Догляд за білокачанною капустою у відкритому ґрунті

2021-06-03

Догляд за білокачанною капустою у відкритому ґрунті деяким городникам здається простим і не вимагає особливих знань. Капуста дійсно не дуже вибаглива, якщо правильно вибрати сорт або гібрид. Крім того, це холодостійка культура. Але навіть білокачанна капуста, якщо нехтувати підгодівлею і засобами захисту, може дати низький урожай або не плодоносити зовсім. Тому постараємося сьогодні розібратися, який догляд потрібен цій культурі.

Шкідники капусти: трипси, попелиці, білан

Шкідники — це серйозна неприємність для кожного городника. Ці дрібні комахи поїдають урожай, вирощений тяжкою працею. Деякі з них досить швидко розмножуються, мають невеликі розміри, що ускладнює боротьбу з ними.

Попелиця на капусті — це всього 2 мм в довжину комаха, яка живе на нижньому боці листової пластини. Розмножується комаха швидко, тому капустяне листя важливо регулярно перевіряти на наявність на ньому паразитів. Коли капусту заселяє тля, листя стає блідим, тканина між прожилками ніби зотліває. Далі листові пластини деформуються, скручуються, зростання рослини сповільнюється. Комахи залишають на листках липкі сліди життєдіяльності.

Попелиця живиться соком рослин, що робить їх слабкішими. У таких екземплярів порушується процес життєдіяльності, розвиток і зростання капусти гальмується. У результаті рослина гине. Розмножуючись, тля створює колонії, які шкодять не тільки капусті, а й рослинам по сусідству. Причому ранні сорти капусти уражаються попелицею частіше, ніж пізньостиглі. Переселяючись із культури на культуру (оскільки тля всеїдна), паразит ще й переносить вірусні інфекції. Тому позбавлятися від шкідника потрібно при перших ознаках його появи.

Капустяний білан — це великий метелик з крилами білого кольору. Гусениця шкідника сіро-зеленого кольору, має на спині світлу смужку. Вилітати метелики починають у травні, відкладаючи яйця на нижньому боці листової пластини. Через 7–10 днів з'являються гусениці, які і шкодять рослинам, поїдаючи листя і качани. Друге покоління білана шкодить у липні–серпні.

Дорослі особини, не кажучи вже про личинки, трипсів дрібні, тому помітити їх можна тільки за допомогою лупи. Комаха завдає шкоди качанам капусти, залишаючи іржаві плями з чорними крапками — продуктами життєдіяльності шкідників. Руйнуються качани аж до кочериги. Крім того, трипси переносять небезпечні вірусні хвороби. У суху погоду трипси стають більш активними. На ділянках, де городники регулярно видаляють бур'яни, поливають капусту методом дощування, чисельність трипсів знижується. За сезон комахи дають до 7–8 поколінь, тому боротися з ними потрібно ґрунтовно.

Засоби захисту капусти від шкідників

Щоб захистити капусту від цих шкідливих комах, важливо вчасно провести обробку засобами захисту. А якщо ураження вже сталося, потрібно якомога швидше використати ефективний інсектицид. Використовувати на капусті білоголовій і цвітній можна інсектициди Моспілан або Бі–58. Моспілан безпечний для корисної ентомофауни, ефективно бореться як із дорослими особинами, так і личинками. Препарат працює навіть в умовах низьких температур, показує перші результати вже через 1 годину після обробки. Використовувати можна з багатьма іншими пестицидами в бакових сумішах.

Бі–58 використовується не тільки проти комах–шкідників, а й проти кліщів. Препарат швидко поглинається через листя, стебла і коріння. Підходить для обробок овочевих, польових культур, кісточкових дерев. За сезон можна провести не більш як 2 обробки.

Підживлення білокачанної капусти при вирощуванні у відкритому ґрунті

При вирощуванні капусти у відкритому ґрунті важливу роль відіграють підгодівлі. Якщо ви висаджували розсаду культури під агроволокно, після відходу заморозків укриття знімають і проводять підживлення рослин кальцієм, який зараз капусті необхідний. Кальцій капусти білоголовій потрібен для нормального формування головки. В якості добрива рекомендуємо використовувати МЕRISTEM NPK 22:0:8 + 12CaO зі збалансованою формулою. Добриво підходить для живлення за допомогою крапельного поливу. Застосовуючи його, ви прискорите ріст рослин, поліпшите якість врожаю, наситите плоди біологічно активними речовинами. Крім того, препарат безпечний для навколишнього середовища.

Для обприскування рослин по листу використовуйте бакову суміш препаратів CTA Stymulant–4 і Etaboro. Антидепресант допоможе капусті впоратися зі стресом, легше пережити подальше коливання температури повітря. Концентроване добриво Etaboro, в якому міститься потрібний культурі бор, забезпечить білоголовій капусті потужну щільну головку.

Полив капусти

Капуста білокачанна дуже потребує поливів. З усіх овочевих культур вона найбільш вимоглива до вологості повітря і ґрунту. При цьому перезволоження теж їй шкодить. Оскільки в Україні досить спекотне літо, без поливів капусти не обійтися.

Оптимальна вологість дозволяє культурі наростити щільний качан, в якому листя щільно прилягає один до одного. Якщо ж вологи буде занадто багато, зростання листя сильно збільшується, що може стати причиною розтріскування качана. Після висадки розсади капусти потрібна постійно волога земля, щоб вкоренитися і продовжити зростання. Влітку рослини поливають великою кількістю води раз на кілька днів. У серпні полив скорочують до одного разу на тиждень. Коли сформуються качани, полив можна зовсім припинити, щоб качани не потріскалися.

Помилки при вирощуванні культури

Варто пам'ятати і про незначні, на перший погляд, нюанси, які теж впливають на майбутній урожай:

  • Вибір місця посадки. Не варто садити капусту в тіні — там отримати великі качани не вдасться. Якщо хочете якісний урожай капусти білоголової, садіть її на сонячних ділянках.
  • При посіві насіння і посадці розсади дотримуйтесь норми посадки. Загущення посадок може стати причиною втрати частини качанів.
  • Рихлення ґрунту — обов'язкова умова у вирощуванні капусти. Процедура робить ґрунт повітропроникним, оскільки часті поливи викликають на поверхні ґрунту утворення кірки.
  • Видалення бур'янів. На ділянці, де росте капуста, не повинно бути бур'янів. Адже вони є переносниками шкідників, які спочатку харчуються бур'янами, а потім переходять на капусту. Також бур'яни забирають вологу і живлення із ґрунту, через що капуста недоотримує їх у потрібній кількості.