Вирощування озимої цибулі

2021-12-06

Цибуля — універсальний овоч, який ми додаємо до страв у свіжому вигляді, а також використовуємо для консервацій. Вирощувати озиму цибулю можна не тільки з посаджених під зиму цибулин, але і з насіння. Раніше ми вже розповідали, у який період оптимально висівати насіння озимої цибулі та чим підгодувати посіви, щоб до холодів рослини підросли та наростили гарну кореневу систему. Сьогодні ж спробуємо розібратися в тому, як підготувати рослини до успішної зимівлі.

Розповідаємо про особливості культивування культури на прикладі озимої цибулі Екстра Ерлі Голд f1. Особливість цього гібриду в тому, що він не стрілкується, має високу стійкість до морозів, а навесні швидко формує цибулину. Незважаючи на те, що це цибуля озима, період зберігання становить 90 днів. Цибулини бронзового кольору, великі та округлі. На смак цибуля ніжна, має сніжно–білого кольору лусочки. Зазвичай її вирощують для продажу на свіжому ринку, але підходить і для сушіння.

Але щоб отримати високий урожай здорових цибулин озимої культури, потрібно правильно підготувати рослини до морозів та зими.

Як підготувати цибулю до зимівлі

Входити в зиму цибуля повинна з добре розвиненою кореневою системою та у фазу 4–5 листочків. Якщо у рослини встигнуть сформуватися лише 2–3 листки, взимку, при -10 ⁰С і нижче, вона вимерзне та загине. Якщо ж сформується більше 5 листів, навесні або на момент збору врожаю, цибуля може застрілкуватися, а цибулина буде якісною. Щоб цибуля не витягувалась, на початкових етапах не потрібно перегодовувати рослини азотом, краще вносити фосфорні добрива та препарати для зміцнення кореневої системи.

У фазу 4–5 листів цибулю потрібно підготувати до зими, щоб вона спокійно перенесла морози, а навесні почала активно нарощувати цибулину. Після того, як пройшли перші заморозки або навіть морози (до -7 ⁰С), цибулю потрібно обробити по листку.

Для обробки рекомендується використовувати хімічний препарат, оскільки перші заморозки ударять по слабких клітин рослини — ті замерзнуть і луснуть. Крім того, наприкінці листопада та на початку грудня морози можуть змінюватися відлигою з підвищенням температури іноді до 10 ⁰С та підвищеною вологістю. Усе це призводить до розвитку грибкових хвороб. А грибок насамперед розвиватиметься там, де є слабкі та підморожені клітини. Через них грибок проникає в рослину та активно розвивається. У результаті навесні ураженими гниллю будуть стебла та коренева система.

Щоб уникнути проблем із грибком на цибулі, потрібна листова обробка. Для цього виберіть теплий день, коли вище 5 ⁰С, та проведіть обробку препаратом Топсін М. Це системний препарат із тривалим періодом захисної дії (близько 6 тижнів). Топсін М добре працює проти всіх гнилей, які зараз можуть проявитися на озимій цибулі. Також особливість препарату в тому, що він ефективний за низьких температур повітря.

До Топсін М можна додати Кафом К, щоб клітини рослини наситилися калієм. Він підвищить вміст цукру у клітці, а ті, у свою чергу, сприяють кращій зимівлі рослини. А також можна використовувати добрива Мерістем 8–4–42+2MgO по листу. Високий вміст калію в цьому добриві теж позитивно позначиться на стані рослини під час зимівлі. До добрива рекомендується додавати прилипач.

Такі обробки перед початком зими захищають цибулю, заряджають калієм на зимівлю.

Що робити, якщо цибуля входить у зиму дрібна

Якщо цибуля не встигла наростити 4–5 листків до початку морозів і входу в зиму та сформувала лише 2–3 листки, що можна зробити в цьому випадку? Коли озима цибуля не встигла витягнутися, її рекомендується накрити агроволокном на зиму. Накривати рослини потрібно наприкінці грудня, оскільки сильні морози в Україні останні роки починаються у другій половині січня. Раніше накривати агроволокном небажано, а знімати укривний матеріал можна в середині або у другій половині березня. Якщо накрити рослини раніше, агроволокно буде постійно вологим, що підвищує ризик ураження грибком. Щоб уникнути неприємних сюрпризів, регулярно стежте за прогнозом погоди. І якщо очікується різке зниження температури, посіви потрібно накрити.

Якщо хочете отримати врожай ранньої озимої цибулі якомога раніше, рослини, які сформували необхідні 4–5 листків, теж можна вкрити на зиму. Тоді отримати цибулину, що сформувалася, можна вже на початку травня. При вирощуванні гібриду Екстра Ерлі Голд f1 вибірковий збір урожаю можливий у середині травня.

Озимі культури дозволяють зібрати врожай дещо раніше, ніж урожай ярих. Але через примхи погоди частина врожаю взимку втрачається. Такі нескладні прийоми, поведені до сильних морозів, захистять посіви цибулі озимої і допоможуть їй успішно пережити зиму. А ви зможете зібрати товарні здорові цибулини, які чудово виглядають на прилавках магазинів і довго зберігаються.