Особливості вирощування жовтого кавуна

2021-04-06

У багатьох спекотне літо асоціюється із соковитими, солодкими кавунами. Приємно було в дитинстві і не тільки втамувати спрагу декількома скибками яскраво–червоної ягоди. Але існують кавуни незвичайних сортів, наприклад, із м'якоттю жовтого кольору.

Жовті кавуни містять менше цукру, ніж червоні, тому їх можна їсти людям, що страждають на цукровий діабет. У ньому багато заліза, що корисно для тих, у кого є захворювання крові. Активні компоненти, які є в кавуні, підвищують імунну систему, позитивно впливають на стан зору.

Сьогодні виростити ягоду із сонячним відтінком м'якоті бажають багато дачників, тому сорти такого кавуна стають дедалі популярнішими. Про те, як виростити жовтий кавун, щоб отримати смачні і соковиті ягоди, ми поговоримо нижче.

Вибираємо насіння

Вирощують жовті кавуни, насамперед, ті городники, які з різних причин не можуть їсти ягоди з червоною м'якоттю. Якщо у вас алергія на продукти червоного кольору, а з'їсти соковиту ягоду дуже хочеться, посадіть на ділянці жовті кавуни. Їхня м'якоть за смаковими якостями не поступається звичним нам червоним ягодам.

Почати вирощування потрібно, звичайно ж, з вибору сорту. Спочатку жовті кавуни могли рости тільки в певних кліматичних умовах. Зараз же виростити таку ягоду можна майже у всіх країнах світу. Сортів ягоди із жовтою м'якоттю існує чимало, тому варто розповісти, на які потрібно звернути увагу.

  • Шуга Єлоу F1 — на ринку України з'явився порівняно недавно, але встиг завоювати серця дачників. Відноситься до ранньостиглих із періодом дозрівання 50–55 днів з моменту висадки розсади в ґрунт. Плоди мають довгасту форму, шкірка темно–зеленого кольору, тонка, але при цьому не дає тріщин і добре переносить перевезення. Середня вага плоду — 3–3,5 кг. М'якоть жовтого, місцями навіть темно–жовтого кольору, соковита і солодка. Насіннєва камера маленька. На одному кущику формується 5–7 плодів. Самі кущі добре облистяні, що захищає плоди від сонячних опіків. В силу того, що Шуга Елоу швидко дозріває, вирощувати можна на всій території України. Рослини мають високий імунітет, практично не хворіють на полі.
  • Оранж Кінг F1 — період розвитку гібрида становить 55–60 днів. Кавун дає великі плоди вагою 8–10 кг зі смачною м'якоттю жовтого кольору. Вона соковита і хрустка, з невеликою насіннєвою камерою. Щільна шкірка не розтріскується при перевезенні, а листя захищає плоди від сонця на баштані. Оранж Кінг f1 стійкий до фузаріозного в'янення.

У чому відмінності ягід із жовтою м'якоттю

Спочатку може здатися, що жовті кавуни не відрізняються від традиційних червоних ягід. Шкірка і тих, і інших світло– або темно–зеленого кольору, а форма плодів кругла або довгаста. У сортів і гібридів з жовтою м'якоттю все ж є особливості:

  • Шкірка тонша, ніж у сортів із червоною м'якоттю.
  • Вага ягід не суттєво, але менша (але це залежить від конкретного сорту або гібриду).
  • У жовтих кавунів смак чудовий, але він все ж відрізняється від червоних ягід. Ті, хто пробував жовті кавуни, порівнюють смак ягоди з лимоном, манго і гарбузом. Кожен відчуває смак по-своєму.
  • Насіння в процесі дозрівання темніє, але залишається м'яким. У деяких сортів воно зовсім відсутнє.
  • Не дивлячись на те, що ягоди з жовтою м'якоттю теж солодкі, вміст цукру у них нижчий.

Посів насіння кавуна

Посіяти насіння кавуна можна на розсаду. Для цього після покупки насіння займіться підготовкою субстрату. Підійде суміш із торфу, річкового піску і перегною в рівних кількостях + 200 г деревної золи на 10 кг суміші. Якщо не хочете займатися підготовкою субстрату, можна купити вже готовий. Що стосується ємностей, підготуйте такі, з яких потім легко буде діставати розсаду, оскільки вона досить примхлива при пересадці.

Наповніть ємності субстратом, полийте теплою водою і посадіть в кожну ємність по 2 насінини. Зверху трохи присипте ґрунтом і зволожте. Для більш швидкої появи сходів накрийте ємності плівкою.

Під час вирощування розсади її потрібно часто, але не рясно поливати, потім акуратно рихлити і забезпечити їй 12–годинний світловий день. У фазу третього листочка внесіть мінеральні добрива.

Пересаджують розсаду на постійне місце через 25–30 днів. Важливо, що на момент пересадки ґрунт був прогрітий і не було загрози заморозків.

Догляд за рослинами

Перед пересадкою розсади виберіть місце, де кавун буде себе добре почувати. Це ділянка з постійним сонячним освітленням і обігрівом. Ґрунт підійде піщаний або супіщаний. Під час висадки розсади намагайтеся не пошкодити коріння, оскільки воно досить чутливе. Після пересадки рослини можна на кілька днів прикрити на ніч, якщо температура в нічний час ще низька для кавуна.

Поливати пересаджені рослини спочатку рекомендується через день, а потім 1–2 рази на тиждень. Сорти жовтого кавуна, про які ми писали вище, досить стійкі до хвороб і шкідників, тому їх не потрібно особливо обробляти спеціальними препаратами. Що стосується підгодівель, вони не відрізняються від інших гарбузових культур. Так, за сезон внесіть добрива в період цвітіння і до появи зав'язі. Для цього використовуйте готові мінеральні добрива або органіку, приготовлену своїми руками. Намагайтеся не перегодувати рослини, інакше замість плодів отримаєте велику кількість бадилля.

Збір врожаю

Плоди почнуть набирати вагу в залежності від сорту і регіону вирощування. Наприклад, на півдні України Шуга Єлоу готовий до збирання вже на початку липня. Перед прибиранням рекомендується скоротити полив, щоб ягоди були солодшими. Помітили бік білого або жовтого кольору на місці дотику плода із ґрунтом, а також глухий звук при постукуванні? Значить плоди готові до збирання. Хоч шкірка жовтих кавунів і міцна, все ж вона тонша, ніж у червоних ягід, тому при збиранні потрібно дотримуватися обережності.

Як бачите, виростити кавун із жовтою м'якоттю не складніше, ніж звичну нам червону ягоду. Як і при вирощуванні будь-якої культури, потрібно докласти зусиль, але в результаті отримаєте на столі смачні і корисні скибки кавуна. На ринку ціна ягід із жовтою м'якоттю трохи вища, ніж із червоною. Хіба це не привід виростити такі сорти самостійно?