Сіра гниль на суниці садовій: як боротися

2021-05-21

Багато хто любить перший місяць літа за те, що він дарує нам смачні і солодкі ягоди суниці садової. Складно знайти людину, яка не любить поласувати ягодами цієї культури у свіжому, замороженому вигляді, соком із полуниці або смачними пирогами з ягодами. Виростити цю культуру на своїй ділянці, щоб ягоди завжди були під рукою, мріють багато садівників. Але не всім це вдається. Несприятливі погодні умови або недотримання агротехніки можуть стати причиною появи грибкових хвороб на рослинах. Однією з таких є сіра гниль. Захворювання вражає здебільшого ягоди полуниці і здатне знищити близько 80% врожаю. Але побудувавши грамотну систему захисту, можна не тільки уникнути сірої гнилі, але і поліпшити якість ягід.

Ознаки сірої гнилі на полуниці

Ворога треба знати в обличчя, тому для початку давайте з'ясуємо, що це за хвороба і які ознаки сірої гнилі на полуниці.

Грибок — збудник сірої гнилі, небезпечний не тільки для суниці, а й інших культур. Так, виноград, черешня, огірки, томат, навіть деякі квіткові культури страждають від цієї хвороби.

Що стосується суниці садової, саме ягоди найбільше страждають від сірої гнилі. Спори гриба розносяться по ділянці вітром або із краплями дощу. Потрапивши на ягоди полуниці, вони, насамперед, вражають пошкоджені, слабкі рослини. Помітити, що на полуниці є грибок, який потім стане причиною хвороби, можна за плямами сіруватого кольору. З'явитися симптоми можуть і на інших частинах рослини, але ягоди страждають найбільше.

Уражена ягода спочатку стає водянистою, потім всихає, стає схожою на пружний клубок сірого кольору. Ягода не опадає, а продовжує триматися на плодоніжки, тому патоген продовжує далі поширюватися по ділянці. Ягоди, які вразила сіра гниль, не можна вживати в їжу або переробляти. Вражатися можуть не тільки стиглі ягоди, а й ще зелені, що стає причиною втрати значної частини врожаю.

Якщо грибок вразив листя, на них з'являються плями білого або бурого відтінку, які потім покриваються сірим нальотом. Заражені квітконоси покриваються водянистими плямами. Спочатку вони сірого або бурого кольору, а на більш пізніх стадіях — чорні.

Хвороба поширюється, коли в момент дозрівання суниці садової або під час наливу тримається висока вологість повітря (йшли дощі) і при цьому невисока температура повітря. Ще одна причина появи хвороби — погане провітрювання кущів. Загущені, не розріджені посадки, частіше схильні до ризику захворіти.

Засоби захисту культури від хвороби

Для того, щоб сіра гниль не стала причиною втрати смачних і корисних ягід суниці садової, потрібно подбати про систему захисту рослин. Для цього рекомендуємо скористатися такими препаратами:

  1. Світч — препарат добре контролює гриб-збудник хвороби, а також не дозволяє патогену поширюватися далі по ділянці. У препарату досить короткий період очікування — вже через 7 днів після обробки ягоди можна вживати в їжу. Основна помилка, якої допускаються садівники, та й крупні фермери — проводять обробку, коли вже помітні явні ознаки захворювання. Однак спори гриба зимують у ґрунті, а вже ранньою весною поширюються по території. Тому першу обробку бажано провести до початку цвітіння. Для обробки 10 г препарату розводять у 5 л води і обприскують 1 сотку посадок. У момент розпускання квітки спори грибка можуть проникнути в рослину і почати зараження майбутньої ягоди. Під час наливу ягід потрібно провести повторну обробку препаратом Світч. Така обробка не тільки захистить урожай від грибка, але і продовжить термін зберігання ягід. Після збору врожаю рекомендується провести третю обробку препаратом.
  2. Ізабіон — це набір амінокислот тваринного походження, які допомагають рослині виходити зі стресу. Також препарат допомагає вплинути на розмір ягід — полуниця стає більшою і якісною.

Використовуючи такі засоби захисту і проводячи своєчасні обробки, можна отримати здоровий, якісний урожай суниці садової, який буде легко транспортуватися і довго зберігатися.

Профілактика сірої гнилі

Спори гриба в тій або іншій кількості є майже на кожній ділянці, але не завжди хвороба може проявитися. Ризик поширення хвороби можна мінімізувати, якщо дотримуватися порад із профілактики:

  • Вибір сорту — висаджуючи на ділянці нові кущі культури, вибирайте не тільки за розміром і смаком ягід. Важливо, щоб сорт був стійкий до поширених хвороб суниці садової. Також враховуйте погодні умови свого регіону, місце розташування і рельєф.
  • Висаджуйте полуницю на сонячній ділянці, яка добре провітрюється.
  • Не забувайте про підгодівлі. Якщо здається, що ґрунт і так достатньо наділений поживними речовинами, то це далеко не так. Підживлення для полуниці вкрай важливі, причому потрібно пам'ятати про баланс калію, азоту і фосфору.
  • Спробуйте мульчу — це не тільки допоможе захистити ґрунт від пересихання, а й знизить ймовірність розвитку грибкових інфекцій.
  • Проріджуйте посадки — як ми вже говорили, у загущених посадках грибок розвивається швидше. Також не забувайте видаляти бур'яни.
  • Шкідники часто переносять грибкові хвороби з ділянки на ділянку. Тому боротьба з ними теж важлива як міра профілактики сірої гнилі та інших хвороб.

Народні способи проти хвороби

Народні методи боротьби із грибковими хворобами менш ефективні, ніж засоби захисту, але деякі дачники застосовувати їх регулярно. Наприклад, можна приготувати розчин із гірчиці. На 5 л гарячої води додають 50 г сухої гірчиці і настоюють 48 годин. Потім настій проціджують і розводять водою 1:1.

Застосовується для обробки і настій золи. Для його приготування потрібно взяти 100–200 г золи і залити 10 л води.

Сіра гниль — хвороба, яка може нашкодити посадкам суниці садової, знищивши значну частину плодів. Але правильний підхід до захисту рослин і обприскування ефективними препаратами захистить ваш урожай і зробить його більш якісним.