Вершинна гниль томата: що за хвороба і як її уникнути

2021-04-06

Якщо у вас є невелика ділянка біля будинку або на дачі, ви напевно вирощуєте там томат. Цю овочеву культуру люблять у свіжому, соленому, консервованому вигляді, адже томат має приємний, трохи кислуватий смак і в ньому міститься багато вітамінів. А якщо плоди соковиті, ними навіть можна втамувати спрагу.

Вирощують томат як у відкритому ґрунті, так і теплицях, де отримати урожай можна в найкоротші терміни. Здавалося б, якщо культура настільки популярна серед городників, всім давно відомо, як доглядати за томатами. Але все ж дачники і навіть професійні фермери стикаються з різними хворобами культури. Однією з таких є вершинна гниль томату. Це захворювання не відноситься до бактеріальних або грибкових, але може завдати серйозної шкоди врожаю. Тому потрібно розібратися у причинах виникнення хвороби і як її уникнути.

Симптоми хвороби

Страждають вершинною гниллю не тільки помідори, а й інші пасльонові культури. Причому хворіють томати в городі і теплиці. Ознакою того, що ваші плоди помідор вражені хворобою є плями сірого кольору або темно–зеленого на верхівці. Зазвичай плями водянисті, з'являються на зрілих або недозрілих плодах, швидко ростуть і тверднуть. Іноді визначити хворобу складно, оскільки плями зовні не виражені, але після того, як розрізати плід, тканини на зрізі будуть бурого або темного кольору.

Уражені хворобою плоди тут же перестають рости і деформуються. Всього через кілька днів шкірка плоду всихає, а потім дає тріщини. У тріщини потрапляє інфекція і починає поширюватися. Уражені плоди швидше, ніж здорові екземпляри, дозрівають і наливаються кольором. Але після дозрівання вони падають на землю. Томати з вершинною гниллю не можна їсти або переробляти, навіть якщо зрізати частину плоду, уражену хворобою. Збирати насіння з таких плодів для посіву теж не можна.

Чому виникає хвороба

Оскільки хвороба ця не грибкова і не бактеріальна, причиною найчастіше є неправильна агротехніка:

  • Одна із причин, чому хвороба з'являється - це високі температури (25–30 °С) і при цьому нестача води. У спеку волога з поверхні листових пластин інтенсивно випаровується. Коріння не встигає насичувати рослини водою, і волога з плодів починає спрямовуватися в листя. У результаті частина клітин плодів відмирає.
  • Дефіцит кальцію теж викликає появу хвороби. Якщо помідорам не вистачає кальцію, хвороба може розвиватися всередині, а за зовнішніми ознаками томати будуть здорові.
  • Кислий чи солоний ґрунт теж нерідко є причиною вершинної гнилі.
  • Спровокувати розвиток хвороби може нестача марганцю і фосфору, а також надлишок азоту, магнію і калію.

Профілактика захворювання

Для будь-якої рослини профілактика краща, ніж потім намагатися позбутися від наслідків. При виборі насіння звертайте увагу на сорти і гібриди, стійкі до захворювань, зокрема, і до вершинної гнилі. Наприклад, томат Ксіко f1 при правильній агротехніці дає здоровий урожай і не хворіє вершинною гниллю. Справа в тому, що рослина нарощує потужний корінь. Це допомагає рослині легше пережити незначну нестачу вологи.

Якщо насіння куплене «з рук» або зібране самостійно, слід продезінфікувати його перед посівом. Адже невідомо, чи здорові були рослини, з яких зібраний насіннєвий матеріал.

Дотримуйтесь своєчасного і правильного поливу томату. У посуху коріння томату не засвоює кальцій, тому відбувається його дефіцит. Як ми вже з'ясували, це одна із причин вершинної гнилі. Поливати краще ввечері, оскільки томати краще вбирають кальцій у нічний час. Після того, як провели полив, можна замульчувати перегноєм верхній шар ґрунту. Так волога буде зберігатися довше. При високих температурах повітря поливати томати у відкритому ґрунті рекомендується 1 раз на три дні.

При вирощуванні томату в закритому ґрунті стежте за вологістю і температурою ґрунту. Якщо помітили плоди, уражені хворобою, їх потрібно видалити з куща.

Народні методи боротьби із хворобою

Деякі дачники борються із хворобою за допомогою народних засобів, оскільки не хочуть обробляти рослини хімічними препаратами. Варто зазначити, що такі методи не завжди ефективні. Щоб результат був більш помітним, потрібно застосовувати їх на ранніх етапах розвитку хвороби:

  • Настій кісткового борошна. Для приготування потрібно 100 г борошна розвести в 2 л окропу. Настоюють розчин тиждень, потім розводять в 40 л води і проціжують. Обприскування потрібно проводити, коли зав'язуються плоди.
  • Деревна зола. Змішайте 3 склянки золи і 10 л води, потримайте кілька годин і розмішайте. Таким розчином поливають рослини під корінь.
  • Розчин ацетату кальцію. Візьміть 1 стакан крейди і 1 л оцту 9%. Коли закінчиться хімічна реакція, додайте 30 л води і полийте рослини.

Препарати для запобігання вершинної гнилі томату

Як ми вже говорили, нестача кальцію викликає появу вершинної гнилі. Щоб запобігти появі хвороби, рекомендується використовувати препарат Aminomax Са. Препарат випускається в рідкій формі, тому може використовуватися для обробки по листу. У препараті міститься кальцію 5,7%, а також азот і амінокислоти. Для обробки в якості профілактики вершинної гнилі досить 1 л препарату на гектар. У жаркий період проведіть 3–4 обробки через 7–10 днів. Якщо ж хвороба вже помічена на деяких рослинах, дозу можна збільшити у 2 рази (2–2,5 л препарату Aminomax Са на гектар). Це потрібно, щоб вивести рослину зі стресу і запобігти поширенню хвороби.

Знаючи про причини появи хвороби, боротися з нею тепер значно простіше. Вершинна гниль на томаті з'являється не просто так. Але це не означає, що потрібно відразу панікувати. У короткі терміни проведіть обробку препаратом на основі кальцію, щоб заповнити дефіцит і не забувайте про своєчасні поливи. Дотримуючись агротехніки томату з огляду на погодні умови, не так складно уникнути цієї неприємної хвороби. В результаті ви отримаєте здорові плоди і високий урожай культури.