Особливості посіву озимої цибулі

2021-11-03

Осінь — пора збору врожаю одних культур і посіву під зиму інших. Часто городники висаджують озиму цибулю у вигляді цибулі–сівка. Однак під зиму можна посіяти і насіння цієї культури, щоб навесні зібрати хороший урожай великих головок. Багато в чому саме від правильності посіву залежить кінцевий результат і врожайність озимої цибулі. Про те, які оптимальні терміни посіву цибулі під зиму і як правильно провести посів, ми розповімо нижче.

У чому переваги озимої цибулі перед ярою

Як і яра, так і озима цибуля — це джерело вітамінів та мікроелементів. Її додають до багатьох страв, щоб надати їм особливого, насиченого смаку. Але вирощування саме озимої цибулі має свої переваги:

  • Можливість отримати більш ранній урожай з великими цибулинами. Так, у озимої цибулі цибулини мають більший розмір, ніж у ярої.
  • Стійкість до шкідників. Навесні, коли тільки проводиться посадка ярої цибулі, і їй загрожує цибулева муха, озима вже досить міцна і більш стійка до шкідника.
  • Слушний час для врожаю. Збирати врожай озимої цибулі потрібно, коли у городника не так багато справ, а на звільнених грядках сіють скоростиглі культури.

Звичайно, існують і ризики посіву насіння під зиму. Так, якщо температура опускається нижче -18 ⁰С взимку, цибуля може промерзати. Тому у городника є такі варіанти: укрити на зиму посіви агроволокном або сподіватися, що зима не буде дуже холодною, і рослини не підмерзнуть.

Коли сіяти насіння озимої цибулі

Одне з найбільш важливих питань: коли сіяти озиму цибулю? З приводу цього точиться чимало суперечок серед городників. Деякі дотримуються думки, що сіяти озиму цибулю потрібно наприкінці серпня. Це мотивується тим, що в зиму цибуля входить досить велика, у фазі 5 листків і з великим стеблом. Але якщо цибуля переростає (5 і більше справжніх листів), є великий ризик, що вона почне стрілкуватися. Така цибуля вже не буде мати товарного вигляду, якщо ви вирощуєте її на продаж. Та й урожай теж не буде таким значним.

Оптимальні строки посіву насіння озимої цибулі — І декада вересня. У цьому випадку цибуля входить у зиму у фазі 3–4 листів — у такій фазі культура добре зимує. У результаті виходить невеликий відсоток рослин зі стрілкою, а цибулини будуть мати товарний, якісний вид.

Особливості посіву культури

Висівати насіння озимої цибулі рекомендується не дуже густо. Адже загущені посадки впливають на розмір цибулини, і вона виросте невеликою. Сіяти насіння можна вручну, якщо це невелика ділянка для особистого користування, або за допомогою ручної сівалки. Міжряддя рекомендується зробити шириною 110 см і на гряді сформувати 5–6 рядів — таким чином буде зручно висівати насіння за допомогою сівалки і доглядати за рослинами. На 1 погонний метр рекомендується висіяти 25–30 штук насіння. Що стосується глибини посіву, вона трохи відрізняється від посіву ярої цибулі. Закладають насіння цибулі озимої на глибину 2,5–3 см. Таким чином вузол кущення буде перебувати глибше, і вітер або морози йому не зашкодять. Посів на глибину до 3 см забезпечить менший відсоток вимерзання цибулі.

Ділянку для цибулі вибирайте захищену від протягів, а ґрунт — родючий. Кращими попередниками будуть кукурудза, капуста, томат. Також за 1–2 тижні до посіву ґрунт бажано удобрити.

Після посіву поливають ділянку з посівами. Разом із першим поливом вносять також інсектицид, оскільки шкідники дуже люблять насіння цибулі. У період посіву озимої цибулі шкідники, зокрема цибулева муха, ще досить активні, тому насіння потрібно захистити. При першій появі сходів потрібна ще одна обробка інсектицидом.

Який гібрид вибрати

Висіваючи озиму цибулю, напевно хочеться отримати урожай здорових, повноцінних цибулин якомога раніше. Тому рекомендуємо вибирати ранні гібриди цієї культури: так ви зможете вже на початку травня насолодитися першим урожаєм цибулі, а також бути першими на ринку.

Один із гібридів ранньої озимої цибулі — Екстра Ерлі Голд f1. Його період вегетації становить 240 днів, а вибірковий збір врожаю можливий вже в кінці квітня або початку травня (цибулини реалізують на ринку з пером). Цей гібрид не стрілкується, має хорошу морозостійкість, навесні швидко формується цибулина. Самі цибулини округлої форми, бронзового кольору, вагою близько 250 г. Всередині лусочки білого кольору, соковиті і ніжні на смак. Цей гібрид стійкий до рожевої гнилі, цибулини зберігаються до 90 днів, що досить довго для озимої цибулі.

Як бачите, посів насіння цибулі на зиму не складний. Важливо дотримуватися термінів посіву, густоти, а також не забувати про полив і обробку від шкідників. Через холоди і сильний вітер взимку втрачається частина врожаю, але в результаті навали шкідників можна і зовсім не дочекатися здорових цибулин навесні. Але якщо рекомендації дотримані, вдасться отримати густі сходи і високий урожай цибулин.