Як захистити огірок в теплиці від хвороб і шкідників

2021-03-09

Хто не любить вирощувати на своїй ділянці огірки? Ця культура популярна як серед городників-любителів, так і фермерів, які займаються культивуванням професійно. Для того, щоб отримати найбільш ранній урожай огірків, культуру вирощують у теплиці і вибирають для цього відповідні ранні сорти і гібриди.

Хоча про вирощування огірка відомо багато, не всім вдається отримати очікуваний результат у вигляді смачних і якісних плодів. Щоб урожай вас порадував, важливо правильно і вчасно застосовувати засоби захисту рослин. Про те, які грибкові захворювання і шкідники зазвичай вражають тепличні огірки, а також як захистити рослини від них, поговоримо в цій статті.

Грибкові хвороби огірка і захист від них

Як би ви не доглядали за огірками в теплиці, грибкові хвороби рано чи пізно можуть вразити рослини. Перепади температур, коли вдень уже тепло, а ночі залишаються холодними, погана вентиляція в теплиці, висока вологість, яка виникає в результаті тієї ж вентиляції — це все може стати причиною розвитку грибкових захворювань. Щоб уникнути таких проблем і спокійно очікувати збору врожаю, потрібно подбати про системний захист рослин від грибка.

Борошниста роса

Небезпечне захворювання не тільки для огірків, але й інших гарбузових культур. Вражати борошниста роса може навіть бур'яни. Особливо часто страждають від борошнистої роси саме тепличні огірки.

Помітивши на листових пластинах білий або рожево-сірий плямистий наліт, ви зрозумієте, що огірки вражені борошнистою росою. Коли плями зливаються між собою і покривають повністю листя, воно засихає. Якщо хвороба сильно поширена, плями помітні також на стеблах і плодах. Чому з'являється борошниста роса:

 • Вирощування сортів, сприйнятливих до хвороби.
 • Порушення сівозміни, несвоєчасне видалення бур'янів у теплиці.
 • Перепади температури і висока вологість повітря.
 • Попадання холодного повітря під час провітрювання.
 • Рослинні залишки, уражені грибком, якщо їх вчасно не прибрати, стають джерелом інфекції.

Пероноспороз

Захворювання інакше називається ще несправжня борошниста роса. Ця хвороба небезпечна не тільки для огірка, а й інших сільськогосподарських культур. Оскільки це грибкове захворювання, виникає воно, якщо підвищена вологість у приміщенні, де ростуть огірки. Грибок спокійно переносить зиму в старому листі, тому важливо після збирання врожаю зібрати всі рослинні залишки й утилізувати їх.

Виявляється пероноспороз на огірках у вигляді плям жовтого відтінку на листових пластинах. Потім на нижній частині листка з'являється світло–сірий наліт — це спори гриба. Страждає від пероноспорозу не тільки листя, але і пагони. Захворювання стрімко розвивається, тому якщо не обробити рослини проти хвороби, вони загинуть.

Уражені листки і пагони потрібно видаляти і знищувати, щоб не заразити здорові екземпляри. Лікування кущів проводять фунгіцидами. Але щоб хвороба не з'явилася і не набрала обертів, краще проводити профілактичну обробку рослин від грибкових інфекцій.

Бура плямистість

Ця хвороба вражає огірки в закритому і відкритому ґрунтах. Небезпека бурої плямистості в тому, що уражаються різні частини рослини: плоди, листя, стебла. Якщо уражені рослинні залишки не утилізувати, грибок залишається на них, а також у ґрунті і тепличних конструкціях.

Зрозуміти, що огірок страждає бурою плямистістю, можна по рідких плямах, які з'являються на плодах і швидко ростуть. На їхній поверхні виділяється крапельна рідина. Коли краплі підсихають, шкірка огірка тріскає. Уражені плоди мають гачкоподібну форму, зав'язі відмирають. Як і при будь-якому грибковому захворюванні, причиною появи бурої плямистості є перепади температур і висока вологість повітря.

Антракноз

Інакше хвороба називається ще мідянка і являє собою серйозну небезпеку для огірка. При цьому виноград, квасоля, диня, кабачок, малина теж страждають від антракнозу. Вражатися хворобою огірки можуть протягом усього періоду розвитку, але більше схильні до антракнозу тепличні рослини.

Ознаки хвороби проявляються як на листках, так і плодах. Якщо на розсаді помітні коричневі плями на кореневій шийці, це ознака мідянки огірка. У запущеній стадії плями сильно вражають стебла, ті ламаються, і молоді рослини гинуть.

Які ознаки антракнозу на дорослих рослинах:

 • Жовті або коричневі плями на листі і стеблах розміром 3–4 см. Спочатку вони з'являються на краю або між жилами листових пластин.
 • Коли плями ростуть і об'єднуються між собою, листя стає повністю жовтим.
 • Порушується функція ураженого листя, а стебла — ламаються.
 • Коли грибок перебирається на зав'язі, у останніх сповільнюється зростання, з'являються виїмки і плями коричневого і рожевого відтінків.

Розвивається хвороба при високій вологості повітря і температурі від 4 до 30 °С. Причиною можуть бути заражені рослинні залишки, які вчасно не забрали з теплиці. Також переносити інфекцію можуть комахи. Якщо посіяти насіння, уражене грибком, з нього виростуть слабкі, хворобливі рослини, на яких теж проявиться захворювання.

Як захистити огірки від грибкових захворювань

Існують різні методи захисту рослин, починаючи від агротехнічних і закінчуючи обробкою фунгіцидами. Якщо ви вирощуєте огірки в теплиці, напевно бажаєте отримати ранній і високий урожай, а в такому випадку кожна рослина важлива. Тому потрібно провести профілактичну обробку, поки рослини не вразилися грибковою інфекцією.

Проти ряду грибкових хвороб на огірках добре себе показує препарат Квадріс. Він використовується в якості профілактики та лікування борошнистої і несправжньої борошнистої роси, антракнозу. Для приготування робочого розчину потрібно взяти 6 мл препарату на 5 л води. Таким розчином можна обробляти рослини з розрахунку 5 л/сотку. Препарат здатний швидко зупинити поширення інфекції і розвиток хвороби на огірках. Крім того, у нього короткий термін очікування — вже через 5 днів після обробки огірки можна вживати в їжу. Всього за сезон можна провести 2–3 обробки препаратом.

Профілактичні заходи проти грибкових хвороб:

 • Не вирощуйте гарбузові культури на одному місці кілька років поспіль. Повинно пройти 2–3 роки перш, ніж огірки повернуться на колишнє місце.
 • Вчасно видаляйте бур'яни і рослинні залишки.
 • Вирощуйте сорти, стійкі до поширених грибкових хвороб огірка. А також звертайте увагу, чи підходить сорт або гібрид для вирощування в закритому ґрунті.
 • Уникайте перепадів температур і протягів при культивуванні культури в закритому ґрунті.

Як захистити огірки від шкідників

Небезпечними для тепличного огірка є і шкідники. Павутинний кліщ, попелиця, трипси — це шкідливі комахи, які завдають серйозної шкоди огіркам в закритому ґрунті. Тому боротися з ними потрібно своєчасно і правильно.

Павутинний кліщ

Це шкідник, який масового поширюється в суху і спекотну погоду. Якщо на нижній частині листової пластини помітна павутина — це павутинний кліщ оселився на рослині. Харчується кліщ соком рослин, тому листя, на якому живе шкідник, стає мармурового кольору, буріє і засихає. Через свої невеликі розміри майже непомітний на рослинах, розгледіти кліща можна хіба що під лупою.

Кліщ спочатку поселяється на нижніх листках, а коли шкідникам стає тісно, ​​вони заселяють листя, що знаходиться вище. Через те, що городники часто не звертають увагу на нижні листки, кліщ активно розвивається і поширюється по теплиці. При зростанні чисельності кліщі утворюють багато павутини, по якій переміщаються з рослини на рослину.

Щоб уникнути появи кліща, потрібно намагатися підтримувати оптимальну вологість повітря в приміщенні і вчасно видаляти бур'яни. Але якщо кліщ все ж оселився у вашій теплиці, потрібно проводити обробки препаратами проти шкідників. Затягувати з обробкою не можна, оскільки боротьба з кліщем складна і трудомістка.

Попелиця

Шкідник вражає огірки як у відкритому, так і закритому ґрунтах. Боротьбу з попелицею доводиться вести вже навесні, якщо огірки ростуть у теплиці. Розміри у шкідника невеликі, але попелиця дуже ненажерлива і швидко розмножується, тому ваші рослини окуповуються буквально за лічені дні.

Попелиця проколює листя і пагони і висмоктує сік із рослини. У результаті пагони сповільнюють ріст, утворення плодів знижується, рослини гинуть. Крім усього іншого, тля переносить небезпечні для огірка хвороби, наприклад, мозаїку огірка, що значно ускладнює процес захисту рослин.

Якщо листя огірка почало скручуватися по краях, а верхівки пагонів — деформуватися, значить на рослині оселилася тля. Потрібно терміново вживати заходів з боротьби зі шкідником, поки він не знищив урожай культури.

Трипси

Ці дрібні шкідливі комахи завдають серйозної шкоди багатьом сільськогосподарським культурам, зокрема, огіркам. Розміром вони всього 1–2 мм, але дуже плодовиті, тому боротися з ними потрібно при виявленні перших ознак їхньої появи.

Виявити трипси на огірках можна по липким слідам на листках, які вони залишають. Також помітні ушкодження на зав'язях, плоди починають формуватися неправильно. Уражені листки швидко всихають і відмирають. Крім того, що трипси пошкоджують рослини, ще переносять багато захворювань. Якщо ви помітили на огірках ознаки життєдіяльності цих шкідників, якомога швидше застосовуйте спеціальні інсектициди.

Як боротися зі шкідниками на огірках

Як ми вже говорили, шкідники досить швидко розвиваються і розмножуються, тому проти них потрібно використовувати хороші інсектициди. Проти попелиці, кліща можна використовувати препарат Вертімек. У нього чітко виражена кишкова і середньо виражена контактна дія, тому препарат ефективно бореться зі шкідниками, але залишається безпечним для корисної ентомофауни.

Проводити обробки на огірках можна в період вегетації, але не більше 2 за сезон. Щоб підвищити ефективність препарату, рекомендується використовувати його вранці, ввечері або в похмуру погоду.

Профілактичні заходи проти поширення шкідників на огірках:

 • Як і у випадку з грибком, дотримуйтесь сівозміни і вирощуйте стійкі до шкідників сорти.
 • Ретельно видаляйте в теплиці рослинні залишки і бур'яни, на яких можуть зимувати личинки шкідників.
 • Перекопка і розпушування ґрунту.
 • Вчасно і унормовано вносьте добрива.

Як поліпшити розвиток рослин у теплиці

У якості біостимулятора для вашого врожаю огірків рекомендуємо використовувати препарат Ізабіон. Він сприяє збільшенню кількості та якості продукції, є хорошим антистресантом для рослин у будь-яких умовах. Після обробки поліпшується запилення і зав'язування плодів. Після обробки Ізабіоном плоди огірка набирають вагу, витягуються, набувають гарного товарного вигляду.

На огірках закритого ґрунту проводять кореневу підгодівлю Ізабіоном 3 рази за вегетаційний період: перший раз — коли рослини висотою 10–15 см, другий — під час бутонізації, третій — коли формуються плоди. Препарат добре поєднується з пестицидами і добривами, але перед використанням потрібно уважно вивчити інструкцію.

Під час вирощування огірка в тепличних умовах важливо все: вибір сорту, агротехніка, підживлення рослин, ефективний захист проти хвороб і шкідників. Адже якщо ви підібрали неправильний ґрунт або добрива для культури, очікувати якісний урожай складно. Але навіть найстійкіші до захворювань сорти іноді уражуються борошнистою росою або пероноспорозом. Тому важливо проводити профілактичні заходи щодо запобігання хвороб, регулярно оглядати їх, чи немає ознак грибка або шкідників. Якщо ж ви помітили симптоми хвороби, не слід ставити експерименти на рослинах, краще відразу провести комплексну обробку, щоб зберегти урожай.