Як захистити посадки картоплі від бур'янів

2021-06-08

Висаджуючи на ділянці картоплю, кожен городник бажає мінімізувати роботу і час, витрачений на догляд за посадками. Але при цьому хочеться отримати здорові рослини і високий урожай. Поливи, підгодівлі картоплі, боротьба зі шкідниками — це важливі заходи з догляду за культурою. Але чималу шкоду посадкам наносять і бур'яни. Вони забирають вологу, живлення з ґрунту, а також затінюють маленькі сходи картоплі, і вони тим самим недоотримують достатню кількість світла. Посадки, на яких занадто багато бур'янів, навряд чи дадуть хороший урожай. Тому сьогодні ми поговоримо про те, як захистити посадки картоплі від однорічних і багаторічних бур'янів, які заважають культурі рости і розвиватися.

Які бур'яни ростуть на картопляних посадках

На картоплі бур'яну буває багато, тому боротися з ними потрібно вчасно і до переможного кінця. Найбільш неприємним і злісним бур'яном картоплі є повзучий пирій. Не всі гербіциди можуть впоратися з цим бур'яном, що вже говорити про прополювання. У нього сильно розвинена, розгалужена коренева система, на якій багато сплячих бруньок. Після знищення надземної частини, вони відразу прокидаються. Коріння пирію може проникати на 2 м в глибину, воно споживає багато вологи і поживних речовин, призначених для картоплі. Іноді своїм корінням пирій пронизує бульби культури, приводячи їх у непридатність.

Берізка польова шкідливий бур'ян, допускати поширення якого не можна. Інакше він обплутає бадилля картоплі і вивести його буде проблематично. Якщо займатися прополкою, видаляти берізку краще після зволоження ґрунту.

Осот розмножується діленням кореневища. При перекопуванні ґрунту під картоплю городник, сам того не розуміючи, розмножує цей бур'ян, ділячи його лопатою. Тому на посадках картоплі осот зустрічається майже завжди.

Агротехнічні заходи боротьби з бур'янами

Найбільш відомі заходи щодо боротьби з бур'яном — агротехнічні. Але вони забирають багато сил і часу. А якщо ділянка велика — боротьба перетворюється в постійну роботу з видалення бур'янів протягом усього сезону. І все ж багато хто вдається до традиційних методів боротьби з бур’янами:

  • Прополка — найбільш поширений спосіб, проте дуже трудомісткий. Рекомендується під час прополки використовувати лопату, вила, щоб видаляти бур'яни з корінням. В іншому випадку вони швидко знову виростуть.
  • Мульча — в якості мульчі можна використовувати непрозорий щільний матеріал або органіку. Мульча не пропускає сонце і вологу до бур'янів. Однак такий спосіб займає багато часу, а якщо ділянка з посадками картоплі велика — потрібно багато сил, щоб укрити його.
  • Посів сидератів — такі рослини витісняють, навіть пригнічують ріст бур'янів на ділянці. Крім того, сидерати збагачують ґрунт органікою.

Народні способи позбутися від бур'янів

Чимало городників вдаються до народних порад щодо позбавлення від бур'янів. Такі способи існують досить давно, і деякі дачники вважають їх ефективними. Звичайно, на великі масштаби ділянок вони не розраховані, але на невеликому городі застосовувані. Тому ось деякі з них:

  • Коли навесні з'являються перші сходи бур'янів, а посадки культурних рослин ще не проведені, можна провести обробку алкоголем (самогон або горілка). 1 літр горілки розводять в 10 л води. Розчин потрібно залити в пульверизатор і обприскати ділянку, де в майбутньому будуть зростати культури. Почекавши місяць, пророслі бур'яни потрібно видалити. А потім проводити посадки.
  • Оцет — 2 ст. оцту змішують з 2 ст. води, додають лимонну кислоту і 2 ч.л. засобу для миття посуду. Обприскайте таким розчином бур'яни, не потрапляючи на культурні рослини.

Пам'ятайте, що такі народні засоби не завжди ефективні, особливо якщо ділянка сильно засмічена. А також при обробці потрібно дотримуватися обережності, щоб не нашкодити культурним рослинам.

Препарати для захисту посадок картоплі від бур'яну

Найбільш ефективний спосіб у боротьбі з бур'янами на посадках картоплі, який при цьому не забирає багато часу — це обробка гербіцидами. Деякі дачники вважають, що такі засоби накопичуються у плодах і небезпечні для навколишнього середовища і людини. Однак при грамотному використанні препаратів, дотримуючись норм і строків внесення, ви не нашкодите ні собі, ні культурним рослинам. Крім того, якщо посадки картоплі великі, займатися прополкою складно і витратно за часом. Застосовуючи гербіциди, які в Європі і Україні мають реєстрацію, і розроблені спеціально для картоплі, ви зводите вплив препаратів на людину і навколишнє середовище до нуля.

До появи сходів культури рекомендуємо застосовувати гербіцид Пермаклін Ліквід. Це системний гербіцид, які ефективний проти злакових і дводольних бур'янів. Препарат досить пластичний, його ефективність зростає з підвищенням температури ґрунту і повітря. Важливо враховувати норми внесення препарату: на легких ґрунтах це 5 мл гербіциду на 1 сотку, на важких — 10 мл на сотку. Термін захисної дії гербіциду — до 45 днів. Небажано відразу після обприскування проводити розпушування, щоб не зруйнувати захисну плівку препарату. Також не варто проводити обробку перед дощами, щоб вода не змила гербіцид. Пермаклін Ліквід найкраще працює на зволоженому ґрунті. Якщо внести по сухому ґрунту, препарат проявить себе тільки після поливу або дощу.

Під час вегетації культури для позбавлення від багато– і однорічних злакових бур'янів використовувати можна гербіцид Пантера. Препарат не шкодить культурним рослинам, якщо дотримуватися норм витрати. На 1 сотку посадок потрібно 10–20 мл препарату на 5 л води. Через 5–15 днів після обробки проявляється пригнічення бур'янів, а через 2–3 тижні — їхнє повне знищення.

Маючи такий набір всього із двох препаратів, можна надійно захистити посадки картоплі від бур'янів, щоб отримати високий і якісний урожай культури. Дотримуючись норм витрати і термінів внесення, ви не нашкодите культурним рослинам і довкіллю, зате будете спокійні, що картопля не заросте бур'яном.