Особливості вирощування озимого часнику

2021-04-06

Часник вважається однією з важливих культур на ринку України. Він досить популярний серед покупців, тому площі вирощування культури постійно збільшуються. Але культивується часник не тільки у промислових масштабах. Зустріти його можна на присадибних і дачних ділянках. Причому як ярий, так і озимий часник популярні серед городників. Знати, як вирощувати часник важливо і для власного споживання, і на продаж.

Щоб посадити часник під зиму, потрібно знати терміни і схему посадки культури. Не менш важливо в цьому питанні вибрати якісний посадковий матеріал і знати про нюанси догляду за часником ранньою весною.

Як вибрати посадковий матеріал

Перш, ніж приступати до посадки, потрібно вибрати посадковий матеріал, адже від його якості багато в чому залежить майбутній урожай. Часник потрібно розібрати і оглянути, видалити пошкоджені і дрібні зубки. Зубки рекомендується висаджувати окремо великих і середніх розмірів, оскільки великі зубки садять рідше, а більш дрібні — густіше. Перед посадкою зубки можна протравити фунгіцидами, щоб знищити збудників хвороб.

Що стосується сортів, які популярні в Україні, то серед озимих це сорти Любаша, Гермідор, Прометей, Мессідор.

  • Любаша — популярний сорт стрілуючого озимого часнику, який вирощують багато дачників. Він стійкий до морозів і посухи, може зберігатися до 11 місяців і не втрачати товарного вигляду та смакових якостей. Вегетаційний період становить 90–115 днів. Цибулини високого товарного вигляду, зі щільною м'якоттю і гострим смаком.
  • Гермідор — озимий нестрілкуючий сорт часнику. Відрізняється зимостійкістю (у безсніжну зиму витримує до -15 °C). Зберігатися головки часнику можуть до початку зими при дотриманні правил зберігання. З 1 сотки можна зібрати близько 500 кг врожаю.
  • Прометей — дозріває сорт за 105–115 днів. Головки зі світло-фіолетовою зовнішньою лускою, містять 5–6 зубчиків. Для сорту характерні засухо- і морозостійкість, хороша лежкість. У часника високі смакові якості.
  • Мессідор — високоврожайний сорт, який можуть вирощувати як професіонали, так і городники на невеликих ділянках. Головка містить до 14 зубчиків вагою по 6–8 г. Без снігового покриву витримує до -15 °C, зі снігом — до -21 °C. Сорт стійкий до багатьох хвороб, може довго зберігатися.

Підготовка ґрунту під часник

Часник — досить невибаглива культура, але все ж ґрунт під посадки потрібно заздалегідь підготувати. Часник добре росте на ґрунтах з нейтральною кислотністю. За 1–1,5 місяці до посадок внесіть у ґрунт добрива. Візьміть 10 кг перегною, 2 ст. золи, 1 ст. крейди, 2 ст.л. сульфату калію і 1 ст.л. суперфосфату на 1 кв.м. ділянки. Після підживлення скопайте ґрунт на глибину 20 см.

Висаджувати озимий часник краще після зернових культур, а також огірків і кабачків. Повертати на колишнє місце вирощування озимий часник рекомендується через 4–6 років. Після збору попередника територію потрібно очистити від бур'янів і рослинних залишків.

Схема і терміни посадки

Що важливо враховувати при вирощуванні озимого часнику? Це терміни посадки культури під зиму. Від цього залежить, як добре часник перенесе зимові холоди і вступить навесні у вегетацію.

Терміни посадки залежать від регіону вирощування і погодних умов у конкретну осінь. Але для північних областей України посадки рекомендується починати з 20 жовтня. Для південних регіонів — це перша декада листопада. Важливо, щоб до настання холодів зубчики вкоренилися і змогли перенести сильні морози.

Відстань між часником в рядку повинна бути 10–12 см один від одного. Між рядами відстань залиште 40–45 см. Загущені посадки для часнику не рекомендуються, щоб культура могла розвинути повноцінні, товарні головки. Що стосується кількості посадкового матеріалу, то рекомендується висаджувати 150 кг зубків на 10 соток.

Глибина посадки залежить від ґрунту, на якому вирощуєте часник, і розміру зубків. Наприклад, на легких ґрунтах великі зубки висаджують на глибину 8–9 см, на суглинних — 6–7 см. Невеликі зубки рекомендується висаджувати на 1–2 см вище.

В зиму часник повинен вийти в стадії шильця (висотою 3–4 см). В такому стані часник добре переносить зиму, не боїться низьких температур. Якщо поспішити з посадкою, часник увійде в зиму з 2–3 листочками, а це сильно знижує зимостійкість рослин. Навіть якщо часник не замерзне взимку, навесні йому буде важче піти в ріст. Такі рослини частіше хворіють, відстають у розвитку. Якщо ж посадити часник пізніше термінів, він нормально перезимує, але навесні йому потрібно буде більше часу для входу в вегетацію.

Догляд за культурою ранньою весною

Коли навесні зійде сніг, а над ґрунтом з'являться паростки, часнику потрібен догляд. І перше, що потрібно зробити — внести добрива. Для цього підійде нітроамофоска. На невеликій ділянці її можна заробити у ґрунт разом із розпушуванням.

Для того, щоб захистити посадки часнику від інфекцій і шкідників, потрібно провести профілактичну обробку препаратами проти основних захворювань часнику. А це гнилі та іржа на рослинах. Якщо ж хвороба все-таки вразила рослини, потрібно провести обробку фунгіцидами.

Коли збирати врожай озимого часнику

Збирати врожай можна з другої половини літа, залежно від того, які сорти ви вирощуєте. Зрозуміти, що часник готовий до збирання, можна за листям. Коли у стрілкуючих сортів пожовкло нижнє листя і розтріснулися обгортки суцвіть, можна збирати урожай. Нестрілкуючі сорти збирають, коли нижні листки масово жовтіють, а стебла почали вилягати. Збирати врожай бажано в суху погоду і у стислі терміни — це дозволить зберегти товарний вигляд часнику, а також тривалість зберігання цибулин.

Часник потрібно підсушити на сонці, потім очистити від землі, вкоротити стебло і видалити пошкоджені цибулини. Потім здорові і просушені відправляють на зберігання.

Дотримуючись простих правил догляду за озимим часником, можна отримати високий урожай культури. Особливо важливо вчасно провести посадку часнику, оскільки багато в чому урожай залежить саме від термінів посадки.