Посів насіння садових квітів на розсаду

2021-02-24

Готуватися до нового дачного сезону квітникарі починають ще в січні. Потрібно запастися насінням, підготувати ґрунт і ємності для розсади, посіяти насіння, щоб виростити з них прекрасні квіткові культури.

Правила посіву насіння квітів можуть відрізнятися в залежності від виду квітки, розмірів насіння та ін. На прикладі квітів віола, китайська гвоздика і лобелія ми розповімо, як правильно провести посів, щоб сходи були дружними і з'явилися якомога швидше. Адже для того, щоб квітник влітку порадував пишним цвітінням, потрібно правильно посіяти насіння квітів.

Підготовка ґрунту для посіву

Для розсади квітів потрібно правильно підготувати ґрунт. Сіянці люблять легку, пухку ґрунтову суміш. Такий ґрунт відрізняється хорошою повітропроникністю, що важливо для коренів рослин. Крім того, з такого ґрунту не дуже швидко випаровується волога, що є другою важливою особливістю ґрунту.

У спеціалізованих магазинах можна купити готову ґрунтову суміш для садових квітів. У ній є потрібні для харчування компоненти, такий ґрунт легкий і має хороший дренаж. Але перед покупкою все ж радимо ознайомитися зі складом ґрунту. Якщо в ньому буде занадто велика кількість основних елементів живлення, бутони будуть формуватися із запізненням.

Для тих, хто з різних причин не використовує покупний субстрат, рекомендуємо приготувати його самостійно. Для приготування ґрунтової суміші можна використовувати такі компоненти: річковий пісок, торф, дернова або листова земля, тирса. Ці компоненти змішують у різних пропорціях, додають добриво і отримують ґрунтову суміш для вирощування розсади квітів. Один із рецептів приготування ґрунту для посіву квітів — змішати одну частину дернової землі, три частини листової землі і дві частини грубозернистого піску. Після приготування ґрунтової суміші для розсади, ґрунт потрібно знезаразити, щоб мінімізувати ризик зараження сіянців грибками або пліснявою. Для цього прогрійте ґрунт у духовці 2–3 години при температурі 200–250 °С. Також ґрунт можна полити фунгіцидами.

Будь-який ґрунт для розсади квітів повинен бути такої кислотності, яка потрібна для вирощування конкретної культури. Але більшість сіянців добре ростуть у ґрунті нейтральній кислотності.

Приготування ємності для розсади квітів

Вибирати ємності для посіву насіння квітів на розсаду потрібно, враховуючи кількість розсади, яку потрібно виростити. Якщо ви вирощуєте невелику кількість (до 20 кущів або квітів) на пробу або для невеликого квітника, можна використовувати окремі горщики або касети для розсади. У чому переваги касет? Посів у такі ємності дозволяє зберегти всі сіянці, а при належному догляді касети прослужать не один рік. Однак ґрунт у них швидко пересихає, тому важливо весь час стежити за вологістю ґрунту. Для вирощування розсади квітів в окремих стаканчиках потрібно підготувати невеликі ємності, оскільки насіння саме по собі не дуже велике. Це можуть бути як звичайні стаканчики із пластику, так і торф'яні (ціна на останні значно вища, але висаджувати рослини в ґрунт можна разом з такими горщиками).

При вирощуванні великої кількості розсади рекомендується сіяти в загальні ящики для розсади. Їх можна купити готові або зробити своїми руками. Не потрібно вибирати дуже високі ящики, оскільки в майбутньому все одно потрібно пікірувати розсаду квітів.

Незалежно від вибору ємності в ній повинні бути дренажні отвори, через які буде стікати зайва вода.

Терміни посіву насіння

Якщо ви хочете, щоб квітник ряснів яскравими фарбами квітів якомога раніше, висівати насіння на розсаду можна з кінця січня і в лютому. Багатьом квітковим культурам від моменту сходів до початку цвітіння потрібен час 12–16 тижнів. Тому посів потрібно проводити ще взимку. Більш точні терміни залежать від конкретного виду квітів. Кожен вид рослин потрібно сіяти на розсаду тоді, коли рекомендує виробник. Якщо купувати насіння квітів у спеціалізованому магазині від перевірених виробників, на зворотному боці упаковки завжди вказуються терміни посіву і коротка агротехніка квітки.

Як сіяти крупнонасінні види квітів

Процеси посіву великих і дрібних насіння квітів дещо відрізняються, тому спочатку розповімо про особливості посіву крупнонасінних квітів на прикладі китайської гвоздики і віоли.

Гвоздику китайську вирощують для прикраси садових доріжок, бордюру, на альпійській гірці в композиції з іншими квітками або в контейнері. Не менш красиво виглядають і монокомпонентні групи китайської гвоздики. Полюбилася ця квітка садівниками завдяки різноманітності забарвлень і розмірів квітки. Зустрічаються дрібні білі і пурпурні, великі червоні і двоколірні — різноманітність видів не залишить вас байдужими, і ви захочете виростити не один сорт або гібрид гвоздики. Так, наприклад, Діана F1 — це гібрид, який рано зацвітає і радує цвітінням до пізньої осені.

Невисока квітка віола часто зустрічається на присадибних ділянках. Вражає форма і забарвлення квіток віоли: зустрічаються гібриди дво– і триколірні, однотонні, плямисті, махрові і прості. Віола дуже рясно і довго цвіте. Посіявши насіння квітки на розсаду, влітку ви отримаєте неймовірно красивий квітник біля будинку.

Для посіву насіння наповніть ящики або інші ємності ґрунтовою сумішшю, розрівняйте її і зробіть борозенки глибиною 0,5 см на відстані близько 2 см. Розкладіть в приготовані борозенки насіння квітів на відстані 1–1,5 см. Якщо в одному ящику будуть рости сіянці різних сортів віоли або гвоздики китайської, для зручності рядки можна підписати або встановити невеликі таблички з назвою сорту. Після посіву насіння потрібно засипати невеликим шаром ґрунту. Землю розрівняйте, але не утрамбовуйте. Далі посіви потрібно рясно полити теплою водою. Ящики з посівами залиште в теплому місці, щоб сходи скоріше з'явилися.

Як сіяти дрібнонасінні види квітів

Якщо бажаєте виростити з насіння лобелію, процес посіву відбуватися трохи інакше. Лобелія — ​​це квітка з пишним і красивим цвітінням. Вирощується вона для прикраси клумб або для створення композицій у підвісних корзинах. Цвіте лобелія синіми, рожевими, червоними й іншими дрібними, але численними квітками. Часто лобелію використовують для доповнення квіткових композицій у відкритому ґрунті. Квітка абсолютно невибаглива в догляді і цвіте все літо до настання заморозків. Насіння лобелії досить дрібне, тому його потрібно правильно посіяти на розсаду.

Для початку наповніть ємності для розсади ґрунтом і розрівняйте його. Щоб сходи були дружними, спочатку землю потрібно рясно полити. Після поливу ґрунт стає ущільненим, а поверхня — більш рівна. Дрібне насіння при посіві поливати не рекомендується, тому полив до посіву допоможе отримати дружні сходи.

Оскільки насіння саме по собі дрібне, рекомендується купувати дражований посівний матеріал — так провести посів буде легше. Після зволоження ґрунту рівномірно розсипте насіння квітки по поверхні. Потім злегка змочіть насіння з пульверизатора. Ємності з посівами поставте в тепле місце і чекайте появи сходів.

Вирощувати квіти з насіння досить просто, якщо знати терміни і нюанси посіву. Дотримуйтесь рекомендації з посіву садових квітів — і ваша ділянка все літо буде радувати око пишним і ароматним цвітінням.