Як захистити овочі в теплиці від шкідників

2021-06-08

Вирощуванням овочів у закритому ґрунті займаються ті, хто хоче отримати урожай якнайшвидше. У теплиці ранні сорти огірків дозрівають вже на початку або в середині квітня, тоді як у відкритий ґрунт в цей час ще не завжди висаджена розсада.

З приходом тепла теплицю потрібно часто відкривати, щоб провітрювати приміщення. Зі свіжим повітрям до неї потрапляють і шкідливі комахи, що не проти поласувати соком рослин. Тому тут важлива своєчасна обробка засобами захисту від попелиці, трипсів та інших шкідників.

Поширені шкідники овочів у закритому ґрунті

Трипси, білокрилка, попелиці — найбільш поширені шкідники, які, потрапляючи в теплицю, не тільки висмоктують сік із рослин, вони ще й переносять небезпечні вірусні захворювання. А в пошкоджені частини рослин можуть потрапити спори гриба, які потім стають причиною різних хвороб.

Попелиця

У відкритому ґрунті попелиця з'являється в середині літа, але в теплиці — набагато раніше. Вона любить поласувати огірками, томатами й іншими культурами, які ростуть у закритому ґрунті. Першою ознакою, що на рослині є попелиця, є скручування листя. Потім вони жовтіють і обпадають, як і квітки із зав'язі. Помітити попелицю не так просто, оскільки живе вона на нижній частині листової пластини.

Розміром попелиця всього 1,5–2,5 мм темного–зеленого або чорного кольору. Тільце попелиці виділяє солодкувату рідину, яка привертає мурах. Вони і переносять тлю на собі з одного місця на інше.

Білокрилка

Дрібна мошка білого кольору, яка селиться на нижній стороні листової пластини і завдає серйозної шкоди овочам, називається білокрилка. Вона харчується соком рослин, тому листя рекомендується регулярно оглядати, чи немає на ньому ознак існування білокрилки.

У довжину метелик досягає всього 2 мм. Переміщаються вони з рослини на рослину дуже швидко, тому їхня популяція швидко зростає. Самки здатні за 2–3 тижні життя відкласти близько 100 яєць, з яких через 10 днів з'являється личинка.

Незважаючи на свої розміри, білокрилка завдає серйозної шкоди вирощуваним культурам. Висмоктуючи з них сік, вона робить рослини слабкішими. Шкідник завдає шкоди і суцвіттям, через що утворюється менше зав'язей. Липка рідина, яку виділяє метелик, привертає грибок, мурах та ін. При масовому ураженні білокрилкою рослина засихає.

Білясті точки на листі, липка рідина на рослинах, бліде забарвлення листя, жовті плями — це все ознаки білокрилки на рослинах.

Трипси

Невеликі за розміром шкідники живляться соком овочевих, плодових і декоративних культур. Оскільки у комах є крила, вони швидко переміщаються по теплиці і завдають шкоди врожаю.

Як і інші шкідники, мешкають трипси на нижній частині листових пластин, ховаючись від погляду городників. Якщо на листках помітні дрібні рисочки, які збільшуються в розмірах, це ознака трипсів. Згодом на місці рисок утворюються сухі плями і дірки. Пошкоджені рослини відстають у рості, мало плодоносять або зовсім не дають урожаю.

Засоби захисту овочів у теплиці від шкідників

Для початку давайте розберемося, як запобігти зараженню попелицею або трипсами рослин у теплиці:

  • Восени, після збирання врожаю, потрібно ретельно прибрати теплицю. Видаліть залишки бур'янів, стебел, добре розпуште ґрунт і видаліть коріння рослин.
  • Обробіть теплицю і ґрунт дезінфікуючими засобами. Робити це потрібно в лютому, до початку посівів овочів.
  • Використовуйте тільки якісний посівний матеріал, щоб разом з ним не занести в теплицю личинки шкідників.

А для захисту рослин рекомендується проводити обробку ефективними інсектицидами. Одним із таких є Прованто Максі. Раніше препарат був відомий під назвою Конфідор, однак на ринку з'явилося багато підробок препарату, які не працюють так ефективно, як оригінальна продукція. Тому виробники змінили його назву.

Прованто Максі — один із небагатьох препаратів, які можна застосовувати в закритому ґрунті. Особливість препарату в тому, що вже через 3 дні після обробки плоди можна вживати в їжу — залишкових речовин в плодах через такий термін уже немає. Препарат діє на рослини ще й як антистрес. Після обробки листя стає більш зеленим, рослина краще росте і активніше віддає урожай. Для обприскування 1 г препарату розведіть в 8–10 л води. Обприскувати потрібно так, щоб краплі розчину не стікали по листу. Вносити препарат можна і через крапельну систему зрошення.

Запобіжні заходи при обробці рослин у теплиці:

  • Ознайомтеся з інструкцією і строго її дотримуйтеся.
  • Не допускайте, щоб краплі робочого розчину потрапили на слизову оболонку і шкіру — використовуйте рукавички, змінний одяг і взуття, респіратор.
  • Після проведення обробки прийміть душ, помийте інвентар, а приміщення, де проводилася обробка, покиньте на кілька годин.

Шкідники небезпечні не тільки для рослин відкритого ґрунту. У теплиці овочі теж часто страждають від їхньої навали. Тому використовуючи правильно підібрані засоби, можна захистити рослини і вберегти майбутній урожай.