Запилення томату в теплиці

2021-11-03

Вирощуючи томат у теплиці, напевно не раз стояло питання, чому на деяких кистях зав'язується по одному плоду або не зав'язується взагалі. Справа в тому, що запиленню рослин потрібно приділяти особливу увагу. У результаті поганого запилення різко знижується врожайність томату, через що фермер недоотримує ту кількість плодів, на яку розраховував. Порожні кисті ставлять під сумнів рентабельність вирощування томату в теплиці.

Особливості запилення томату в закритому ґрунті

Щоб уникнути утворення порожніх кистей, потрібно дотримуватися деяких правил:

  • Стежити за температурою в теплиці. Якщо температура у приміщенні опускається нижче 13 ⁰С, маточки і тичинки деформуються, тому процес запліднення не може пройти нормально. В умовах високих температур (вище 30 ⁰С) пилок стає стерильним, що робить його непридатним для запліднення. У закритому ґрунті важливо дотримуватися температурного режиму.
  • Ще одна обов'язкова умова — вітер, який повинен бути в теплиці. Важливо відкривати приміщення, щоб теплиця провітрювалася.
  • Підвищена вологість (вище 70%) теж негативно позначається на запиленні — пилок злипається і стає нездатним запліднити квітку.

Дотримання погодних умов важливо для повноцінного процесу запилення. Однак далеко не завжди вдається створити ідеальні температурні та інші умови для запилення. Що робити в такому випадку?

Природне і штучне запліднення томату

Є два способи запилення томату: природний і штучний. У разі природного запліднення потрібно створити для нього відповідні умови. По–перше, зробити хорошу продувність теплиці або встановити вентилятори. Якщо теплиця невелика, в ранкові години можна також злегка струшувати кожен кущ, створюючи потрібні вібрації для пилку. У більших господарствах резоннішим буде запилення комахами. Це найбільш ефективний природний спосіб запліднення томатів у теплиці. При запиленні джмелями збільшується вага плодів на 10–15%. Плоди виходять вирівняні, товарного вигляду, не розтріскуються. Однак бджолосім'ї застосовують на теплицях від 8 соток і більше.

У невеликих теплицях, де неможливо провести запилення комахами, вдаються до штучного запилення. У таких випадках використовують препарати: гормони та стимулятори росту. Із препаратів, які найменш шкідливі для людини і рослин, варто назвати 36С, Betokson, Tomatoz, Adrop, Nevirol. 36С — добре справляється із запиленням, якщо правильно дотримуватися дозування (для різних типів томату вона інша). Для червоних томатів потрібно 0,9 мл препарату на 1 л води. При обробці потрібно стежити, щоб препарат потрапляв саме на кисті рослини.

Betokson — препарат на основі гербіциду. Як і в першому випадку, важливо чітко слідувати дозуванню, вказаному виробником, щоб не нашкодити плодам, і вони не почали розтріскуватися. Препарат Tomatoz досить відомий серед городників. При обробці потрібно дотримуватися дозування і обробляти самі кисті.

Препарат Adrop використовується в запиленні і є аналогом 36С, але менш концентрований. Випускається у формі порошку. Обробки можна проводити по рослині, що прискорює процес і вимагає менше витрат на обробку. Nevirol підходить для обробок по листу (не обов'язково тільки по кисті), в результаті обприскувань плоди добре зав'язуються.

Проводити першу обробку препаратами потрібно вже при наявності 1–2 квіток. Далі важливі регулярні обробки з інтервалом 7–8 днів. Оглядайте рослини між обробками, щоб зрозуміти, наскільки добре запилюються квітки і зав'язуються плоди.