Пікірування розсади квітів

2021-03-10

Щоб влітку ваш квітник був яскравим і різноманітним, подбати про вирощування квітів потрібно заздалегідь. Вибір сортів, посів насіння — це важливі етапи у вирощуванні майбутніх квіткових культур. Але такий процес як пікірування розсади квітів у деяких садівників викликає страх. Якщо ви висівали насіння квітів у загальні ящики, після появи двох сім'ядольних листочків саме час провести пікіровку. Сьогодні постараємося розібратися, як правильно це зробити, щоб не нашкодити ніжним рослинам.

Навіщо потрібне пікірування

Пікірування розсади — це перевалка молодих рослин у велику ємність, щоб сприяти розвитку кореневої системи. Зазвичай достатньо однієї пікіровки в окремі ємності, а наступна пересадка — це висадка рослин у відкритий ґрунт. Але деякі рослини потребують ще однієї пікіровки у віці 12 тижнів, якщо корінню потрібно більше місця для розвитку.

Насіння багатьох квітів досить дрібне, при посіві складно дотримуватися потрібної для сіянців дистанцію. Коли вони підростають, будуть погано розвиватися, якщо розташовані близько один до одного. Після пікіровки рослини будуть краще розвиватися, а коренева система — активніше галузитися. Коли потрібно пікірувати рослини:

 • Якщо посів насіння проводили в загальний ящик.
 • Сіянці проросли занадто густо. Іноді під час пікіровки слабкі екземпляри видаляють, залишаючи найміцніші.
 • Якщо частину рослин вразило захворювання. Тоді здорові сіянці потрібно швидко відсадити окремо.
 • Сіянці дуже швидко розвиваються. Процес пікіровки трохи пригальмує цей процес.

Деякі садівники вважають, що можна уникнути пікіровки, посівши насіння відразу у велику ємність. Але сіянцям, які проростають, велика площа не потрібна, їм важливіша кількість кисню у ґрунті. Тому спочатку насіння висівають у маленькі стаканчики або загальні контейнери. Посадивши рослини відразу у велику тару, зайва волога не буде йти через дренажні отвори, а це може стати причиною загнивання коренів, розвитку хвороб, наприклад, чорної ніжки.

Коли сіянці підростуть, їм потрібна більша площа, оскільки коренева система росте і розростається. Щоб рослини повноцінно розвивалися, їх пересаджують в ємності великих розмірів.

Ґрунтова суміш для пікіровки

Перш, ніж приступати до процесу пікірування сіянців, потрібно подбати про ґрунт для розсади. Коренева система рослин розростається, стає міцною, тому їй потрібно багато поживних речовин. Склад субстрату для пікіровки повинен бути багатшим, ніж для посіву.

Найкраще використовувати при пересадці спеціальний покупний субстрат для квіткових культур. Ним потрібно заповнити касети для розсади, куди будете пересаджувати сіянці. Касети для розсади — це найбільш зручні ємності для пікіровки. Вони зручні у використанні, не займають занадто багато місця, в них зручно перевозити розсаду на дачу. Крім того, ціна на них значно нижча, ніж, наприклад, торф'яні таблетки або горщики.

Після того, як наповнили касети ґрунтовою сумішшю, її потрібно полити. Так ґрунт трохи ущільниться, і проводити пікіровку буде легше.

Обробка розсади перед пікіровкою

Якщо ви вирощуєте гібриди квіткових культур, у яких природний ослаблений імунітет, вони можуть вражатися чорною ніжкою. Іноді захворювання може вражати до 80% рослин. Щоб уникнути цього небезпечного захворювання, потрібно перед пікіруванням обробити рослини препаратом Превікур Енерджі. Це фунгіцид, який має захисну дію від патогенів. Крім захисної функції, препарат також стимулює зростання й імунітет рослин.

Для приготування робочого розчину візьміть 3 мл препарату на 2 л води. Такого розчину вистачить, щоб полити кілька ящиків сіянців. В якості альтернативи можна використовувати препарат Магнікур Енерджі. Після обробки можна приступати до пікіровки рослин.

Технологія проведення пікіровки розсади квітів

Касети для розсади наповнені субстратом, сіянці политі, можна приступати до пікіровки. Оскільки розсада квітів ніжна і тендітна, потрібно правильно провести пікіровку, щоб не нашкодити їй. Як пікірувати розсаду:

 • Зробіть заглиблення у ґрунті, куди будете висаджувати рослини (їх можна зробити підручними засобами або просто пальцем).
 • Візьміть тонкий, загострений предмет, яким будете відокремлювати сіянці.
 • Утримуючи рослини за сім'ядольні листочки, підчепіть сіянець під корінь і акуратно дістаньте.
 • Пересадите на нове місце сіянець, присипте його ґрунтом і злегка ущільніть.

У якості гострого предмета для пікіровки можна взяти зубочистку, сірник або пластиковий кілочок для пікіровки. Проводити пікіровку потрібно обережно, щоб не зачепити коріння рослин.

Особливості правильної пікіровки:

 • Не заглиблюйте рослини вище точки зростання, щоб не пригальмувати її розвиток.
 • Пікірувати сіянці краще після появи двох сім'ядольних листочків. Якщо затягнути з пересадкою, рослини будуть гірше приживатися на новому місці. А чим молодший сіянець, тим швидше він зміцнить коріння і адаптується до пересадки на клумбу. В результаті у відкритому ґрунті рослина теж швидше приживеться.
 • Не поспішайте з підгодівлею після пікіровки. Краще почекати тиждень, поки пройде стрес розсади, і тільки потім годувати її.

Догляд після пікіровки

Після пересадки рослини потрібно полити. Це потрібно, щоб ґрунт щільно прилягав до коріння і в ньому не було пустот. Полив проводять з пульверизатора теплою водою. Далі сіянці потрібно залишити в теплому місці (вдень температура повинна бути 20–25 °С, вночі — не нижча 12 °С).

Як ми вже відзначали, не поспішайте підгодовувати рослини. Краще поки залишити їх у спокої, поки коренева система не приживеться. Ще один важливий етап догляду після пікіровки — захист від хвороб. Так, в якості профілактики рослини після пікіровки можна обробити Епіном. Для цього 3 краплі засобу розведіть в 100 мл води і обприскайте рослини після проведення пікіровки.

Процес пікіровки може здатися складним тільки на перший погляд. Якщо робити все за інструкцією, ви швидко навчитеся пікірувати ніжні сіянці квітів, а процедура пройде легко і без складнощів.