Посівний календар городника і садівника на листопад 2021

2021-11-04

На перший погляд здається, що в листопаді вже досить холодно для дачних робіт. Практично весь урожай зібраний і навіть перероблений. Однак багато городників встановлюють на території теплицю і вирощують там овочі. Інші вирішують виростити щось на балконі або підвіконні. Крім усього іншого рослини потрібно підготувати до зимівлі правильно, щоб навесні вони швидко оговталися і почали вегетацію.

В саду в деяких регіонах ще триває посадка саджанців яблунь та інших плодових. Осіння посадка таких культур піде на користь рослинам, і вже навесні вони почнуть рости. Листя, яке опало, потрібно зібрати і винести за територію ділянки, якщо дерева хворіли. Якщо ж рослини був вчасно оброблені, листя може послужити мульчею. Його розкладають у пристовбурних кругах. Також перед зимою рослинам потрібен полив і підгодівлі, обробки від зимуючих у корі шкідників.

На городі ще збирають урожай пізньої капусти, квасять її або закладають у підвал на зберігання. Ділянку потрібно перекопати, при необхідності внести добрива. Тривають підзимні посіви деяких культур, підготовка високих грядок, де навесні висадяться теплолюбні культури. А у квітнику ще потрібно вкрити троянди на зиму, викопати цибулинні, посіяти деякі квіти під зиму.

Тому роботи у дачника ще вистачає. Розпланувати все допоможе місячно–посівний календар городника і садівника на листопад 2021. Більш детально про кожен день розпишемо нижче.

1 листопада

У Діві висаджувати овочі не рекомендується, оскільки вони не виходять великими, у них немає вираженого запаху і смаку. А ось квіти і декоративники висаджувати можна. Посійте під зиму однорічні квіти — навесні вони швидше дадуть сходи і зростуть. Можна садити і багаторічні квіткові культури, а також рослини, які не дають урожай, а їхня функція — прикрашати ділянку. Посадіть домашні рослини: аукубу, драцену, філодендрон.

Якщо вирощуєте розсаду, зараз її можна пересаджувати в теплицю для дорощування або пікірувати. Рослини швидко переживуть стрес і підуть у ріст. Займіться розмноженням багаторічних квітів, обріжте дерева і чагарники. Полийте перед зимівлею багаторічники, особливо якщо осінь була сухою. Підживлення мінералкою або органікою теж піде на користь.

2 листопада

В Терезах вже можна висаджувати овочі. На підвіконні будуть добре рости кріп, шпинат, щавель. А якщо є можливість виростити в теплиці, посійте огірки, редис, томат. За зиму на грядках посійте моркву і кореневу петрушку. Також відповідний час для посадки яблунь, груш, абрикосу.

Якщо на городі ще росте капуста, зріжте її, висушіть і відправте в підвал. Також її можна квасити або робити інші заготовки. Укореніть заготовлені раніше живці, обріжте крону, щоб омолодити. Рослини, які зимують на вулиці, підгодуйте і полийте. У теплиці розпуште землю, прорідіть занадто густі сходи. Не можна обприскувати зараз хімікатами рослини.

3 листопада

Продовжуйте сіяти під зиму квіти, наприклад, гвоздику, настурції, примулу. Дома посадіть азалію, гібіскус і гортензію. Якщо тому сприяє погода, посадіть троянди та інші квіткові чагарники. Якщо ж вони вже ростуть на клумбі, потрібно як слід їх укрити на зиму.

Зібраний урожай потрібно оглянути, чи немає пошкоджень, і відправити в підвал. Зрізайте для букета квіти, заготовлюйте лікувальні трави, укорінюйте живці. Овочі, бобові сійте для вирощування в закритому ґрунті. А на грядках можна посадити цибулю і часник.

4 листопада

Як свідчить нам місячний календар городника на листопад, у Скорпіоні можна садити все, що тільки встигне вирости у вашому регіоні. Адже після посіву насіння швидко сходить, рослини виходять міцними і витривалими. А плоди порадують смаком і соковитістю. До речі, вирощування починається не із самого посіву, а навіть із підготовки, тому зараз можна замочити насіннєвий матеріал. Посіяти можна редис, цибулю, часник, капусту. А із зелені: крес–салат, шпинат, кріп, петрушку.

Якщо ще не встигли цього зробити, полийте на зиму рослини, внесіть потрібні добрива. Порожні грядки можна прополоти, щоб навесні бур'яни менше докучали, а також зорати землю. Також у листопаді ще можна покосити газон, потім підгодувати його і замульчувати на зиму.

5 листопада

Незважаючи на те, що Місяць все ще у Скорпіоні, це Молодик, а значить час відпочинку. Постарайтеся по мінімуму чіпати рослини, дайте їм набратися сил. Можна заготовити для зимових посівів садову землю. Так, її можна купити вже і готову, але якщо ґрунтосуміш змішати із садовою землею, вона буде більш поживною для рослин. Також можна викорчувати старі дерева і кущі, які хворіють і не плодоносять. В іншому поки почекайте, краще провести цей день із близькими, приготувати щось смачненьке.

6 листопада

Стрілець не особливо підходить для нових посадок. Рослини, у яких тривалий період розвитку, краще не садити. Але можна посадити швидкозростаючі, наприклад, цибулю, спаржу, рослини на рясну зелень. Також це період для посадки квітів та декоративних рослин — вони швидше зацвітуть, а цвітіння буде красивим і рясним. Тому знову можна приступати до посівів під зиму.

Перекопайте порожні грядки, видаліть бур'яни і розпуште землю. У теплиці прорідіть густі сходи і видаліть зайві суничні вуса. Не можна поки поливати і обрізати рослини.

7 листопада

Якщо дозволяє погода, посійте газонну траву (також можна засіяти лисини на вже зростаючому газоні). Після цього газон можна замульчувати підручними матеріалами. Робіть заготовки про запас: можна квасити капусту, робити з винограду компот або вино, з яблук — соки, сидр.

Викопайте у квітнику цибулини і бульби, висушіть і закладіть у темне місце зберігатися. Оскільки сокорух у рослин вже закінчується або закінчився, їх можна обприскати проти зимуючих у корі шкідників.

8 листопада

Грядки для підзимніх посівів потрібно готувати заздалегідь, а зараз посадіть на них цибулю і часник, посійте моркву, салат, щавель. У Козерозі, за місячним календарем городника на листопад, можна садити багато культур. Так, у теплиці рослини потребують підгодівлі органікою або мінеральними добривами, обприскуванні від шкідників або грибкових хвороб.

Посійте у квітнику під зиму багаторічники, посадіть бульбоцибульні квіти. Також зараз можна садити саджанці плодових дерев і кущів. Обрізка рослин, що вже ростуть на ділянці, піде їм на користь — рани швидко загояться. А ось роботи з корінням зараз небажані.

9 листопада

Слушна нагода, щоб замочити насіннєвий матеріал, який потім плануєте посіяти. Посійте для дорощування в теплиці овочі, цибулинні, бобові. Продовжуйте садити саджанці яблуні, смородини, сливи. Посійте для вирощування на підвіконні кріп, цибулю, щавель, шпинат.

Корисним буде обприскування від зимуючих у корі шкідників і спор грибків. Посійте багаторічники під зиму, які зимують у відкритому ґрунті. Також корисним буде підживлення як кімнатних, так і вуличних рослин.

10 листопада

У Водолії, як знають досвідчені дачники, садити вкрай небажано, як і пересаджувати рослини. Їхній урожай буде низьким і не дуже смачним. Тому займіться іншими справами на ділянці. Спорожнілі грядки слід перекопати, зорати, при необхідності внесіть також у ґрунт добрива. Підгорніть грядки в теплиці, прорідіть сходи, розпуште землю.

Не потрібно зараз поливати рослини, щоб не викликати кореневі гнилі. Підживлення рослин теж можуть викликати хвороби.

11 листопада

Перекопайте в теплиці і городі ґрунт, розпуште його. Тепличні рослини підгорніть і прорідіть. Зимуючі у відкритому ґрунті багаторічні овочі замульчуйте. Це можна зробити і з іншими багатолітниками і газоном. Викопайте бульби і цибулини квітів, висушіть і здорові екземпляри відправте на зберігання.

Займіться оглядом кори дерев і кущів, можливо вона потребує очищення або лікування. Також побіліть дерева і захистіть стовбури від гризунів за допомогою спеціальної сітки.

12 листопада

Більш родючого знаку, ніж Риби, складно придумати. Зараз можна сіяти майже все, що завгодно — урожай буде рясним, соковитим і смачним. Тому, якщо є можливість повноцінно виростити, посійте редис, томат, гіркий перець, спаржу, шпинат, базилік. Також зараз можна пересаджувати в закритий ґрунт розсаду, сіяти квіти під зиму, садити яблуню, грушу, малину.

За місячним календарем садівника на листопад, можна покосити газон, а потім замульчувати його, щоб підготувати до зими. Заготовте живці, а ті, які заготовляли раніше, укореніть. Не потрібно зараз обприскувати хімзасобами для захисту рослин.

13 листопада

Посійте під зиму айстри, гвоздики, люпин — це допоможе заощадити час навесні і отримати дружні ранні сходи. Якщо ще не закривали на зиму троянди, зробіть це зараз. Також обріжте і укутайте клематиси, але так, щоб до рослин потрапляло повітря.

Посадіть саджанці яблунь та інших плодових, а після — укрийте стовбури для захисту від гризунів. Також молоді дерева потрібно повністю укрити ялиновим гіллям або іншим матеріалом для захисту від опіків.

14 листопада

Поливати й удобрювати рослини можна, але помірно, щоб не завдати шкоди. Також не можна зараз заготовлювати ґрунт для майбутніх посівів — є ймовірність, що рослини хворітимуть грибковими інфекціями.

Саме час закласти в компостну яму відходи, покосити на зиму газон. Із кімнатних посадіть орхідею, ампельні фікуси, герань. Пересадіть на постійне місце в теплицю розсаду. Посійте під зиму одно– і багаторічні квіти.

15 листопада

Овен — не найкращий знак для посівів. Тому якщо не хочете, щоб рослини вийшли слабкими і дали низький урожай, відмовтеся від затії щось посіяти зараз. Допускається посів хіба що швидкозростаючої зелені: крес–салату, петрушки. Відмовтеся і від обрізки кімнатних і вуличних рослин, пересадки розсади. Але якщо вам потрібно призупинити зростання домашніх рослин, тоді обрізка допускається.

Займіться зараз оранкою і розпушуванням ґрунту. При перекопуванні пристовбурних кіл дерев можна внести добрива, але тільки в сухій формі.

16 листопада

Якщо ще не зібрали урожай пізньої капусти, зробіть це зараз. Заодно і приготуєте квашену капусту про запас. Також можна ще робити виноградні і яблучні соки. Покосіть газон і нарубайте дров — це дуже актуально в холодну пору року.

Прорідіть у теплиці сходи і підгорніть їх. Порожні грядки зоріть і перекопайте. Також можна підготувати високі грядки для посадки там теплолюбних культур навесні. Не варто поки поливати рослини — вони погано засвоюють вологу. А підгодівлі можуть спалити рослини, тому відмовтеся і від них.

17 листопада

Ось коли за місячним календарем садівника на листопад можна садити багаторічники, так це в Тельці. Рости спочатку рослини будуть повільно, але в підсумку виходять міцні і витривалі рослини, які не бояться несприятливих погодних умов і дають смачні плоди. Тож посадка яблунь триває. Звичайно, лунки для посадки потрібно було підготувати заздалегідь, а зараз можна посадити саджанці, прикопати і полити. До речі, полив рослин вже можливий, як і підгодівлі.

Покосіть газонну траву і замульчуйте її. У теплиці внесіть добрива, видаліть бур'яни, прорідіть густі сходи. У квітнику викопайте цибулинні рослини.

18 листопада

У Тельці можливі роботи в городі і саду, але їх потрібно проводити так, щоб не чіпати коріння — воно зараз чутливе. Також не варто займатися пересадкою.

Посадіть зелень, щоб виростити на підвіконні або в теплиці. Але пам'ятайте, що восени світловий день короткий, тому рослини доведеться досвічувати. Також на балконі можна виростити балконну грядку, щоб взимку насолоджуватися свіжими і натуральними овочами.

19 листопада

У Повний місяць не рекомендуємо вам займатися посадками нових рослин, оскільки цей період не дуже сприятливий. Зате можна нарешті відпочити, провести час з сім'єю або зробити осінній пікнік на природі.

20 листопада

Зараз не варто займатися активними посадками, тому що Місяць у Близнюках. Садити можна ампельні кімнатні і вуличні рослини, ті, у яких є вуса. Оскільки поливати рослини не можна, рихліть ґрунт у теплиці по сухому, підсапуйте сходи, проріджуйте, якщо вони густі.

Слушна нагода, щоб покосити газон — так трава не буде швидко рости. Викопайте бульби і цибулини у квітнику, висушіть, відберіть здорові і покладіть у темне місце зберігатися. Займіться зібраним недавно урожаєм капусти — заквасьте її або зробіть інші заготовки.

21 листопада

За місячним календарем садівника і городника на листопад, зараз можна садити ліани, плющ та інші виткі рослини для прикраси ділянки. Також посадіть ампельні квіти для вирощування на балконі.

Саме час весь зібраний урожай, який вже підсушили, оглянути і відправити в підвал на зберігання або на переробку. Робіть консервації, соки, сушку, заморожуйте ягоди і фрукти.

22 листопада

Ще один знак, в якому можна садити будь-які культури, то Рак. Особливо добре ростуть низькорослі рослини, тому посадіть у закритому ґрунті низькі томати, огірки, посійте шпинат. На городі під зиму сійте моркву, буряк, кореневу петрушку. Також ще можна садити саджанці плодових, якщо ви живете в теплому кліматі.

Стовбури вже зростаючих дерев побіліть і обмотайте захисною сіткою від мишей і зайців. Часто цих гризунів не зупиняє навіть паркан по периметру ділянки, тому додатковий захист не зашкодить. Також можна зібрати опале листя і розкласти його по пристовбурному колі для додаткового захисту коренів.

23 листопада

Не можна зараз ховати на зберігання коренеплоди, якщо вони ще не в підвалі. Також не проводьте обприскування хімпрепаратами від грибка і зимуючих у корі шкідників.

Якщо підзимні посіви проводили раніше, зараз можна грядки замульчувати, це стосується також посіяних під зиму квітів. А дерева і кущі можна підгодувати і провести вологозарядний полив під зиму. Підготуйте ями для саджанців, куди навесні посадите молоді рослини.

24 листопада

Замочіть насіннєвий матеріал — так він швидше проклюнеться і потім проросте. Сіяти можна як овочеві культури, так і квіти, декоративні рослини, які призначені для прикраси будинку і ділянки.

За місячним календарем городника на листопад, зараз на користь будуть поливи і розпушування ґрунту в закритому ґрунті. Внесіть під рослини в домі і на вулиці добрива. Дерева і кущі можна замульчувати, а свіжі саджанці — укрити, щоб вони не отримали опіки. Випічка сьогодні вийде не дуже смачною.

25 листопада

Практично порожній знак — це Лев. Бувалі дачники знають, що це час для відпочинку як людей, так і рослин. Займіться улюбленим хобі, приготуйте смачну вечерю, щоб порадувати близьких. А для тих, хто хоче все ж чимось зайнятися на дачі, рекомендуємо зробити заготовки для майбутніх парників. Вони практично нічим не поступаються теплицям, а ви отримаєте просту споруду, де можна вирощувати овочі.

26 листопада

Усе ще не варто приступати до посадок, поливів, внесення добрив теж слід відкласти. Можна замульчувати грядки з підзимніми посівами, побілити дерева. А також змайструвати з дитиною годівницю для птахів — це корисне заняття, яке ще й принесе купу емоцій.

27 листопада

Оскільки Місяць знову в Діві, приступайте до підзимніх посів однорічних і багаторічних рослин. Айстра, чорнобривці, гвоздика — які б квіти ви не хотіли бачити на клумбі, садіть їх зараз — навесні вони порадують дружними сходами. Також це пора посадок витких рослин, які висаджуються з метою прикрасити присадибну ділянку.

За місячним календарем, це ще і посадочні дні овочів, які не розраховані на високий урожай. Проведіть пересадку багаторічних квітів, внесіть добрива і пікіруйте розсаду.

28 листопада

Покосіть газон, замульчуйте і залиште до весни. Оскільки сокорух зупинився в деревах і кущах, обробіть їх хімзасобами від шкідників. Пристовбурні круги можна перекопати, внести добрива, замульчувати їх опалим листям або іншим підручним матеріалом. Грядки із суницею садовою теж слід замульчувати.

У закритому ґрунті посадіть культури для отримання зелені, внесіть під уже зростаючі культури добрива. Посадіть на клумбі багаторічні і бульбоцибульні квіти.

29 листопада

У Терезах слід уникати обробок хімічними препаратами від шкідників. Зате можна продовжувати сіяти під зиму моркву, буряк, петрушку кореневу. Якщо теплиця опалюється, посійте інші овочі, наприклад, огірки чи помідори. На підвіконні, за умови досвічування, теж можна вирощувати балконну грядку або зелень.

Якщо погода світла і суха, а клімат дозволяє, посадіть у заздалегідь підготовлені ями саджанці плодових. Під старші дерева внесіть органіку, побіліть стовбури.

30 листопада

Якщо ви недавно посадили саджанці плодових, їх потрібно на зиму укрити з усіх боків, крім північного, щоб захистити від опіків. Стовбури всіх дерев краще обмотати спеціальним матеріалом для захисту від гризунів. Посадіть у квітнику бульбові квіти, а якщо погода дозволяє, то і троянди.

Укорінюйте заготовлені живці, омолодіть обрізанням крону. Посадіть у домі азалію, гортензію, лілію.