Посівний календар городника і садівника на жовтень 2021

2021-10-08

Незважаючи на те, що вже настає другий місяць осені, робіт у дачника не зменшується. Здавалося б, основний урожай зібрано в серпні–вересні, однак при підготовці до зими залишається ще чимало робіт. Так, в городі потрібно зібрати урожай пізньостиглих культур, таких як пізні сорти капусти, гарбуз, селеру. Звільнені грядки потрібно очистити, перекопати, удобрити. Також їх потрібно підготувати до посівів під зиму.

В саду теж ще можуть плодоносити пізні сорти яблук і груш — їх потрібно зібрати і переробити. Дерева слід підготувати до зимівлі: побілити, підгодувати і провести вологозарядний полив. Осінь — вдалий час для посадок саджанців плодових, тому в жовтні слід зайнятися і цим.

Пора зайнятися і квітником — багато багаторічників просто не переживуть зимові холоди, тому їх потрібно вкрити, а у чагарників перед цим — обрізати надземні частини. Також це пора посіву морозостійких багаторічних квіткових культур. В цілому, зараз, як і раніше, робіт на ділянці повно. Тому вкрай важливо розпланувати їх так, щоб встигнути зробити все вчасно, до настання стійких морозів. У цьому вам допоможе місячно–посівний календар городника і садівника на жовтень 2021. Нижче ми більш детально розповімо, в який день місяця можна сіяти нові культури, а коли — краще зайнятися збиранням врожаю.

1 жовтня

Оскільки Місяць зараз знаходиться у Левові, краще не сіяти нові культури, а зайнятися збиранням дозрілого врожаю. Знак підходить саме для цього, а також для відпочинку і занять творчістю. Тому якщо перед цим у вас були активні дні на ділянці, можете сміливо взяти паузу.

Слушна нагода, щоб викопати пізні сорти картоплі або якщо ви садили культуру для отримання другого врожаю. Також збирайте урожай капусти, редису в другому обороті, інших культур. Збирайте не тільки самі плоди, а й їхнє насіння, лікувальні трави. Зрізайте квіти, які восени радують яскравими фарбами, викопуйте цибулини і бульби. Із зібраного урожаю робіть заморозку, сушку, консервацію.

2 жовтня

Якщо хочеться посадити на ділянці багаторічники, вибирайте такі, які не будуть плодоносити, але порадують своєю декоративністю і цвітінням. Але пам'ятайте, що ями для саджанців потрібно готувати заздалегідь: викопати такі, щоб помістилася коренева система саджанця, внести потрібні добрива. А вже через 2–3 тижні можна висадити рослину. З кімнатних посадіть амарант, гарденії, камелії.

Обприскайте рослини хімпрепаратами, оскільки навіть восени їм можуть нашкодити шкідливі комахи. Зробіть щеплення, підготуйте дрова на зиму. У городі перекопайте грядки, зоріть, а в теплиці — прорідіть сходи і видаліть бур'яни. Не можна зараз поливати рослини.

3 жовтня

Діва підходить для посіву однорічних квітів. Однак під зиму їх сіяти не варто, зате допускається посів багаторічників, які залишаться зимувати в ґрунті. Посадіть календулу, незабудки, а в горщик — запашний горошок. Якщо вже були перші заморозки, викопайте коріння канн і гіацинтів. Займіться і трояндами: зріжте бутони і верхні частини пагонів, підгорніть кущі. Посадіть інші декоративні рослини, які в новому сезоні порадують красивим цвітінням.

Займіться пікіровкою розсади — вона швидко оговтається від ран і продовжить рости. Займіться розмноженням багаторічних квітів, пересадіть їх, якщо потрібно. Осінь — час для обрізки дерев і кущів. Уже можна вносити добрива, які потрібно рослинам для успішної зимівлі, поливати.

4 жовтня

Час невідповідний, щоб замочувати посівний матеріал для майбутніх посівів. А також не варто зараз сіяти овочі. Посадіть під зиму багаторічники, які можуть успішно пережити зиму і навесні піти в зростання. З кімнатних посадіть драцену, філодендрон, аукубу. Якщо вирощуєте квіти в закритому ґрунті, посійте всілякі квіти, які розраховані на гарне цвітіння. Цибулинні потрібно викопати, зібраний урожай відправити в погріб або підвал.

Робіть заготовки на зиму, також займіться порожніми грядками. Їх потрібно перекопати, очистити від рослинних залишків та при необхідності удобрити. Пора зайнятися підготовкою грядок для підзимніх посадок цибулі, часнику, моркви, редиски.

5 жовтня

У городі ще можна збирати урожай пізніх овочів. Так, на початку місяця викопують пізні сорти капусти. Їх зрізають і виносять за межі городу. Потім оглядають і здорові відправляють на зберігання або переробку. Підгнилі плоди краще відразу видалити. Потім з городу видаляють кореневища, оскільки на них часто зимують личинки мух. Після збору білокачанної збирають урожай брюссельської капусти. Щоб вона довгий час зберігалася, в приміщенні повинно бути близько 2 ⁰С.

В саду теж ще можуть плодоносити яблуні і груші, тому збирайте плоди. Яблука можна заквасити, закласти в підвал зберігатися або приготувати яблучний сік. Збирати плоди потрібно в суху погоду разом із плодоніжками. Не забудьте і про опалі плоди - їх теж потрібно прибрати з ділянки, так як найчастіше вони вже підгнилі.

6 жовтня

Хоч Місяць і в Терезах, який вважається непоганим для нових починань, все ж це Молодик, тому за місячним календарем городника на жовтень краще зараз нічого не сіяти. Рослини в цей період чутливі, тож їм можна тільки нашкодити.

Рекомендується зібрати і відправити в підвал коренеплоди, збирати плоди на насіння. Також підготуйте квітки лікувальних трав, закладіть на компост відходи. У цей день краще відпочиньте від дачних робіт, приготуйте смачну випічку і порадуйте близьких.

7 жовтня

В Терезах хоч і не вийде посадити рослини, які дадуть високий урожай, але він буде довго лежати. Плоди виростуть ароматні і смачні, а квіти — радувати своєю красою.

Посадіть в будинку гібіскус, лілію, азалію. Час для підзимніх посадок багаторічних квітів, які вже в новому році порадують активним ростом і цвітінням, а ще — стійкістю до хвороб. Якщо є можливість вирощувати овочі, посійте капусту, кабачки, огірки, редьку. Із зелені — спаржу, кріп, шпинат. Не потрібно зараз робити щеплення і обприскувати рослини від грибка, кліщів і мух.

8 жовтня

Один із найбільш підходящих знаків для вирощування нових рослин — Скорпіон. Хочете, щоб рослини швидко зійшли, наростили міцне коріння, рідко хворіли і дали якісне насіння? Тоді сійте їх зараз. За місячно-посівним календарем городника на жовтень, сіяти можна баштанні, томат, редис, часник, моркву, цибулю. Тому якщо грядки вже готові для підзимніх посівів, проводьте їх зараз. Якщо немає, займіться підготовкою лунок для посіву на зиму.

Для вирощування на підвіконні посійте салат, м'яту, петрушку, шпинат. При належному догляді урожай буде не гірший, ніж при вирощуванні на грядках.

9 жовтня

Замочіть насіннєвий матеріал, щоб він швидше проріс. Можна сіяти овочі, зелень — рослини будуть стійкі до хвороб, дадуть плоди з хорошим смаком. Поливайте рослини, які залишаються зимувати в ґрунті і ті, що ростуть у теплиці. Внесіть органічні і мінеральні добрива, які так важливі восени.

Відповідний період, щоб посадити саджанці: саджайте абрикос, сливу, смородину, персик. Посадіть морозостійкі багаторічні квіти, обріжте троянди і підгорніть їх. Ті квіти, які не переживуть холод, пересадіть у горщики і занесіть у приміщення. Не можна зараз копати картоплю, щоб плоди не були водянистими.

10 жовтня

Посіяні у Стрільці рослини хоч і швидко ростуть, але врожай виходить зібрати не дуже привабливий. Тому відкладіть посадки овочів, займіться роботами в саду. Якщо з дерев опало листя, їх обробляють 3%–ю бордоською рідиною, поливають на зиму і утеплюють, якщо потрібно. Для цього можна використовувати гній або перегній. Поливати і обрізати рослини поки що небажано — вони чутливі до різних ушкоджень, і рани будуть довго гоїтися. А ось видалення хворих рослин з ділянки із викоріненням можливо. Якщо дерева і кущі вже не плодоносять, видаліть їх з ділянки, знешкодьте місце, де вони росли. Посадити нові саджанці тут бажано через кілька років.

Обробіть рослини проти шкідників і грибка, зібраний урожай огляньте, видаліть підгнилі та хворі екземпляри, здорові відправте в підвал.

11 жовтня

Так як овочі зараз сіяти не рекомендується, можна зайнятися посівами швидкозростаючих трав. Так, на підвіконні буде добре рости цибуля, м'ята, кріп. Прибирайте весь урожай на зберігання, робіть заготовки: соління, заморозку, консервацію, наливки з вина, соки з томату і яблук.

Видаліть бур'яни, прорідіть у теплиці. А у відкритому ґрунті перекопайте порожні грядки, підготуйте їх до підзимнього посіву. Осінь — відповідний період для посіву газонної трави. Огляньте ділянку і засійте там, де є прогалини газону.

12 жовтня

Посадочні дні в жовтні можливі в Козерозі. Так рослини виходять потужними і міцними, стійкі до несприятливих погодних умов і хвороб. Правда, рости будуть повільно. Зате дружно. Підготували ями під саджанці? Тоді садіть персик, яблуню, сливу. Якщо ям ще немає, підготуйте їх відповідно до умов вирощування конкретної плодової культури. Якщо дозволяє клімат, посадіть і суницю садову.

Посійте насіння овочів, зелені, посадіть коренеплоди — все буде активно рости і дасть високий урожай. Збирайте врожай картоплі, капусти, селери, редиски, гарбуза. Готуйте з плодів гарбуза каші, запікайте його — адже це період смачного і корисного овочу. Робіть соки з яблук, груш, інших зібраних плодів. Приготуйте настоянки з винограду і яблук.

13 жовтня

Пересадіть квіти, які не витримають зимових холодів, і їм належить зимувати у приміщенні. Також пересадіть рослини зі слабкою кореневою системою. Проведіть вологозаряний полив і перекопайте пристовбурні круги. Якщо потрібно, утепліть дерева і кущі на зиму. Заготовлюйте живці, обріжте дерева, які весняну обрізку не переносять.

Обробіть у саду і теплиці рослини хімпрепаратами проти спорт гриба і личинок шкідників. Посійте багаторічники під зиму, яким належить зимувати у відкритому ґрунті. Не потрібно зараз чіпати коріння рослин, щоб не завдати шкоди їхньому здоров'ю.

14 жовтня

А ось у Водолії знову небажані нові посадки, оскільки рослини виходять слабкими, урожай дають низький і поганої якості. Займіться спустілими грядками. Їх потрібно підготувати до зимівлі, скопати і очистити від рослинних залишків. Ці залишки винесіть за межі ділянки або спаліть. У закритому ґрунті видаліть бур'ян, прорідіть густі сходи, підгорніть. У відкритому ґрунті теж варто видалити бур'яни, щоб ранньою весною вони не докучали.

Збирайте врожай, який ще не прибраний, зокрема, гарбуз, буряк, капусту. Збирайте врожай плодових, закладіть у підвал або зробіть заготовки про запас.

15 жовтня

Крім посадок овочевих, плодових культур відмовтеся зараз і від поливу, щоб не викликати гниль коренів. А внесення добрив може спалити рослини. Можна обробити рослини, щоб їх не пошкодили попелиці, кліщі, грибок. Така обробка потрібна рослинам в закритому ґрунті, а також плодовим кущам, деревам. Зберіть насіння з плодів, лікувальні трави, зернові культури.

Допускається посадка квіткових культур, якщо хочете, щоб вони здивували формою і забарвленням. Пересадіть абутілон, кушир, калатею. Допускається також посадка цибулі–сіянки.

16 жовтня

У Рибах, як каже нам місячний календар садівника і городника на жовтень, знову можна засівати теплиці і ділянку новими рослинами. Вони виростають міцними, з гарною кореневою системою і приємного смаку плодами. Посійте редис і моркву під зиму, а в домі — крес–салат, кріп, шпинат. Також можна посіяти балконну грядку, зокрема, декоративний перець або томат.

Поливати і вносити добрива можна, але стежте за дозуванням, щоб не викликати підгнивання коренів.

17 жовтня

Зараз вкрай небажані обробки ядохімікатами тому відкладіть процедуру на інший день. Також не піде на користь обрізка. Зате можна пересадити в закритий ґрунт підрослу розсаду, посіяти під зиму морозостійкі багаторічні квіти, або посіяти горшкові квіткові культури. У жовтні бажано покосити газон, а також засіяти порожні ділянки. Заготовлюйте лікувальні трави, закладайте в компостну яму відходи.

Зібрані яблука і груші огляньте, підгнилі і дефектні плоди переробіть або видаліть, а здорові — закладіть у підвал. Переносити у сховище плоди краще, коли температура на вулиці і в приміщенні буде приблизно однаковою.

18 жовтня

Посійте зелень, якщо хочете виростити її на підвіконні, а також насіння овочів, якщо є можливість доростити їх у теплиці або в будинку. На ділянці можна посадити суницю, малину, сливу, яблуню. Якщо на початку місяця підготували для саджанців яму, земля вже осіла, і можна садити молоді екземпляри.

Посадіть акваріумні рослини і орхідею. Помірно поливайте рослини, удобрювати теж потрібно, строго дотримуючись рекомендації виробників, якщо це покупні добрива. Заготовте живці або укореніть їх. Але обрізку проводити все ще не можна.

19 жовтня

За місячним календарем садівника на жовтень, у Овні варто знову відкласти посадки. Такі рослини не дадуть урожай, на який ви розраховуйте. Тому займіться підготовкою дерев до зими. Їх потрібно побілити, а молоді рослини — обмотати ялиновим гіллям або спеціальною сіткою від гризунів. Але перед цим огляньте кору рослин — чи немає пошкоджень на ній. Якщо є, залікуйте рани, і тільки потім біліть.

Викорчуйте старі кущі і дерева, які вже не плодоносять або не піддаються лікуванню. Покосіть газон, підготуйте на зиму дрова.

20 жовтня

Сьогодні Повний місяць, а значить рослини особливо чутливі. Чіпати їх потрібно по мінімуму. Якщо погода суха і тепла, перекопайте грядки і внесіть добрива, але в ґрунт, а не під рослини.

Це вдалий час, щоб відпочити, зайнятися улюбленою справою, приготувати смачну вечерю для родини. Як варіант, зробіть з дитиною годівниці для зимуючих у нас птахів.

21 жовтня

Успішний для багаторічних рослин знак Телець. Посадивши їх зараз, вони спочатку ростуть повільно, але дружно. Виростають міцними, витривалими, а плоди виходять ароматні і високої якості. Хочете, щоб яблуня або слива плодоносили не один десяток років? Посадіть їх зараз.

Що ще потрібно зробити в жовтні, так це обрізати рослини. Наприклад, актинідія навесні не переносить обрізку, тому зробити це потрібно саме зараз. Видаліть зламані і сухі пагони, які затінюють крону. Перекопайте пристовбурні круги і проведіть вологозарядний полив. Якщо потрібно, внесіть і добрива.

22 жовтня

Усі роботи проводьте так, щоб не зачепити коріння — воно зараз вкрай чутливе. Також не потрібно пересаджувати рослини. Зате можна замочити посівний матеріал, посіяти під зиму моркву і петрушку. У будинку посійте кріп, салат, базилік, шпинат.

Час і для посадок саджанців абрикосу, сливи, черешні, груші. Посадіть під зиму багаторічні квіти, які успішно перезимують. З рослин, які ростуть у будинку, посадіть бегонію, каланхое, цикламен.

23 жовтня

У Близнюках, як обіцяє нам місячний календар садівника на жовтень, овочі краще не сіяти. Їх плоди будуть без яскраво вираженого запаху і смаку. Що можна посіяти, так це ампельні квіти, а ще рослини, у яких стебло в'ється або стелиться.

Час обприскати рослини хімпрепаратами для захисту від грибка, личинок шкідників. Обріжте вуса суниці, сухі гілки дерев і кущів. Також слід провести обрізку малини, кущів троянди, щоб підготувати до зими. Зібраний урожай, який вже перебрали і висушили, відправляйте в підвал.

24 жовтня

Зробіть санітарну чистку і обрізку кущів та дерев, видаліть зайву поросль, зробіть формування крони. Зібрані плоди очистіть, висушіть і закладіть у підвал. А з частини плодів зробіть заготовки про запас.

Газону, якому доведеться несолодко в зимовий час, потрібний покіс, підгодівля добривами і засів лисин. Рихлити землю бажано по сухому. Також можна видаляти бур'яни і проріджувати занадто густі сходи. З кімнатних посадіть перисті пальми, а на ділянці — виноград, суницю.

25 жовтня

Посадіть дома ампельні квіти та інші рослини, у яких стебло звисає або в'ється. Скопайте порожні грядки, очистіть їх від бур'яну, щоб він ранньою весною не почав активно рости.

У закритому ґрунті обприскайте рослини хімпрепаратами для захисту. Заготовлюйте на зиму дрова, косіть газон, заготовлюйте лікувальні трави. Поливати зараз не можна, тому перекопування пристовбурних кіл робіть по сухому. Можна збирати плоди, які ще є в городі і саду, переробляти їх.

26 жовтня

Рак — знак, який за місячним календарем городника на жовтень, підходить для посадок нових рослин. Особливо він підходить для невисоких рослин. Тому якщо зібралися садити плодові, вибирайте карликові екземпляри. Плоди у рослин будуть дуже соковитими і смачними.

Садіть однорічники, щоб зібрати багатий урожай. Замочіть насіннєвий матеріал, посадіть рослини, які не дають урожай, але прикрасять прибудинкову територію. Поливати рослини можна, тому проведіть вологозарядний полив і перекопайте пристовбурні круги. Також корисними будуть осінні підживлення рослин.

27 жовтня

Посадіть грушу, виноград, сливу, смородину. А в будинку — агаву, аїр, каланхое. Час для посіву та посадки під зиму квітів, які успішно зимують у відкритому ґрунті. Також підготуйте кущі троянди та інших рослин до холодів, обрізавши їх і підгорнувши.

Не дозволяються посадки ампельних рослин, використання отрутохімікатів. Картоплю зараз краще не ховати в підвал - у плодів з'явиться неприємний смак і запах.

28 жовтня

Так як у Левові краще нічого не садити, займіться збиранням врожаю. У жовтні викопують селеру і редьку, а деякі коренеплоди петрушки можна залишити в землі на зиму. Також у кінці місяця збирають топінамбур, залишаючи частину в землі. Якщо потрібно пересадіть його (пересадкою займаються один раз на 5 років).

Після того, як минули перші заморозки, можна викопати хрін. Він не буде надто сильним, але при цьому користі в ньому буде більше.

29 жовтня

Про поливи та підживлення рослин поки забудьте — вони тільки нашкодять. Також не варто діставати капусту з бочки. Зате із зібраного врожаю продовжуйте робити консервацію та соління. Смачними будуть соки з яблук, груш, винограду.

Проведіть обрізку з формуванням крони для дерев і кущів. Особливо це потрібно тим рослинам, які обрізати навесні не можна. Викопайте бульби і цибулини, перекопайте порожні грядки. У закритому ґрунті проведіть прополку і проріджування.

30 жовтня

Робіть ті роботи, що і раніше. Можна побілити дерева для захисту від опіків, а також укутати їх ялиновим гіллям або іншим матеріалом, щоб гризуни не зіпсували їх. Проводити роботи краще в сухий день при ясній погоді.

Оскільки у Левові потрібно більше відпочивати, ніж працювати, можна зайнятися легким прибиранням в домі або улюбленим хобі. Присвятіть день сім'ї.

31 жовтня

У Діві, як говорилося, вдалий час для квітникарів. Садіть морозостійкі квіти у відкритий ґрунт, а в будинку — драцену, монстеру, аукубу. Збирайте весь дозрілий урожай, який ще є на ділянці. Огляньте його, висушіть і закладіть у підвал.

Корисним буде обприскування від грибка, личинок шкідників. Якщо що-небудь зростає в теплиці, обробіть рослини спецзасобами. Не можна зараз замочувати насіння, посів овочів теж не піде на користь.