Догляд за суницею садовою

2021-03-15

Суниця садова — ягода, яку люблять вирощувати більшість дачників. Вона смачна як у свіжому і замороженому вигляді, так і в компотах та консервації. За яскраве забарвлення і солодкий смак полуницю люблять і дорослі, і діти. Складно знайти людину, яка не любить поласувати на початку літа цією смачною ягодою (хіба що через особисту непереносимість суниці садової).

Солодко–кислувата м'якоть полуниці містить вітаміни А, Е, К, С, а ще клітковину, пектин, фолієву і лимонну кислоту, магній, цинк, залізо. Знайти полуницю в супермаркеті можна цілий рік, але максимальну користь приносять ягоди в сезон, а саме вирощені своїми руками. Серед садівників існує думка, що виростити суницю садову не так просто. Спробуємо в цьому розібратися і зрозуміти, як доглядати за культурою, щоб урожай ягід був високим і якісним.

Умови вирощування суниці садової

Для початку давайте розберемося, в яких умовах культура виростає максимально комфортно:

 1. Освітлення. Більшість сортів культури люблять багато сонячного світла. Навіть невелика тінь від дерева може вплинути на кількість і якість врожаю. Тому висаджувати садову суницю потрібно на відкритих ділянках.
 2. Ґрунт. Вибирайте для суниці садової легкий супіщаний або середньосуглинний ґрунт із нейтральною кислотністю. Перед посадкою ґрунт перекопують, вносять торф, перегній і мінеральні добрива, що не містять хлору. Також ділянку потрібно очистити від бур'янів, які можуть ускладнити догляд за культурою.
 3. Де вирощувати полуницю. В ідеалі ділянка повинна бути рівною або з легким ухилом на південь. У низинах, де навесні скупчується холодне повітря, вирощувати культуру небажано. Ділянка повинна бути захищена від вітру. Також при виборі ділянки враховуйте рівень залягання ґрунтових вод. Якщо вони знаходяться дуже близько до поверхні, це може негативно позначитися на рослинах. В такому випадку полуницю вирощують на піднятих грядках.

Полив і рихлення

Садова суниця любить вологу, тому поливати її потрібно своєчасно і правильно. Найбільш відповідний спосіб для неї — штучне дощування. Другий спосіб поливу — зробити борозни по центру міжрядь і налити в них воду. Коли земля вбере воду, борозни закладають назад і розпушують ґрунт. Поливати полуницю рекомендується водою такої ж температури, як і температура повітря.

Як зрозуміти, що суниця садова потребує поливу? Перевірте ґрунт на глибині 20–30 см. Якщо на такій глибині ґрунт розсипається в руці, рослини потрібно полити. Під час інтенсивного росту полив проводять, як правило, 1 раз на 7–10 днів. Коли наливаються плоди, полив проводять кожні 5 днів. Якщо ж погода стоїть дощова, регулюйте кількість поливів залежно від стану ґрунту.

Підживлення суниці садової

Під час догляду за садовою суницею не обійтися і без підживлень. Вони потрібні для збільшення врожайності та поліпшення росту рослин. Першу підгодівлю проводять навесні, коли тільки зійшов сніг. В якості підгодівлі візьміть комплексні мінеральні добрива і внесіть 1–2 л під кожен молодий кущ і 2–5 л під дорослий кущ.

Коли сформуються квітконоси, внесіть добрива вдруге, використовуючи органіку. Зробіть робочий розчин з курячого посліду у співвідношенні 1:20 і настоюйте 7 днів. Потім у 10 л розчину додайте 1/2 ст. деревної золи і підгодуйте полуницю. Проведіть підгодівлю органічним добривом повторно, коли почнеться цвітіння. Але в цей раз використовуйте коров'як у співвідношенні 1:8.

У кінці літа азот рослинам не потрібен, інакше кущі почнуть активно рости. Тому для підгодівлі підійде суперфосфат. Візьміть 50 г добрива на відро води, додайте 1/2 ст. деревної золи і таким робочим розчином підгодуйте садову суницю. Пам'ятайте, що в добривах не повинно бути хлору, оскільки рослини негативно на нього реагують.

Перед проведенням будь-якої підгодівлі спочатку полийте ділянку, але так, щоб листя залишилося сухе. Полуницю, яка плодоносить два рази за сезон, підгодовують частіше.

Захист полуниці від шкідників і хвороб

Важливими заходами в догляді за садовою суницею є захист від грибка і шкідників, які люблять поласувати нею.

Найбільш поширеним шкідником полуниці є кліщ. Він настільки дрібний, що його складно помітити навіть під лупою. Зустрічається кліщ на полуниці не тільки в Україні, але і в інших країнах та континентах. Небезпека кліща в тому, що він завдає шкоди не тільки врожаю поточного, а й наступного року.

Найчастіше кліщ потрапляє на ділянку разом із зараженими молодими кущами полуниці, а поширюється — разом із садовим інвентарем, через одяг і взуття садівника, коли листя рослин торкаються. У теплу і вологу погоду шкідник розмножується на кущах. При попаданні ж на нього прямих променів сонця — гине. Тому мешкають кліщі найчастіше на нижній частині листових пластин і на ґрунті під рослинами.

Як зрозуміти, що на полуниці є кліщ:

 • Кущі недорозвинені.
 • Листові пластини дрібні, скручені, зморщені.
 • На листових пластинах з'являється жовтий відтінок.
 • Ягоди з одного боку висохлі.

Щоб захистити садову суницю від кліща, потрібно грамотно підібрати засоби для захисту від шкідника. Препарат Вертімек — це інсектоакарицид для обробки не тільки полуниці, а й яблунь, овочевих культур. Для обробки полуниці 10 мл препарату розводять в 5 л води і використовують на 1 сотці посадок. Особливість препарату в тому, що він не змивається дощем через кілька годин після обробки. Захищає полуницю препарат не тільки від кліща, але і попелиці, трипсів. Обробку рекомендується проводити ранньою весною і після збору врожаю, час обробок — рано вранці або вечірній час. Вертімек — це біологічний препарат, тому урожай полуниці буде здоровий і безпечний. Також препарат не впливає на життєдіяльність корисних комах.

Сіра гниль — поширене захворювання, яке здатне знищити значну частину врожаю при неналежному догляді за рослинами. Грибок — збудник інфекції — довго знаходиться в ґрунті на залишках рослин, не боїться морозів і зим. А навесні, коли створюються сприятливі для розвитку умови, грибок проникає в рослини, що знаходяться поблизу. Через те, що ягоди суниці садової лежать на землі, вони часто вражаються грибком.

Коли рослина гине, грибок разом із рослинними залишками знову потрапляє в ґрунт, а потім — знову на молоді рослини. Уражаються збудником стебла, листя і ягоди полуниці. Якщо вчасно не почати боротьбу, можна втратити частину врожаю. А найкраще не боротися, а заздалегідь провести захисні обробки проти грибка.

На ранніх стадіях зараження складно визначити, що грибок є на рослині. Коли він проникає у тканини рослини, з'являються перші ознаки хвороби. Коли на ягодах і листі помітні бурі плями з біло–сірим нальотом — це сіра гниль. Плями з часом зростають, зрештою ягода покривається бурим кольором повністю. Поширюється хвороба в умовах високої вологості і загущених посадках. Тому в дощове літо і при наявності бур'янів полуниця хворіє частіше.

Фактори ризику появи сірої гнилі:

 • Висока вологість протягом декількох днів або тижнів, часті дощі.
 • Велика кількість роси вранці.
 • Рясні зливи.
 • Занадто рясний і частий полив.
 • Невисока температура повітря (близько +15) протягом тривалого періоду.
 • Хворі рослини на грядці — джерела зараження.

Щоб уникнути зараження небезпечною хворобою, потрібно вчасно обробляти рослини ефективними засобами захисту. Таким препаратом є Світч. Він підходить для захисту не тільки від сірої гнилі, але і бурої плямистості, борошнистої роси. У Світча короткий термін очікування — до 7 днів, він малотоксичний для людей і навколишнього середовища. Крім захисної у препарату є й інша функція. Після того, як ягоди зірвані, він довше залишаються товарного вигляду, тому на свіжому ринку така полуниця цінується більше.

Всього рекомендується проводити не більше двох обробок: коли полуниця тільки почала цвісти і після масового цвітіння. Для обробки 1 сотки посадок потрібно 10 г препарату розвести в 5 л води.

Щоб запобігти появі грибкових інфекцій на посадках, намагайтеся також вирощувати стійкі до хвороб сорти, не висаджувати полуницю в тіні і не загущувати посадки (рослини не повинні стикатися). Якщо помітили, що на деяких листах або ягодах з'явився грибок, їх потрібно терміново видалити.

Догляд за полуницею насправді не складний, але він обов'язковий, якщо для вас важлива якість і кількість врожаю. Дотримуйтесь цих рекомендацій, щоб вирощування суниці садової перетворилося на просте заняття, а не важку роботу.