Посів газону: підготовка грунту, нюанси посіву

2021-03-15

Доглянутий, здоровий газон є невід'ємною частиною території біля будинку. Газонна трава прикрашає ділянку, є фоном для декоративних рослин. Але щоб отримати густий, здоровий газон, потрібно попрацювати. У цій справі важливо все: підготовка ґрунту перед посівом, терміни посіву, догляд за сходами. Особливо докучають газонній траві в перший рік вирощування бур'яни. Боротися з ними потрібно своєчасно, щоб вони не заважали газону рости. Про всі нюанси вирощування газонної трави ми сьогодні розповімо.

Вибір ділянки під газон

Перше, з чим стикається власник ділянки — де саме посіяти газон, щоб він був доречний. Оскільки газон — це багаторічні трави, сіяти його потрібно на рівній поверхні, де багато сонячного світла і низько залягають ґрунтові води, щоб вони не перезволожували коріння.

Етапи вибору ділянки під газон:

 • Площу під газонну траву можна вибирати будь-яку, головне, щоб вона була рівною, оскільки це спростить догляд і покіс газону.
 • Огляньте ділянку, чи немає на ній великих пеньків, крутих схилів. Якщо пеньки є, їх потрібно викорчувати. А якщо схил буде великий, вода буде застоюватися в низині — газон в тому місці буде замокати і втратить естетичний вигляд.
 • Проведіть аналіз, наскільки глибоко залягають ґрунтові води. З огляду на результати, вибирайте відповідні газонні трави (наприклад, якщо на ділянці завжди волого, посійте таку траву, яка любить вологість).
 • Продумайте оптимальну ширину доріжок біля кордонів газону, щоб по ним легко могла проїхати газонокосарка.

Але вибір місця — це тільки частина роботи. Основне завдання — підготувати ділянку до посіву газонних трав.

Як підготувати ґрунт до посіву

Для початку мотузкою потрібно відміряти кордон, де буде знаходитися газон. Позначену територію очистіть від сміття, сторонніх предметів і бур'янів. Про бур'яни потрібно сказати окремо, оскільки вони сильно ускладнюють зростання і повноцінний розвиток газону. Хочете отримати дружні, густі сходи газонної трави? Тоді позбудьтеся бур'янів на території. Як ми знаємо, бур'яни бувають однорічні та багаторічні. І якщо від однорічних можна позбутися механічно, видаляючи траву руками, то для боротьби з багаторічними бур'янами потрібно використовувати гербіциди. Якщо ділянка запущена, на ній росте велика кількість бур'янів, потрібно спочатку провести комплексну боротьбу, тільки потім рекомендується сіяти газон. Не поспішайте провести посів, якщо на ділянці багато бур'янів, навесні проведіть обробки гербіцидами, а посів газону відкладіть на серпень. Так газон встигне пройти стадію кущіння, і на наступний рік ви отримаєте здоровий газон без залисин.

Видаливши з території сміття та бур'яни, її потрібно перекопати. Цей етап складний, але ігнорувати його не можна. Якщо до газону на ділянці росли культурні рослини, її достатньо скопати на штик лопати. Коли ж земля довго не оброблялася або це легкий/важкий ґрунт, перекопка потрібна така:

 • Зробіть борозну лопатою поперек ділянки, землю приберіть у бік.
 • Розгорніть нижній шар вилами.
 • Зробіть другу борозну і землю з неї перекладіть у початкову борозну.
 • Виконайте такі дії на всій ділянці, де буде рости газон.

При перекопуванні можна додати перепрілі органічні відходи. Якщо ґрунт із поганим дренажем, під час перекопування потрібно зробити дренажний шар зі щебеню.

Далі ділянку вирівнюють граблями — так і територія вирівняється, і заберуться камені і коріння, які під час перекопування потрапили на поверхню. Якщо ділянку не вирівняти, з одного боку галявина буде виглядати голою, а з іншого — трава буде дуже довгою. Намагайтеся під час процесу не змішувати верхній і нижній шари ґрунту.

Перед посівом внесіть у ґрунт мінеральні добрива. Після вирівнювання землю втоптують ногами або катком. Так після дощу вона просяде. Після утрамбовування можна ще раз пройтися граблями, щоб ще краще вирівняти поверхню.

Вибір газонної трави для ділянки

Вибирати газонну траву потрібно, виходячи з її призначення. Зазвичай вибирати можна за назвою трави, яку бачите на упаковці:

 • Спортивний газон — трава для місць, де передбачаються високі навантаження. Підходить для ігор з дітьми, тваринами, спортивних ігор. Газон не витоптується, швидко відростає, тому його потрібно часто косити.
 • Партерний газон — у нього декоративна функція. Це скоріше фон для квітників і рослин. Висівати такий газон потрібно на відкритих ділянках, де багато сонця. Потребує частого поливу.
 • Карликовий складається з низькорослих трав, які повільно ростуть. Догляд за ним спрощується, оскільки газон не потребує частої стрижки. Використовується більше як декоративний, тому що швидко витоптується.

Терміни посіву

Висівати газонну траву рекомендується, коли ґрунт вологий, а температура повітря не вища 25 °С. Вологість потрібна, щоб насіння трави швидко проростало, тому сіяти газонну траву краще навесні і восени. Якщо ж ви вирішили посіяти газон влітку (наприклад, після ретельної боротьби з бур'янами), прислухайтеся до таких порад:

 • Посів проводьте після 7 години вечора.
 • Зволожте ґрунт перед посівом на глибину 40 см і почекайте 2 години.
 • Розпуште ґрунт, посійте насіння, потім утрамбуйте.
 • Зверху зробіть шар із торфу.
 • Полийте ділянку на ранок.

Як отримати дружні сходи

Після посіву поливайте ділянку кожного дня до 10 хвилин, поки насіння не зійде. Після того, як з'являться сіянці, не ходіть по території ще тижнів зо 2. Для формування густого, красивого газону його важливо регулярно стригти. Влітку стрижуть газон через 2–3 тижні, навесні — через 7–10 днів. Коли посіяна трава виросте до 8–10 см, проведіть перший покіс, скосивши 1,5–2 см трави.

Щоб газон був здоровим і насиченого кольору, регулярно вносьте підгодівлі. Підберіть мінеральні добрива для конкретного виду вирощуваної трави. Під час проведення підгодівлі дотримуйтесь норм внесення, що зазначені в інструкції.

Для вирощування красивого, густого газону потрібно докласти чимало зусиль. Особливо важливі початкові етапи, до посіву. Але якщо неправильно підготувати ділянку для посіву газону, подальші дії будуть малоефективні. Тому не уникайте підготовчих робіт, щоб вирощування і догляд за газоном був максимально простим і легким.