Як захистити сад від шкідників і хвороб у період вегетації

2021-08-26

Весняна обробка плодових дерев проти хвороб і шкідливих комах — це важливий процес захисту всього саду, щоб у майбутньому отримати якісні, здорові плоди. Про ці обробки знають усі садівники і успішно їх проводять. Але як правильно захистити сад від шкідників і хвороб у період вегетації? У такому випадку потрібні спеціальні препарати, які не зашкодять довкіллю, запилювачам і людині. Детальніше розберемося, як захистити сад від поширених шкідників і хвороб.

Захист саду в період рожевого бутону

Кліщі завдають серйозної шкоди не тільки яблуні, а й груші, кісточковим культурам. Це дрібний шкідник, помітити якого неозброєним оком складно. Найчастіше зрозуміти, що в саду з'явився кліщ, можна уже за самими зіпсованими плодами. Кліщі в довжину близько 0,5 мм із жовтувато–сірим і зеленувато–чорним забарвленням. Але колір може змінюватися. Шкідник пошкоджує тканини листя, харчуючись соками, через що листові пластини засихають. Також у результаті атаки кліщів знижується врожайність культур.

Трипси вважаються одними із найбільш поширених шкідників культурних рослин. Це теж дрібні шкідники, які ведуть прихований спосіб життя, тому помітити їх складно. Часто вони довгий час живуть на одному кущі або дереві, а потім переходять далі. Личинки і дорослі особини харчуються соком рослини, інфікуючи при цьому їх своїми виділеннями. У місці укусів трипсів з'являються світло–жовті плями або місце знебарвлюється. Згодом вони збільшуються і з'єднуються. Тканини рослин відмирають, в місці, де була пляма, з'являються отвори. Далі листя в'яне і обпадає. Крім усього, трипси є переносниками вірусів.

Як ми вже відзначили, у період, коли розкрилися листя дерев і сформувалися бутони, потрібно використовувати препарати природного походження. Проти кліщів і трипсів у такий період можна використовувати препарат Вертімек. Інсектоакарицид швидко поглинається листям, тому майже не залежить від погодних умов. У препарату тривалий період захисту, а період очікування всього 7 днів. Вертімек ефективний також проти попелиці та листовійки, які теж часто вражають плодові дерева.

Парша — це група хвороб, яка вражає плодові дерева. На яблуні парша проявляється у вигляді оливково–бурих плям на плодах і листках. На груші симптоми схожі, але крім листя і плодів хвороба вражає і пагони. Плоди груші мають жорстку м'якоть, не мають запаху і смаку.

Одним із найнебезпечніших хвороб персика є кучерявість листя. Якщо вчасно не вжити заходів, можна повністю втратити урожай і навіть саму рослину. Найбільш схильні до захворювання молоді листки.

До препарату Вертімек можна додати фунгіцид Хорус для захисту плодових від хвороб. Цей препарат підходить для захисту сливи, яблуні, вишні, персика, суниці садової, абрикоса, винограду від парші, моніліозу, борошнистої роси, кучерявості листків персика. У препарату тривалий період дії, тому після обробки ви на 2–3 тижні повністю захистите рослини від хвороб.

Для приготування робочого розчину із препаратів Хорус і Вертімек потрібно у 8 л води додати 10 мл препарату Вертімек і 3 г препарату Хорус. Таким робочим розчином можна обробити 2–4 плодових дерева.

Як захистити плодові культури після цвітіння

Плодожерка на яблуні — небезпечний поширений шкідник, про який знають усі садівники. Після цвітіння і зав'язування плодів метелики плодожерки відкладають яйця на плоди. Гусениці, які з'являються з яєць, проникають у плоди і пробираються до плодоніжки. Уражені плоди сповільнюються в рості, змінюють колір і опадають.

Після того, як дерева відцвіли, у якості захисту від шкідників можна використовувати препарат Проклейм. Він захищає рослини від лускокрилих шкідників. Він проникає в рослину протягом 2 годин і починає діяти. Захисний період препарату — 2 тижні. Працює він як проти дорослих особин, так і в фазу яйця та личинок. Цей препарат природного походження, тому не шкідливий для людей і корисної ентомофауни. Період очікування препарату Проклейм 5–7 днів.

На цьому етапі розвитку рослин до препарату Проклейм можна додати Скор, який ефективний проти парші, борошнистої роси. Препарат проникає в рослину всього за 30 хвилин і проявляє біологічну активність незалежно від погоди. Препарат не тільки має профілактичну, лікувальну дію, він забезпечує додаткову кількість плодових формувань. Термін очікування у препарату на плодових культурах — 30 днів.

У період вегетації рослин важливо підбирати засоби захисту, які не несуть шкоди навколишньому середовищу і людині. Це малотоксичні препарати, при цьому досить ефективні проти шкідників і хвороб. Тоді ви не тільки захистите сад від патогенів, а й отримаєте здоровий, якісний урожай.