Як збільшити урожай картоплі

2021-01-04

Картоплю називають ще другим хлібом за її популярність серед українських городників. І хоча культура досить невибаглива, росте на різних типах ґрунту, з року в рік урожай то радує, засмучує дачників. Буває навіть, що на сусідніх ділянках результат роботи по вирощуванню картоплі сильно відрізняється. Чому ж так відбувається?

Існує кілька прийомів, як підвищити врожайність картоплі. Ми запропонуємо вам рекомендації та поради, які, сподіваємося, будуть корисні і для новачків, і для досвідчених городників. Секрети гарного врожаю картоплі не такі вже й складні, але часто городники не знають або забувають про них.

Вибираємо посадковий матеріал

Щоб культура не виродилася, потрібно кожні 4–6 років оновлювати насіннєвий матеріал. Якщо цього не зробити, зусилля, витрачені на культивування картоплі, будуть витрачені даремно через істотне зниження врожайності. Купити насіннєву картоплю можна у спеціальних магазинах, на с/г виставках або ринках. І якщо в останньому випадку підкуповує низька ціна, купувати перше–ліпше насіння картоплі на ринку не варто, оскільки невідомо, як воно вирощувалося і чи не заражене хворобами. У магазині, на виставці ціна хоч і вища, така покупка буде безпечніша. Такі бульби мають відповідний сертифікат та інші документи, які свідчать, що висаджувати їх безпечно.

Які види бульб реалізовують у магазинах:

Еліта — з неї вирощують бульби першої репродукції, які потім підуть на насіння.

Перша репродукція коштує вже дешевше еліти. Це найбільш популярний посадковий матеріал серед фермерів і городників. При правильному виборі таких бульб, наступного разу насіння сорту знадобиться оновлювати через 4–6 років.

Друга репродукція коштує ще дешевше першої. Така картопля зберігає в собі всі характеристики сорту, але врожайність буде трохи нижча попередньої.

При вирощуванні картоплі в полі, біля дому купують бульби для посадки за місяць. Фактори, за якими вибирають насіннєву картоплю:

 • Ґрунт — є сорти картоплі, які краще ростуть на легкому ґрунті, інші ж люблять важку, родючу землю.
 • Районування — перед покупкою варто з'ясувати, чи може зростати сорт картоплі в конкретному регіоні. Важливо правильно вибрати місце для посадки.
 • Від кількості вічок теж залежить врожайність культури — чим їх більше, тим у майбутньому більше бульб.
 • Урожайність. У кожного сорту свій показник врожайності. Одні дають мало великих бульб, інші — картоплини середньої величини, але багато.
 • Термін визрівання. Хочете поласувати молодою картоплею якомога швидше — саджайте ранні сорти.
 • Стійкість до хвороб. Чим кращий імунітет у сорту, тим менше він буде вражатися шкідниками та хворобами.
 • Розмір бульби. Оптимальна для насіннєвої картоплі вага 60–90 г.

Обробка посадкового матеріалу

Підвищити урожай картоплі можна, скупавши бульби у спеціальному розчині. Полити бульби потрібно за два дні до посадки. Це простимулює швидку появу сходів і формування бульб. Спосіб рекомендується перевірити під час вирощування картоплі, оскільки він допоможе збільшити урожай до 13%.

Отже, візьміть 40 г суперфосфату, додайте 40 г азоту і 40 г калійної солі на 10 л води. Такого розчину вистачить для обробки 50 кг бульб.

Обробка біофунгіцидом бульб до посадки допоможе зміцнити імунітет рослин. Картопля буде менше реагувати на зниження температури, краще розвиватися, менше вражатися фітофторозом. У якості біофунгіциду можна використовувати Фітоспорін.

Посадковий матеріал можна замочити і в розчині гумату. Гумати активують процеси росту і розвитку культур, зокрема, картоплі, мають антистресовий ефект проти хвороб і несприятливих факторів навколишнього середовища. Картопляю перед посадкою заливають розчином гумату так, як сказано в інструкції, на 8–12 годин. Потім проводять посадку, а розчин, який залишився, розливають по лунках.

Підготовка ґрунту теж має значення

Картопля любить світло, тому ділянка повинна добре освітлюватися і бути захищеною від протягів. Культура хоч і не дуже вимоглива до ґрунту, все ж краще росте на рихлому, дренованому і родючому ґрунті. Так, на Поліссі це дерново-підзолисті і торф'яні ґрунти. У лісостеповій і степовій зонах вибирайте для культури чорнозем, сірий лісовий ґрунт. Кислотність ґрунту повинна бути 5,5–7,5 pH. Висаджувати бульби в перезволожений і ущільнений ґрунт не бажано — це спровокує передчасну зупинку росту бульб, а м'якоть буде занадто вуглеводна.

Готують ґрунт під картоплю ще з осені. Ділянку перекопують, видаляють бур'яни і вносять добрива. Для удобрення ґрунту використовуйте перепрілий гній (7 кг) + 40 г суперфосфату + 15 г сульфату калію на 1 квадратний метр ділянки.

Навесні для підвищення врожайності картоплі ділянку теж можна перекопати, якщо земля схильна до закисання. Якщо ґрунт добре дренований, достатньо глибокого розпушування. Суглинний ґрунт удобрюють органікою, включаючи внесення компосту восени під обробку. Супіщані ґрунти підгодовують торфом і компостом, мінеральні добрива вносять у невеликих дозах, але часто. Торф'яно–болотний ґрунт збагачують гноєм, компостом, тирсою і мікробіологічними препаратами.

Висаджувати картоплю рекомендується після бобових і злакових. Вирощувати з року в рік картоплю та інші пасльонові не бажано на одному місці. Повертати культури на ту ж ділянку рекомендується через 3–4 роки. Якщо ж змінювати ділянку немає можливості, після збирання врожаю потрібно засіяти його сидератами. Ці культури швидко ростуть, через 30 днів після посіву вже можна перекопати ділянку, заробивши у ґрунт зелень. Це допоможе відновити родючість ґрунту.

Як садити картоплю

Підвищення врожайності картоплі багато в чому залежить від методу посадки. Їх існує чимало, тому давайте розберемося в найбільш популярних. Грядки з картоплею мульчують за допомогою білого агроволокна. Це утримає вологу і не дає бур'янам розростатися. В якості мульчі використовують ще тирсу, солому і торф.

Саджаючи картоплю, найчастіше використовується технологія під лунки. Для цього восени ділянку удобрюють перегноєм і мульчують. Навесні висаджують культуру квадратно–гніздовим способом на глибину 10 см.

Траншейний спосіб підходить для піщаного ґрунту. Заздалегідь робляться траншеї таким чином: ширина 1 м, глибина 30 см. Траншеї удобрюють перегноєм і деревною золою, потім укладається солома. Навесні в траншеї укладають насіннєву картоплю і засипають ґрунтом. На важких же ґрунтах закладати картоплю глибоко не рекомендується.

Велике значення для врожайності має ширина міжрядь при вирощуванні картоплі. У Європі, наприклад, фермери роблять відстань між рядами 75 см. Через економію землі у нас міжряддя роблять лише 45–50 см. У результаті підгорнути сходи складніше, тому рослини відстають у рості. Також через брак ґрунту при підгортанні бульби оголюються і зеленіють. Щоб підвищити врожайність картоплі, ширина міжрядь ранніх сортів повинна бути 65–70 см, пізніх — 75–80 см.

Полив картоплі

Картопля чутлива до нестачі вологи у ґрунті. У середньому, щоб отримати 1 г сухої речовини, кущу потрібно 500 г води, а за сезон рослина використовує 60–70 л води. Полив для цієї культури важливий, особливо в посушливі періоди. Як організувати процес і вибрати оптимальні терміни, щоб збільшити врожайність картоплі?

Коли поливати картоплю обов'язково:

 • Картопляні паростки піднялися на 5–10 см над ґрунтом (через 2 тижні після появи сходів). Такий полив забезпечує зростання надземної частини кущів.
 • Рослини набрали бутони, що означає початок формування бульб. Полив допомагає збільшити кількість бульб.
 • Бульби набирають вагу (це період припадає на кінець липня - початок серпня). Такий полив потрібен, щоб отримати великі екземпляри картоплі.

У посушливих регіонах, де влітку дощі бувають рідко і нерегулярно, волога швидко випаровується із ґрунту. У такому випадку картоплю поливають кожні 4–5 днів. Якщо ж температура повітря помірна, але дощів немає, поливають кущі раз на 8–10 днів.

Безперечно, сонце і тепло важливі для культури, але нестача вологи негативно позначається на якості і кількості бульб.

Без підживлення не обійтися

Картопля — культура, вимоглива до елементів живлення. Оскільки зростає вона швидко, на формування бульб витрачає багато поживних речовин, так що без підгодівлі отримати хороший урожай буде проблематично. Чим же удобрювати картоплю для гарного врожаю?

Підгодовують картоплю під час посадки і вегетації. У першому випадку добриво додають безпосередньо в кожну лунку, щоб зменшити витрату харчування, а добрива потрапили строго за призначенням. При цьому бульби відразу отримують потрібні мікроелементи, щоб рослина повноцінно росла і розвивалася. Навесні з органіки використовують компост, перепрілий гній, торішнє листя. З мінералки — кісткове борошно, суперфосфат, нітрофоску. Найкраще працюють мінеральні добрива упереміш з органікою.

Підживлення картоплі під час вегетації проходить у 3 етапи: фаза сходів, бутонізації та цвітіння. Для кожного етапу потрібно використовувати свої добрива:

 • Перший раз: 1 ст.л. сечовини і 0,5 л коров'яку на 10 л води. Норма витрати добрива: 0,5 л розчину на 1 рослину.
 • Другий раз: 1 ст.л. сульфату калію, 1 стакан деревної золи, на 10 л води. Така підгодівля простимулює більш швидке цвітіння картоплі.
 • Третій раз: 2 ст.л. суперфосфату, 1 стакан коров'яку на 10 л води. Вносять по 0,5 л під кущ.

На великих ділянках підгодівлі проводять сухими добривами під кожну рослину.

Боротьба зі шкідниками

Усі ми знаємо, як на врожайність культур впливають шкідники. Колорадський жук, нематода, капустянка — досвідчені дачники не з чуток знають, як ці комахи шкодять картоплі, позбавляючи частини врожаю, а в деяких випадках і повністю знищуючи його. Найбільш ефективними засобами проти таких комах є інсектициди.

 • Наповал — препарат проти колорадського жука. Препарат не викликає резистентності у шкідника, забезпечує швидку ефективність проти популяції жука. У препарату контактні і системні властивості, низька норма витрати. Він безпечний для рослин і навколишнього середовища.
 • Прованто максі — препарат можна вносити разом із крапельним зрошенням, у нього тривалий період дії. Засіб підтримує в рослинах стійкість до несприятливих умов. Для обробки 2 соток потрібно 1 г препарату на 10 л води.

До народних способів захисту від шкідників відноситься обприскування розчином деревної золи і господарського мила. Пам'ятайте, що такі засоби безпечні для здоров'я, проте їхня ефективність нижча, ніж хімпрепаратів.

Народні методи підвищення врожайності

Деякі овочівники вважають, що цвітіння картоплі позбавляє нас до 25% врожаю. Тому вважають за потрібне обривати квітучі бутони. Вважається, що якщо вчасно видалити весь цвіт, рослина направить усі поживні речовини на формування бульб. З іншого боку, при такому процесі рослини все одно травмуються, що не дуже добре для більшості рослин. Робити таку процедуру чи ні — вирішувати тільки вам.

Ще один народний спосіб підвищення врожаю — зробити надрізи посадкового матеріалу. Такі надрізи рекомендують робити до початку проростання вічок (за 2 місяці до посадки). Пророщують вже надрізані бульби. Вважається, що урожай у такому випадку виростає до 13%.

 • Поперечний надріз роблять перпендикулярно осі так, щоб нерозрізаним залишався 1 см.
 • Кільцевій надріз роблять так: бульбу надрізають по всьому колу на глибину 1 см.

Недолік такого методу в тому, що після постійно потрібно дезінфікувати ніж перманганатом калію. Інакше свіжий розріз приманить до себе шкідників.

Про те, як збільшити врожайність картоплі, цікавляться початківці і досвідчені городники. Адже картопля — це не тільки популярна промислова культура, вона зростає майже на кожній приватній ділянці. Не обов'язково застосовувати відразу всі рекомендації щодо збільшення врожаю, проте сподіваємося, наші поради допоможуть отримати максимальний і якісний урожай картоплі.