Мінуюча томатна міль: як боротися зі шкідником

2021-08-02

Мінуюча томатна міль (Тута абсолюта) — це тропічна комаха , яка із 2012 року була зафіксована в Україні. Цей шкідник спочатку вражав рослини на Півдні країни, але зараз побачити сліди проживання комахи можна по всій території України, причому не тільки в теплицях, а й відкритому ґрунті.

Тута абсолюта найчастіше вражає томати, але страждають від нашестя шкідника також перець, баклажани і навіть картопля. Як розпізнати шкідника і що робити, щоб уберегти від нього культурні рослини, ми розповімо далі.

Як розпізнати шкідника

Назва шкідника «мінуюча томатна міль» походить від здатності гусениці цього шкідника робити ходи в рослині і харчуватися мезофілом рослинної тканини і при цьому залишати плями, схожі на візерунки. Пошкоджує тута абсолюта листові пластини, стебла, квітки і плоди. У місці, де харчувався шкідник, і з'являються плями або міни.

Якщо умови проживання для молі будуть слушними, а городник не проводитиме ніяких захисних заходів, шкідник може знищити 100% врожаю томату. Тута абсолюта визнана у світі однією з найнебезпечніших карантинних шкідників. Як ми вже говорили, в Україні з'явився шкідник не так давно, але родом він із Південної Америки. Звідти разом з посівним матеріалом йому вдалося потрапити на інші континенти.

Життєвий цикл тути складається з таких стадій: яйце, чотири стадії личинки, лялечка та доросла особина. Доросла комаха має витягнуте тіло і сірі крила, які зверху пофарбовані в бежевий або коричневий кольори. Активність імаго виявляють в темний час доби, а вдень ховаються з нижньої сторони листової пластини. За сприятливих умов за рік тута абсолюта може дати 10–12 поколінь. Самки протягом життя відкладають від 150 до 260 яєць.

Гусениці, які з'являються з яйця, спочатку всього 0,5 мм у довжину і мають жовте забарвлення. У міру того, як зростає гусениця, на потилиці можна помітити чорну смужку, яка оздоблює тіло. Саме по цій смужці можна зрозуміти, що на вашій ділянці з'явилася мінуюча томатна міль. Забарвлення тіла із жовтого набуває зеленого відтінку. Ненажерливі личинки живляться листям, квітами, стеблами і навіть плодами. Оселитися вони можуть як на розсаді, так і на дорослому кущі. Якщо на рослині помітили міни у вигляді плям, всередині знаходяться личинки тути абсолюти.

У стадії лялечки шкідник знаходиться близько 10 днів. Лялькуватися може як у ґрунті, так і на рослині. Особливість тути в тому, що зимувати може, перебуваючи в будь-якій стадії розвитку, що ускладнює боротьбу з нею. Також боротися зі шкідником складно через те, що він швидко виробляє стійкість до хімічних препаратів.

Приблизно із середини травня, коли розсада висаджена у відкритий ґрунт, і до кінця вегетації рослин городникам потрібно бути готовим до того, що тута абсолюта може пошкодити томат або інші пасльонові.

Ефективні засоби проти мінуючої томатної молі

Якщо ви вирощуєте томат у закритому ґрунті і хочете прийняти превентивні заходи, щоб уникнути ураження мінуючою міллю, рекомендується звернути увагу на використання сітки, щоб механічно не допустити потрапляння шкідника всередину.

Перш, ніж застосовувати препарати на томатах у відкритому ґрунті, потрібно з'ясувати, чи є на ділянці тута абсолюта. Шкідник веде прихований спосіб життя, але сліди його проживання помітні, і про них ми вже розповіли.

Помітивши, що на томатах є цей шкідник, можна використовувати препарат Проклейм. Насамперед, препарат бореться з яйцекладкою шкідника. Тому Проклейм допомагає зупинити поширення мінуючої томатної молі. Проти шкідника у стадії личинки добре працює препарат Ампліго. Системний препарат потрапляє в рослину і захищає його зсередини.

Препарат Енжіо — ще один ефективний препарат проти тути абсолюти. Якщо з якихось причин не вдалося запобігти яйцекладки шкідника за допомогою Проклейму, можна використовувати препарат Енжіо проти гусениць.

Тута абсолюта — небезпечний шкідник, який завдає серйозних збитків як великим господарствам, так і невеликим посадкам томату та інших пасльонових. Але боротися зі шкідником можна, якщо комплексно підійти до боротьби з ним на різних стадіях. Так, в середині червня, коли починається масовий літ мінуючої томатної молі, рекомендується використовувати препарат Ампліго. Особливість препарату в тому, що він має швидкий нокдаун–ефект, а також пролонговану дію. Ефективно працює в умовах підвищених температур, що важливо при обробці рослин влітку.

Наступні дві обробки потрібно провести препаратом Проклейм. Якщо тута абсолюта вражає томати масово, третій препарат, який можна використовувати, Енжіо. Відзначимо, що за допомогою таких обробок вдасться позбутися не тільки від томатної мінуючої молі, а й інших шкідників, які з'явилися на томатах.