Як захистити персик від хвороб і шкідників

2021-03-03

Вирощування персика в Україні досить популярне серед садівників. Плоди цієї кісточкової культури є джерелом вітаміну С — вживання антиоксиданту позитивно позначається на стані шкіри і може сприяти зменшенню зморшок. В персику також багато клітковини, калію й інших потрібних організму елементів. Вирощуючи персик на дачі або біля будинку, поласувати плодами культури можна в будь-який момент, зірвавши кілька штук із дерева. Але щоб персик довго плодоносив, радував рясним врожаєм і не хворів, за ним важливий догляд. Зокрема, боротьба з грибковими хворобами і шкідниками, які завдають серйозної шкоди кісточковій культурі.

Грибкові хвороби персика

Багато сортів персикового дерева схильні до грибкових хвороб. Знаючи їхні основні симптоми, ви встигнете розпізнати хворобу і надати потрібну допомогу дереву. Якщо виявити недугу вчасно, вдасться уникнути серйозних наслідків, одним із яких є загибель рослини.

Щоб усунути грибок, який є збудником хвороби, як правило використовуються фунгіциди.

Кучерявість листя персика

Одним із найбільш небезпечних і поширених хвороб персика є кучерявість листя персика. Ознакою ураження є деформоване листя зі здуттям. Хвороба вражає молоді листочки і пагони, коли вони тільки починають з'являтися. Більш зріле листя уражається кучерявістю рідше.

Листя, коли на них утворюються здуття, стають біло-зеленого забарвлення, потім темніють і буріють. Восковий наліт на листових пластинах говорить про те, що спори гриба дозрівають. Потім листи стають сухі і обпадають. Уражаються грибом і міжвузля — вони поступово коротшають. Можуть страждати і бутони, деформуючись і опадаючи. Уражені кучерявістю дерева практично відразу перестають давати плоди. У результаті рослина слабшає і може загинути.

Чому виникає кучерявість персика:

  • Скачки температури повітря.
  • Висока вологість повітря.
  • Низька температура.

Найчастіше кучерявість розвивається навесні, коли того сприяє погода. Як тільки на рослині починає з'являтися листя, слід оглядати, чи немає на них деформації. Оскільки захворювання розвивається стрімко, народні методи боротьби не приносять бажаного результату. Найбільш ефективно боротися з кучерявістю можна за допомогою сучасних фунгіцидів.

Персик — дуже ніжна культура, тому вимагає своєчасного і правильного захисту. Щоб не втратити частину, а то і весь урожай в результаті появи кучерявості, слід обробити персик препаратом Скор. Він швидко (протягом 2 годин) проникає у тканини рослин і не змивається дощем. Препарат використовується як в якості профілактики, так і лікування персика, а також яблуні, томату і картоплі. Для приготування робочого розчину потрібно 2 мл фунгіциду розвести в 10 л води. Такого розчину вистачить для обробки декількох дерев. У результаті обробки вдається не тільки позбутися від грибка, але і поліпшити якість продукції, збільшити кількість плодоутворення.

В якості захисту персика від грибкових хвороб можна використовувати також препарат Хорус. Він не є небезпечним для бджіл і навколишнього середовища, оскільки належить до малотоксичних препаратів. Для приготування робочого розчину 3 г препарату розводять у 10 л води. Такого розчину вистачить, щоб обробити 2–5 рослин. Профілактичну обробку проводять у момент закінчення цвітіння.

Борошниста роса

Ще одне небезпечне захворювання, яке вражає пагони, листя і плоди персика. Визначити, що на рослині є борошниста роса, можна по білому нальоту. На початковій стадії його можна стерти пальцем, але з часом він грубіє і перетворюється в темні плями. Уражені пагони відстають у розвитку, а потім відмирають. Грибниця щільно присмоктується до дерева і висмоктує з нього поживні речовини. Спори розносяться на великі території вітром. Особливо небезпечна хвороба в період посухи.

Уражені пагони, листя і плоди, як тільки ви їх помітили, потрібно видалити. Це стосується тих, які знаходяться на дереві і тих, які вже опали. Для лікування рослини застосовуються фунгіциди. Добре працює проти борошнистої роси, а також гнилі плодів препарат Топаз. Препарат швидко поглинається рослиною, тому він не змивається дощем. Використовується як в якості профілактичного захисту, так і для лікування персика. Обробку слід проводити в кінці цвітіння. Для обробки слід 2 мл препарату розвести в 10 л води. За сезон можна провести 2 обробки з інтервалом до 20 днів.

Шкідники персика

Завдати шкоди персику можуть не тільки грибкові хвороби. Шкідники теж люблять поласувати листям або плодами культури, завдають їй шкоди. Оскільки персик — досить ніжна культура, підходити до питання захисту від шкідників потрібно уважно, щоб ще більше не нашкодити рослинам.

Східна плодожерка

Шкідник, який може завдати серйозної шкоди багатьом плодовим культурам, зокрема, і персику, — це східна плодожерка. Це метелик невеликих розмірів сіро–коричневого забарвлення. Гусениці шкідника зимують у тріщинах кори, верхніх шарах ґрунту і опалому листі. Навесні вони заляльковуються і вилітають під час цвітіння (температура повітря 13–16 ° С). Проявляють активність метелики у вечірній час. Яйця відкладають на гладкій стороні листя, а через 4–10 днів із них з'являються гусениці, які живляться молодими пагонами. Наступні покоління плодожерки ушкоджують і плоди персика.

В Україні плодожерка розвивається до 4 поколінь. Боротьба з нею ускладнюється тим, що покоління накладаються один на одного. Першу обробку проти плодожерки слід провести в кінці цвітіння персика препаратом Проклейм. Інсектицид проникає в тканини рослини протягом 2 годин, тому дія препарату не залежить від погодних умов. Захисний період препарату — 2 тижні. Препарат природного походження, тому Проклейм належить до групи малотоксичних для навколишнього середовища і людини. За сезон можна провести 2 обробки препаратом. Для приготування робочого розчину 4 г препарату розведіть в 10 л води. Проклейм можна змішувати з іншими препаратами, наприклад, зі Скором, і провести спільну обробку.

Для боротьби зі східною плодожеркою можна використовувати і препарат Актеллік. Цей інсектицид має також акарицидні властивості, тому стримує розвиток кліщів. Можна провести першу обробку, коли почався літ шкідників, цим препаратом. А наступну — препаратом Проклейм.

Профілактичні заходи проти шкідників і хвороб культури

Уберегти персикові дерева від хвороб і комах-шкідників на 100% неможливо. Але можна знизити ризик їхньої появи, виконавши нескладні профілактичні заходи:

  • Восени опале листя, бур'яни та інші рослинні залишки потрібно прибрати і утилізувати. Також восени роблять санітарну обрізку і видаляють обрізані гілки.
  • Пізньої осені перекопують ґрунт у пристовбурному колі. Так зимуючі у ґрунті шкідники потрапляють на поверхню і гинуть під час морозів.
  • Ранньою весною можна провести обробку крони бордоською рідиною (3%–й розчин).
  • Обробка інсектицидами і фунгіцидами навесні в якості профілактики.

Якщо так сталося, що персик перехворів якоюсь хворобою, це забирає у рослини багато сил. Щоб відновити їх, забезпечте рослині збалансоване харчування, проведіть після лікування підгодівлю комплексними добривами. Також можна використовувати спеціальні препарати для підвищення імунітету рослини. На плодових деревах у якості антистресу можна використовувати препарат Ізабіон. Він покращує процес цвітіння і зав'язування плодів. Ізабіон можна змішувати із препаратами Скор або із препаратом Проклейм і проводити спільну обробку.