • Висаджувати тільки здоровий посадковий матеріал.

Із препаратів, які можна використовувати проти шкідника, варто назвати Вертімек. Норма застосування — 0,7–1 л/га.

Стеблова нематода

Нематода широко поширена на території України, оскільки погодні умови сприятливі для її розмноження. Це невеликий черв'як довжиною 1–1,6 мм. Нематода проходить повний цикл розмноження на часникових культурах, пошкоджує стебло і цибулину рослини. Продукти життєдіяльності нематоди сприяють розвитку хвороби, через яку цибулина гине.

Основним джерелом зараження є посадковий матеріал, де можуть знаходитися яйця шкідника. Крім того, черви живуть у ґрунті, поширюються з органічними добривами або ґрунтом. Перенести шкідника можна і за допомогою городніх інструментів.

З яєць, які самка відкладає в рослинні тканини, з'являються личинки і харчуються соком рослин. Сприятливий час для появи личинок — невисока температура і волога. Несприятливі умови не дають черв'якам нормально розвиватися, але в стані анабіозу можуть перебувати 6–8 років.

Ознаки, що на часнику є нематоди:

  • Після дощу відчувається запах гнилих рослин.
  • Уражені місця стають яскраво-білого кольору.
  • Уражена рослина розвивається повільніше.

Одне з головних правил, яких слід дотримуватися — висаджувати тільки здорове насіння і головки часнику, а також проводити профілактику:

  • Після збирання врожаю приберіть усі рослинні залишки на полі/городі.
  • Регулярно дезінфікуйте у сховищах.
  • Слідкуйте за кислотністю ґрунту — вона сприяє розвитку кліщів, а також нематод.

Шкідники на часнику можуть завдати серйозної шкоди посадкам. Дотримуючись простих правил вирощування культури, вдасться мінімізувати ризик зараження рослин і зібрати здорові головки часнику.