Місячний посівний календар городника та садівника 2022 рік: Січень

2021-12-30

Перший місяць року багатий на свята та вихідні дні. Люди відпочивають, зустрічають Новий рік та Різдво. Але досвідчені дачники знають, що вже в січні потихеньку починається підготовка до нового сезону. Так, дні у січні можуть бути суворими, зі снігом, вітром та морозом. Але це не означає, що городнику чи садівнику зовсім нічого робити.

У січні роботи можна проводити неспішно, але це значно заощадить час навесні, коли вистачає багато інших турбот. Основне завдання зараз — планування нового сезону, закупівля насіння та садового інвентарю. Але крім цього є й інші роботи по дому, в саду та теплиці. Щоб не відразу кидатися в бій і спланувати роботи заздалегідь, рекомендуємо скористатися місячно–посівним календарем городника і садівника на січень 2022 року. Ми сьогодні розповімо докладніше, в який день місяця краще розпочинати посіви, а коли — більше відпочивати, щоб новий дачний сезон почався успішно.

1 січня

Перший день нового року зазвичай вихідний. Люди ходять один до одного у гості, продовжують святкування. Місяць зараз знаходиться у Стрільці — знак, у якому краще не займатись новими посадками. Тож це вдалий день, щоб відпочити.

Допускаються заготівлі про запас: заморожування, сушіння, консервування. Домашні рослини або ті, що ростуть у теплиці, можна обробити хімзасобами від грибка. Розпушіть ґрунт, прорідіть густі сходи або підгорніть їх. Не варто поливати рослини та обрізати. У цілому, догляд повинен бути мінімальним, оскільки рани після механічних пошкоджень довго загоюватимуться.

2 січня

За місячним календарем городника та садівника на січень робити щось у Новий Місяць небажано. Присвятіть день сім'ї, приготувавши смачну випічку або зробивши легке прибирання вдома. Якщо ж не терпиться розпочати новий агросезон, можна зайнятися плануванням посадок. Схематично зобразіть на аркуші паперу свою ділянку, позначте, де і які культури хочете посадити цього року. Враховуйте сівозміну та сусідство культур, щоб знизити ризик зараження грибком. Маючи під рукою таку схему, легше складати список покупок у магазині із насінням. А навесні — швидше висадите бажані культури та повністю заповните ділянку посадками.

3 січня

У Козерозі можливі посадки деяких культур. Іноді городники висівають або готують до посіву насіння культур, які довго сходять або теплолюбних культур. Оскільки вирощування починається не із самого посіву, а підготовки насіння, його можна зараз замочити або продезінфікувати (якщо збирали насіння самі або не впевнені в його якості). Також можна поки що перевірити насіння на схожість, щоб навесні не було неприємних сюрпризів.

Усі роботи повинні бути обережними, щоб не зачепити коріння рослин.

4 січня

У Водолії краще більше відпочивати, ніж працювати. До нових посадок поки не приступайте. Проте можна оглянути сад. Якщо пошкоджена захисна сітка на стовбурах дерев від гризунів, її можна відремонтувати або замінити. Якщо зима безсніжна, а ґрунт сухий, його потрібно розпушити.

Загляньте до придбаних саджанців, які збираєтеся посадити навесні. Тримайте у приміщенні з правильною температурою, щоб бруньки не почали набухати раніше терміну. Помітивши, що саджанці почали прокидатися, зменшіть температуру у сховищі.

5 січня

Якщо ви досі не повісили годівницю для птахів у саду, виправте це. По–перше, це чудове заняття для дорослих та дітей. Дитині є чим зайняти на канікулах, вона проводить час на свіжому повітрі разом із батьками. По–друге, це позитивно позначиться на деревах і кущах навесні та влітку. Птахи звикнуть до вашого саду взимку і прилітатимуть, коли потеплішає, щоб харчуватися шкідниками. А якщо годівниця вже є, загляньте, чи не потрібно поповнити її запаси. Наповнюйте годівницю регулярно зерном, салом, ягодами.

Не поливайте і не годуйте рослини, навіть якщо у них активна фаза росту. Це може нашкодити їм.

6 січня

Посадкові дні у січні наступають із переходом Місяця у Риби. І хоча сьогодні Святвечір, деякі дачники не втрачають моменту, щоб посіяти насіння овочів чи зелені. Урожай таких культур буде багатий, плоди соковиті та великі. Рослини сформують міцні стебла та коріння.

Зараз можна посіяти зелень, що швидко росте, яка зможе рости на підвіконні або в теплиці. Пересаджуйте розсаду в закритий ґрунт, замочуйте або знезаражуйте насіннєвий матеріал. Також можна посіяти насіння квітів на розсаду.

Якщо вносите добрива або поливаєте, робіть це в міру. Рясний полив та підживлення не підуть на користь.

7 січня

Зазвичай цього дня багато хто відпочиває, ходить у гості або запрошує рідних до себе. Але якщо ви не хочете пропустити момент сприятливого знаку Риб, продовжуйте ті ж роботи, що й раніше. Закладайте органічні відходи (на зразок шкірки від банану або чайної заварки), навесні вони послужать гарним добривом.

Якщо немає сильного морозу, можна заготовляти живці плодових, щоб навесні провести щеплення. Крім того, зима — підходящий час для живцювання хвойників. Якщо ж випало багато снігу — накопичуйте його у пристовбурних колах і на клумбі, де зимують квіткові культури.

8 січня

У Овні краще відкласти всі посіви, тим більше, що в січні вони не на часі. Справа в тому, що сходи хоч і швидко потішать, але самі рослини будуть слабкими, а значить і врожай буде низьким. Оскільки взимку немає сенсу поспішати з посівами, краще зайнятися чимось іншим. Так, настав час спланувати посіви на ділянці цього року. Як ми вже говорили, таке планування — головне завдання городника у січні.

Накидавши схематично, де і які культури хочете посадити, можна складати список насіння, якого бракує. Тим більше, що у січні ціни на посівний матеріал нижчі, ніж навесні, коли всі намагаються закупитись. Разом із насінням можна купити і касети для розсади, ґрунтосуміш, добрива та садовий інвентар. Тобто все, чого бракує для майбутнього сезону.

9 січня

Можна замінити ґрунт у горщиках, а якщо в теплиці щось росте, видаліть там бур'ян, розпушіть ґрунт, прорідіть густі сходи. За місячним календарем городника на січень, висівати зараз нічого не треба, але можна нарубати дров на другу половину зими.

Якщо погода дозволяє, видаліть у саду сухі, старі та хворі рослини, які вже не плодоносять. А разом із ними і пеньки. Місце, де росли рослини, продезінфікуйте. Також продовжуйте заготовляти живці плодових та хвойних, щоб навесні провести щеплення.

10 січня

Перевірте квітники, чи добре вони укриті снігом. Якщо під час огляду побачили мишачі ходи, утрамбуйте сніг між рядами. Загляньте до сховища з бульбами та кореневищами квітів. Там має бути постійна температура на рівні 6–8 ⁰С та вологість близько 80%.

Загляньте і у приміщення, де зберігаються овочі та фрукти. Перевірте, чи немає зіпсованих чи гнилих екземплярів. Якщо такі є, їх треба одразу видаляти, щоб вони не вразили здорові плоди.

11 січня

Ось коли знову можна приступати до підготовок до посіву, так це в Тельці. Навіть якщо зараз замочити посівний матеріал, рослини все одно виходять міцними, кремезними і дають смачні плоди. Особливо підходить для багаторічних рослин, але й однорічні овочі, зелень та квіти теж можна висівати.

Щоб посилити зростання пагонів кімнатних рослин, обріжте їх. Також вже можна поливати та вносити добрива. Збирайте органічні відходи, які потім можна буде використовувати як добрива для клумби або грядок.

12 січня

Замочіть насіння чи посійте теплолюбні культури або ті, що мають тривалий період вегетації. Так, можна зайнятися насінням томату, солодкого перцю чи бобових. Також деякі квітникарі зараз висівають петунію чи інші однолітники на розсаду. Головне — забезпечити їм достатньо освітлення та потрібну температуру повітря для проростання.

За місячним календарем городника та садівника на січень, зараз можна робити практично все, але не чіпати коріння рослини. Тому розпушуйте ґрунт у горщиках або на грядці в теплиці обережно. Намагайтеся зараз нічого не пересаджувати.

13 січня

У Близнюках знову можна призупинити посівні та посадкові роботи. Перевірте дерева, чагарники та клумби, чи добре вони вкриті снігом. Снігового покриву багато не буває, тому що він захищає коріння та насіння в землі від підмерзання. Снігом також укрийте посадки суниці. Якщо зима малосніжна, накопичувати сніг можна, встановивши спеціальні щити. Також можна збирати сніг із доріжок та ущільнювати його у пристовбурних колах.

Після рясного снігопаду гілки навпаки потрібно обтрусити від снігу. Під вагою гілки, особливо молодих рослин, можуть зламатися. Струшувати сніг потрібно регулярно, але обережно, щоб самим не нашкодити рослині.

14 січня

Загляньте до годівниць для птахів і, якщо потрібно, поповніть у них запаси. Взимку вони люблять насіння соняшнику, крихти білого хліба, сало, насіння гарбуза. Огляньте садові та городні інструменти. Часто їх потрібно наточити, відремонтувати або замінити. Включіть інструменти, яких не вистачає, до списку насіння, касет для розсади та інших необхідних товарів, якими потрібно запастися наперед.

При невеликому сніжному покриві можна провести зимове обрізання смородини, калини, шипшини. Якщо раніше закладали на стратифікацію насіння кісточкових культур, перевірте його стан. Та й загалом, робити це потрібно регулярно.

15 січня

Оскільки більшість дачників все ж таки не приступають до посадок так рано, можна зайнятися вивченням теорії. Подивіться відео майстрів–садівників та городників, почитайте потрібну літературу, проаналізуйте помилки минулого сезону, щоб не допустити їх у новому.

За місячним календарем городника на січень, зараз краще не займатися посадками і поливати рослини. Але допускається посів кучерявих рослин, тому можна зайнятися насінням ампельних квітів і тих, у яких довге повзуче стебло. Це стосується декоративників, які не цвітуть, але прикрашають ландшафт декоративним виглядом.

16 січня

Кращий спосіб виростити міцні рослини з рясним урожаєм – посадити їх у Ракові. Сходи, щоправда, з'являться не дуже швидко, але дружно. А плоди будуть соковитими та великими. Щоб ви не хотіли виростити на ділянці, вже можна замочувати насіння цих культур. Також на користь піде знезараження у розчині марганцю або спеціальних засобів.

У січні часто проводять стратифікацію насіння кісточкових та насіннячкових культур. Насіння, яке важко проростає, а також посівний матеріал екзотичних рослин можна закласти на стратифікацію. Не можна зараз обробляти рослини хімікатами проти шкідників чи грибкових хвороб.

17 січня

Замочуйте насіння баштанних, висівайте зелень чи квіткові культури. Ті рослини, які вже посаджені, особливо якщо вони ростуть у закритому ґрунті, можна прорідити або підгорнути. На користь піде розпушування та полив. Заготовляйте живці хвойних чи плодових культур. Для цього їх збирають у пучки та укладають на землю, присипавши снігом. Навесні живці використовуйте для щеплення.

Не варто поки що займатися домашньою випічкою — вона може вийти несмачною. Також не діставайте капусту з бочки.

18 січня

Лев зовсім не підходить для висадки чи посіву нових культур. Якщо не хочете, щоб рослини вийшли хворобливими, часто уражалися шкідниками та погано плодоносили, відкладіть поки що посіви. До того ж зараз не треба з цим поспішати.

Складіть список покупок для дачного сезону. Але для початку перевірте свої запаси насіння та іншого посадкового матеріалу. Потім обміркуйте, сорти та гібриди яких культур хочете виростити цього року. До списку також включіть укривний матеріал, мінеральні та органічні добрива, захисні засоби, стимулятори росту, садовий та городній інвентар. Ну, а якщо не поспішаєте з покупками, сьогодні можна просто відпочити, тим більше, що зараз Повний Місяць.

19 січня

Усе ще не поспішайте із посадками. Місячний календар садівника на січень рекомендує оглянути насіння, закладене на стратифікацію. Також посівний матеріал можна перевірити на схожість. Для цього кілька штук насіння посійте і подивіться, за який період з'являться сходи. Це допоможе уникнути неприємних сюрпризів навесні активного сезону.

Перевірте також саджанці плодових, які висаджуватимете навесні. Вони не повинні прокинутися раніше часу. Помітивши, що бруньки починають набухати, зменшіть температуру у сховищі.

20 січня

Займіться підготовкою до вирощування культур, які будуть рости в теплиці. Для цього підготуйте ємності для розсади, ґрунтовий субстрат. А якщо цього ще немає, варто вирушити до магазину за покупками.

Огляньте овочі та фрукти, які відправили на зберігання восени. Щоб урожай долежав до весни, серед здорових екземплярів не повинно бути підгнилих або зіпсованих. Помітивши такі плоди, одразу видаляйте їх. Поповніть запаси годівниці для птахів та продовжуйте накопичувати сніг у приствольних колах. Також цей день можна присвятити відпочинку та провести його із сім'єю.

21 січня

Діва — знак квітникарів, тому що посіяні під знаком квіти виходять гарні та ароматні. І хоча самі квіти не дуже великі, але вони рясно цвітуть. Якщо є можливість вирощувати розсаду одно– чи дворічних квітів, висівайте їх зараз. Пам'ятайте, що для появи сходів необхідно забезпечити їм багато світла і необхідну температуру повітря.

А якщо висівати квіти поки не плануєте, займіться підготовкою: закупіть субстрат для квіткових культур, ємності для розсади, а також насіння квітів. Такі прості на перший погляд роботи заощадять багато часу навесні. Небажано зараз замочувати насіння овочів.

22 січня

За місячним календарем городника на січень діставати з бочки квашену капусту зараз не можна, як і висівати овочі. Але деякі пряно–зелені посіяти можна: кріп, аніс, валеріану. Продовжуйте підготовку до посіву квітів, зокрема декоративних кімнатних рослин.

Перевірте, у якому стані кореневища та бульби квітів у сховищі. Пам'ятайте, що температура у приміщенні має бути близько 8 ⁰С, а вологість — 80%. Від того, в яких умовах бульби зберігатимуться, залежить якість рослин у майбутньому. На клумбі, де зимують квіти або посіяне під зиму насіння, насипте якнайбільше снігу, щоб утеплити.

23 січня

У Терезах можна не тільки продовжувати висівати квіти, але й деякі інші культури. Наприклад, зелень, коренеплоди, пряні трави. Ті культури, які вже дали сходи, можна підгодувати та полити. Це стосується і кімнатних рослин, які не перебувають у стані спокою.

Взимку найкращий час робити щеплення хвойних рослин. Також заготуйте живці плодових, щоб навесні провести щеплення. Обприскувати хімікатами рослини поки що не можна.

24 січня

Із кімнатних рослин посадіть азалію, циненарію, гібіскус. Якщо є можливість виростити на підвіконні або теплиці, посійте петрушку, спаржу, шпинат, крес–салат.

Якщо зима у вашому регіоні видалася сухою, проведіть у саду розпушування ґрунту. Також можна робити зимове обрізання смородини, калини, аґрусу. Поливайте рослини в теплиці, підживлюйте їх, також кімнатні рослини. Але якщо помітили на рослинах ознаки ураження грибком, обприскувати хімікатами їх поки що не можна.

25 січня

У Скорпіоні можна висівати або розпочати підготовку до посіву багатьох культур. Щоб ви не посіяли, такі рослини формують міцну підземну та надземну частину, рідко хворіють та радують рясним урожаєм. Тому можна приступати до посіву тих культур, які довго проростають або з тривалим періодом вегетації. Так, замочіть або знезаразьте насіння баштанних, томату, солодкого перцю, огірків. До речі, насіння ранніх гібридів огірка можна висівати вже наприкінці січня, якщо є теплиця, що опалюється. Посійте також зелень, квіти або посадіть кімнатні рослини. Це зручний день для нових починань.

26 січня

Не займайтеся поки поділом коренів і не розмножуйте цибулинні. Будь-яка обрізка теж небажана, тому що рани довго загоюються. Але можна продовжувати посіви чи підготовку до них овочів, зелені чи квіткових культур. Також перевірте стан насіння кісточкових, закладені на стратифікацію.

Поливайте рослини, вносьте добрива, сходи підгортайте або проріджуйте, видаляйте бур'яни. Не забувайте закладати органічні відходи (наприклад, шкірку від банана або золу), щоб навесні використовувати як добрива.

27 січня

Згідно з місячним календарем городника на січень, у Стрільці активні посадки потрібно відкласти. У перший місяць нового року потрібно більше відпочивати, ніж активно братися за роботу на ділянці. Тому цей день спокійно можна присвятити родині чи улюбленому хобі. Зробіть легке прибирання, випікайте домашній пиріг чи печиво — порадуйте своїх близьких.

28 січня

Якщо не зробили це на початку зими, огляньте сад на предмет муміфікованих плодів. Помітивши такі, їх треба одразу ж зняти. Разом із ними видаліть і гнізда, де зимують шкідники. Також перевірте, чи не пошкоджено захист від гризунів. Деякі дачники використовують також металеві гірлянди — вони видають звук, відлякуючи цим тварин. Але можна також обмотати стовбури дерев сумішшю глини та коров'яку.

Загляньте до сховища із саджанцями — там має бути стабільно низька температура, щоб дерева та кущі не прокинулися раніше часу. Помітивши бруньки, що набрякають, відразу ж знизьте температуру у приміщенні.

29 січня

Оскільки за календарем активних робіт не передбачається, можна скласти список покупок на майбутній сезон. Включіть до нього не тільки посадковий матеріал, але й інструменти, добрива, хімзасоби та біозасоби для захисту, ємності та субстрат для розсади. А якщо такий список вже є, з ним можна вирушити за покупками в стаціонарний або онлайн–магазин.

Не варто поливати та обрізати рослини — це може сильно їм нашкодити.

30 січня

У Козерозі знову настають посадкові дні у січні. Наприкінці місяця вже висівають деякі овочі та квіти на розсаду, тож із сьогоднішнього дня можна цим зайнятися. Замочіть або посійте насіння цибулі, гіркого перцю, часнику, шпинату, петрушки. З кімнатних посадіть драцену, фікуси.

Проводячи будь-які заходи, не зачіпайте коріння рослин — зараз воно дуже чутливе. Вже можна обробляти рослини хімікатами, якщо помітили ознаки ураження грибком.

31 січня

Оскільки основне завдання у січні — снігозатримання, займайтеся цим. Утрамбувати сніг потрібно не тільки у пристовбурних колах, а й на посадках суниці та клумбах. Чим більше снігу — тим кращий захист коріння у сильні морози. Заготуйте живці для весняного щеплення, замочіть насіннєвий матеріал, щоб він швидше виростав.

При культивуванні в теплиці, що обігрівається, продовжуйте стандартний догляд: рослини можна підгодувати, полити, сходи прорідити або підгорнути. А для теплиці, яка не обігрівається, купіть плівку та інші матеріали для ремонту.