Добрива для картоплі

2021-02-09

Хоча і вважається, що для культивування картоплі в Україні найбільш сприятлива північ, вирощується культура повсюдно. При цьому займаються вирощуванням картоплі не тільки фермери у промислових масштабах, а й дачники, городники, усі, у кого є невелика ділянка під посадки.

Смак і властивості бульбоплодів залежать від добрив для картоплі. Якщо вирощувати культуру на збіднілому ґрунті, у плодах вміст білків не перевищить 1%. У правильно удобреному ґрунті цей показник буде дорівнює 1,7–2%. Щоб зібрати високоякісний урожай культури, потрібно наситити рослини. При цьому важливо не тільки знати, які проводити підживлення, але і робити це вчасно і у правильній формі.

Від чого залежить урожай картоплі

Успіхи при вирощуванні культури залежать не тільки від внесення добрив. Поживні елементи, звичайно, грають важливу роль при вирощуванні культури, все ж не потрібно забувати про агротехніку. На стан бульб впливають терміни посадки, глибина залягання бульб, норма висадки.

З осені ділянку, де буде рости картопля, розорюють. Це потрібно для того, щоб паразити, які влаштувалися в землі на зимівлю, потрапили на поверхню. Холод і морози згубно впливають на них, і навесні паразити не будуть страшні посадкам бульб. Не варто забувати і про весняну глибоку оранку. Такі заходи покращують волого– і водопроникність ґрунту, а це добре позначається на вирощуваних рослинах.

Чим підгодовувати картоплю

Культура гостро реагує на нестачу харчування. Тому при вирощуванні використовуються два види підгодівлі: мінеральна і за допомогою органіки. В силу того, що у культури погано розвинена до коренева система, а бульби виростають великі, картопля активно споживає поживні речовини.

Підживлення для картоплі з органіки живлять рослини, покращують стан ґрунту і роблять його пухким. Органіка не дає патогенам розвиватися, оскільки створює несприятливе для них середовище. У якості органіки використовується торф, компост, курячий послід, перепрілий гній.

З мінеральних речовин культура потребує фосфору, бору, натрію, марганцю, калію. Так, завдяки фосфору бульби формуються швидше, підвищується стійкість культури до патогенів. Калійні підгодівлі підвищують імунітет рослин, завдяки їм культура захищена від холоду і спеки.

Замочування бульб у добривах

Простий і ефективний спосіб поліпшити стан бульб, підживити їх і домогтися кращого урожаю — замочити їх перед посадкою у спеціальному розчині. Намочування бульб дозволяє прискорити появу сходів, посилює ріст кущів і бульбоформування. Бадилля таких рослин росте більш інтенсивно, рослини формуються потужні, з великою кількістю листя.

Готуємо розчин мінеральних добрив: візьміть 400 г суперфосфату на 10–літрове відро води і настоюйте добу, помішуючи. Потім додайте 400 г аміачної селітри і мікроелементи (бор, марганець і т.п.). У такому розчині замочують бульби на 1 годину. Також можна бульби полити з лійки розчином і висушити. Потім бульби готові до посадки.

Ще один варіант підготовки картоплі до посадки — опудрення посадкового матеріалу попелом. Він містить хімічні елементи, необхідні картоплі для зростання і розвитку. У попелі калій міститься без хлору. Це позитивно впливає на підвищення врожаю, поліпшення його якості (вміст крохмалю в бульбах підвищується). Бульби опудрюють за кілька днів до посадки з розрахунку 1 кг попелу на 50 кг картоплі.

Підживлення картоплі при посадці

Після збирання врожаю, восени, виноситься з ґрунту частина поживних елементів. Тому важливо компенсувати цю нестачу в якості добрив, які і вносяться на наступний рік при посадці. Якщо знехтувати цією процедурою, щорічно урожай буде погіршуватися. Варто мати на увазі, що на якості врожаю позначається як недостача підгодівлі, так і її надлишок. Так, якщо перегодувати картоплю азотом, розвиток бульб припиняється, оскільки всі сили рослина кидає на розвиток бадилля. Якщо ж внести занадто багато органіки, в бульбах будуть порожнечі. Чим же тоді удобрити картоплю при посадці? Список найбільш популярних підгодівель з розрахунку на одну лунку:

 • Гній — використовувати можна будь-який гній, який добре перепрів і відлежав хоча б рік. На одну лунку вносьте 200–250 г.
 • Курячий послід — не можна вносити у свіжому вигляді, щоб рослини не отримали опіки. Робочий розчин готують так: сухий послід розводять водою 1:10, настоюють три дні і вносять 1 л розчину в кожну лунку.
 • Деревна зола — 1 жменя на кожну лунку. Зверніть увагу, що на лужних ґрунтах використовувати таке добриво не бажано, як і змішувати золу з іншими добривами.
 • Кісткове борошно — 0,5 склянки на одну лунку. Борошно можна купити готове або зробити самостійно з кісток риби.
 • Сечовина — ще один варіант, чим підгодувати картоплю при посадці. Приготуйте робочий розчин, взявши 23–30 г сечовини на 10 л води. В одну лунку вносять 1 л розчину.
 • Комплексні добрива у вигляді амофоски, азофоски, нітроамофоски — дозування добрив зазначене виробником на упаковці, але не рекомендується вносити більше 10 г в одну лунку.

Готове міндобриво для картоплі має бути збалансоване і адаптоване під потреби бульбової культури. Якщо вносити лише мінеральні добрива, вони не зможуть наповнити ґрунт потрібними корисними речовинами. А органіка крім підживлення культури здатна поліпшити стан ґрунту. Від того, чи буде земля зволоженою, прогрітою, залежить процес зростання і розвитку бульб.

Як посадити картоплю під лопату з добривами:

 • Намітьте борозни, враховуючи, що відстань між рослинами ранніх сортів має бути 60 см, а пізніх на 10–15 см більше.
 • Зробіть лунки з відстанню 25–35 см між ними.
 • У кожну лунку внесіть вибране добриво і трохи присипте землею.
 • Покладіть бульби в лунку так, щоб паростки були спрямовані вгору.
 • Прикопайте лунки, коли будете викопувати наступний ряд.

Якщо садите картоплю в кислий ґрунт, в лунки потрібно додатково внести фосфоритне борошно. Підкормки вносьте в ґрунт, не перевищуючи рекомендації щодо дозування. Якщо внести добриво по гребеню, воно виявиться на поверхні, а восени бульби будуть зеленого кольору і виявляться майже на поверхні.

Підживлення рослин після сходів

Вважається, що підживлення при посадці картоплі — найважливіша підгодівля за період вирощування. Однак післясходові підгодівлі теж потрібні і позитивно впливають на стан бульб, швидкість їхнього розвитку та якість плодів.

Якщо посадити культуру в прогрітий ґрунт, сходи з'являться швидко і дружно. Наприклад, пророщені завчасно бульби ранніх сортів дають сходи вже через 7–10 днів. В середньому ж помітні перші листочки сходів через 2 тижні.

Першу підгодівлю після появи сходів проводять добривами, що містять азот. Завдяки цьому елементу швидко наростає зелена маса, що потрібно для фотосинтезу. Якщо у молодої картоплі мізерне листя і блідий колір, це свідчить про нестачу азоту.

Чим удобрити картоплю після посадки? Для цього приготуйте робочий розчин з органіки. Візьміть 0,5 л коров'яку, 15 г сечовини і 10 л води. На 1 кущ вносьте 0,5 л розчину, який вийшов. Якщо потрібно, замініть сечовину сульфатом амонію або аміачною селітрою.

По термінах внесення орієнтуйтеся за станом рослин. Як тільки сходи з'явилися над поверхнею землі, можна проводити підживлення. Проводити підгодівлю бажано після дощу або поливу, щоб ґрунт був зволожений.

Підживлення культури під час цвітіння

Удобрюють картоплю після посадки не один раз. Під час бутонізації та початку формування бульб проводять чергову підгодівлю, але вже без азотовмісних компонентів. У цей період рослинам потрібен фосфор і калій.

Візьміть 15 г сульфату калію, 0,5 склянки деревної золи і 15 г подвійного суперфосфату на 10 л води. На кожен кущ вносьте 0,5 л робочого розчину.

Третю підгодівлю, за 20 днів до збирання врожаю, приготуйте на основі мінеральних органічних компонентів. На відро води візьміть 30 г суперфосфату і 250 мл гною. Під один кущ піде 0,5 л розчину.

Як вносити нітроамофоску під картоплю

Популярне і відоме добриво у вигляді гранул нітроамофоска вносять під різні культури. Завдяки йому можна домогтися гарного врожаю і розвитку рослин. оскільки нітроамофоска добре розчиняється, її можна використовувати в якості позакореневих підживлень.

Як удобрювати картоплю нітроамофоскою при посадці, ми вже писали вище. Така підгодівля під час посадки стимулює ріст кореневої системи культури, покращує ріст зеленої маси. Але можна також поливати рослини розчином нітроамофоски. Зробіть робочий розчин, взявши 30 г добрива на 10 л води — така норма на 1 кв.м. ґрунту.

Ознаки нестачі харчування культури

Підгодовувати картоплю по листу або під корінь важливо не тільки строго за графіком, але і стежити за станом рослин. Якщо виникає нестача в якихось мінералах, це стає видно за станом рослин.

 • Якщо в ґрунті не вистачає азоту, сповільнюється зростання сходів культури, стебла витягуються, але стають тоншими і слабкішими. Нижні листові пластини відмирають до початку бутонізації.
 • Ознаками нестачі фосфору є кучеряве листя і тьмяне забарвлення бадилля.
 • Занадто вузькі листові пластини блідого забарвлення свідчать про нестачу калію.
 • Бурі і коричневі плями на листових пластинах культури є причиною нестачі цинку і магнію.

Підживлення по листу

Якщо ви не знаєте, чим підживити картоплю по листу, зверніть увагу на до комплексні мінеральні добрива, призначені для культури. Їх легко розвести водою, вони містять потрібні бульбам корисні мікроелементи.

Проводити такі підгодівлі потрібно після прополки і ввечері, щоб на листках не з'явились опіки. Під час такої підгодівлі корисні елементи через листові пластини швидко потрапляють всередину рослини, підживлюють її. Листкові підживлення дозволяють швидко заповнити нестачу корисних речовин. Особливо потребує такої підгодівлі картопля ранніх сортів.

Проводять позакореневе підживлення кілька разів за сезон. На початку розвитку, поки рослини нарощують бадилля, обприскайте рослини розчином з сечовини. 50 г добрива розводять в 10–літровому відрі води. У період бутонізації підгодівлі по листу проводять на основі фосфору, азоту та калію: 20 г суперфосфату, по 2 г аміачної селітри і хлористого калію, 0,1 г мідного купоросу на 10 л води.

Після закінчення цвітіння можна обприскати картоплю таким розчином: 5 г борної кислоти, 12 г перманганату калію на 10 л води. Така підгодівля не тільки підживити бульби, а й захистить рослини від фітофторозу.

Не забувайте, що листкове підживлення не може повністю замінити кореневе. Найбільш оптимальний варіант — об'єднати два види підгодівлі і чергувати їх. Основною підгодівлею залишається коренева, по листу ж можна швидко заповнити нестачу потрібних елементів живлення.

Бульбова культура потребує правильних підгодівель, проведених у потрібний час. Щоб рослини повноцінно розвивалися, не хворіли і давали високий урожай якісних плодів, добрива важливі на всіх етапах розвитку культури. Кожен городник вибирає для себе найбільш підходящі добрива для бульб, виходячи зі стану ґрунту, особливостей клімату та особистих уподобань. Але те, що добрива для картоплі потрібні — це незаперечний факт. При внесенні добрив завжди дотримуйтесь балансу, адже культуру легко «перегодувати», що негативно позначиться на стані бульб. І наостанок, загальні рекомендації з проведення підгодівлі:

 • Підгодовувати кущі потрібно після дощу або хорошого поливу.
 • Після внесення у ґрунт добрив її потрібно добре розпушити.
 • Підживлення під корінь проводять так: біля куща роблять кілька проколів і виливають у них приготований розчин.
 • Розчини, якими підгодовуєте рослини під корінь, не повинні потрапляти на листя рослин.