Прості поради: як виростити розсаду вдома

2021-02-12

Вирощування розсади в домашніх умовах — процес захоплюючий, але городники по-різному ставляться до нього. Одні сприймають його як обов'язковий процес, інші — не люблять і всіляко уникають. І тим не менш, близько половини овочів в Україні вирощуються саме через розсаду. Цей спосіб не вимагає значних витрат і при цьому має деякі переваги: можливість отримати більш ранній урожай, заощадити посівний матеріал, зменшити витрати, пов'язані з доглядом за рослинами на ранньому етапі розвитку.

Деякі дачники воліють купувати готову розсаду на ринку. Найчастіше це пов'язано із незнанням нюансів вирощування овочів з насіння. Але спробувавши один раз виростити томат або перець з насіння самостійно, вам більше не захочеться вирощувати покупну розсаду. Про те, як правильно вирощувати розсаду дома, ми розповімо нижче.

Які культури вирощувати через розсаду

Досвідчені городники воліють вирощувати розсадним способом більшість овочів і зелених культур. Це дозволяє отримати врожай на кілька тижнів, а то і місяць, раніше. Традиційно через розсаду вирощують селеру, томат, капусту, гарбуз, огірок, патисони, цибулю–порей та ін. Вирощувати прямим посівом в ґрунт можна овочі з коротким терміном вегетації: листовий салат, редиску, а також коренеплоди.

Які б культури ви не вирішили посіяти на розсаду дома, для початку потрібно скласти план грядок. Хоча б приблизно розплануйте, які культури в якому місці будуть рости на ділянці. Після цього легко зрозуміти, за якими насінням слід відправитися в магазин за покупкою.

Вибираємо посівний матеріал

Після того, як ви визначили, яке насіння потрібне для посіву, настає важливий етап. Від вибору насіння залежить, наскільки дружними і хорошими будуть сходи, як буде розвиватися рослина і яким буде урожай. Вибирати насіння потрібно, враховуючи кліматичні умови, склад ґрунту, індивідуальні характеристики ділянки, де будуть рости рослини.

Сьогодні як стаціонарні магазини, так і онлайн–майданчики пропонують широкий вибір насіння від різних виробників і в різній ціновій категорії. Як не розгубитися в такому асортименті новачкові? Для цього слід звертати увагу на такі показники:

 • Якість упаковки. Купуючи насіння, ми не бачимо сам продукт, а лише його упаковку. Тому при виборі посівного матеріалу слід опиратися на довіру і репутацію виробника. Огляньте уважно упаковку: якість матеріалу і поліграфічна робота повинні бути на належному рівні. Упаковку з хорошими насінням роблять зі щільного паперу, а зображення на ній - чіткі і яскраві. Виробник, який дорожить своєю репутацією і цінує покупців, вказує на упаковці назву, логотип і свої контакти; назву сорту культури; короткий опис культури і опис по догляду за рослинами; кількість насіння, яка вказується в штуках, а не грамах; номер партії; термін придатності.
 • Де купувати насіння. Бажаючи заощадити, дачники часто вибирають насіння на ринку, де товар дешевший. Але часто таке насіння зберігається в невідповідних умовах, або має прострочений термін придатності. У результаті отримати хороші сходи і здорові рослини проблематично. Якісну продукцію краще шукати в спеціалізованих магазинах. Це можуть бути як офлайн, так і онлайн магазини, де продукція має високий контроль якості і зберігається в належних умовах. Власники таких торгових майданчиків зазвичай безпосередньо співпрацюють з постачальниками, мають документи з інформацією про якісні характеристики товару. Консультанти магазинів мають інформацію про продукцію і можуть допомогти з вибором посівного матеріалу.

Купувати насіння можна не тільки безпосередньо перед початком дачних робіт. У магазинах цілий рік в асортименті є насіння овочів, квітів та інших культур. Важливо лише після придбання правильно зберігати його до посіву, щоб вирощування розсади в квартирі приносило задоволення, а не зайві клопоти і розчарування.

Готуємо ґрунт для розсади

Щоб розсада огірків, томату, перцю та інших культур активно розвивалася і росла, потрібно знати, в чому краще вирощувати розсаду. Іншими словами, потрібно правильно приготувати субстрат. Якість майбутніх рослин безпосередньо залежить від складу ґрунту.

Загальні вимоги до субстрату:

 • Родючість — у ґрунті повинні бути поживні елементи, які потрібні рослині для розвитку і зростання.
 • Збалансованість — у ґрунті повинна бути органіка, а також мікро– і макроелементи.
 • Легкість і рихлість — важливий критерій для ґрунту, оскільки рослини повинні отримувати багато повітря.
 • Вологоємність — ґрунт повинен вбирати воду.
 • Нейтральна кислотність в рамках 6,5–7,0 pH.
 • Чистий ґрунт, в якому немає спор грибів, бур'янів. Інакше ви тільки нашкодите сіянцям.

У ґрунті повинні бути органіка і неорганічні компоненти. До перших належить перегній, компост, дернова або городня земля, низовий торф, мох. Неорганічні компоненти, які можуть входити до складу ґрунтосуміші: річковий пісок, перліт, вермикуліт. А ось чого не повинен містити ґрунт для розсади, так це свіжого гною і глини.

Якщо ви готуєте ґрунт самостійно, його рекомендується знезаразити. Оскільки найчастіше у складі ґрунтосуміші є городня земля, в ній за сезон накопичуються шкідливі мікроорганізми. Щоб така земля не заразила сіянці, її знезаражують. Один із способів — прогріти ґрунт. Для цього розсипте його на металевому підносі тонким шаром, трохи зволоите і помістіть на пів години в духовку при температурі 70–90 °С. Після охолодження його використовують для ґрунтосуміші.

Якщо ви не встигли зробити заготовки для ґрунтосуміші заздалегідь, можна купити готовий ґрунт для розсади в магазині. Сьогодні там можна знайти універсальні ґрунти, які підходять для вирощування багатьох овочевих культур.

Вирощувати розсаду на підвіконні можна в суміші деревної тирси. Це класичний варіант розсадного субстрату, який завоював популярність своєю доступністю. Кокосовий ґрунт — порівняно новий вид субстрату, але вже досить популярний. Його роблять зі шкірки кокосового горіха. Такий матеріал екологічно чистий, стерильний, добре пропускає повітря і воду, має нейтральну кислотність і збалансований склад поживних речовин.

У чому виростити розсаду

Після того, як ви визначилися з насінням і підготували ґрунт, потрібно потурбуватися про ємності для рослин  Якщо не знаєте, в чому вирощувати розсаду дома, ось кілька варіантів тари для посіву.

 1. Ящики. Це дерев'яні або пластикові ємності, в яких зручно вирощувати рослини, але підходять вони не для всіх культур. Сьогодні існує великий вибір ящиків різних розмірів, то ж вибрати відповідний не складе труднощів. А ще ящик легко розмістити на підвіконні завдяки прямокутній формі. Також до «плюсів» ящиків відноситься низька вартість, особливо, якщо це саморобний ящик. Але в такі ємності на дно спочатку кладуть плівку, а потім ґрунт, щоб під час поливу не протікала вода. За розсадою в ящиках легко доглядати, оскільки вона знаходиться в одному місці, а ще таку тару легко перенести з місця на місце. Але висіваючи насіння в ящики, потрібно розуміти, що таким сіянцям потрібна буде пікіровка. Якщо культура, яку ви хочете виростити, погано переносить пікіровку, краще вибрати іншу ємність. Також не можна затягувати з пікіровкою, щоб коріння не розрослося і не сплуталося між собою. Тоді рослини складно буде дістати, не пошкодивши.
 2. Касети — маленькі ємності з діаметром 3–7 см, які з'єднані між собою. До переваг касет належить:
 • Легкість, завдяки чому касети з розсадою можна перевозити.
 • Невисока вартість. При цьому прослужити можуть не один сезон при дбайливому використанні.
 • Як при вирощуванні розсади, так і під час зберігання не займуть багато місця.
 • В осередках є отвори, через які виходить зайва вода, тому розсада не страждатиме від зайвої вологи.
 • Розсада не переросте, оскільки в касетах обмежений простір.

На ряду з перевагами у касет є і «мінуси». Так, оскільки вони невеликі, ґрунт швидко пересихає, а значить потрібно вчасно поливати рослини і постійно стежити, щоб ґрунт був зволожений. Ще один недолік — тонкий матеріал, з якого роблять касети. Неакуратні рухи стануть причиною того, що касети помнуться або зламаються. Такі ємності не підходять для рослин зі стрижневою кореневою системою.

 1. Торф'яні таблетки сьогодні дуже популярні серед городників. Вони бувають різних розмірів, вибирати слід залежно від розмірів майбутньої розсади. Таблетки з торфу легко використовувати: для них не потрібен ґрунт, оскільки насіння висівають прямо в них. Таблетки добре пропускають повітря і воду, підходять для рослин, які не «люблять» пікіровку. Однак з недоліків торф'яних таблеток слід назвати вартість, яка не всім по кишені. А також таблетки не можна буде використовувати ще раз, вони одноразові. Після того, як розсада підросте, її пересаджують на грядку разом з ємністю.
 2. Горщики . У спеціальних точках продажів можна знайти горщики із пластику будь-яких розмірів. Вони підходять для вирощування практично всіх культур, не вимагають такого частого поливу, як касети, у них невисока ціна. Але з недоліків горщиків варто назвати не компактність (займають багато місця, особливо якщо розсада росте на підвіконні).

Вибираючи ємності для розсади, потрібно враховувати, які культури будете вирощувати, чи достатньо місця в домі для тари, а також ціну на ємності, в яких буде зростати розсада.

Коли сіяти насіння

Питання термінів посіву насіння при розсадному способі мучить не тільки недосвідчених городників. Адже якість розсади, а від неї і майбутній урожай, залежить від своєчасності посіву. Якщо посіяти насіння занадто рано, розсада витягнеться, буде слабкою. Але якщо затягнути з посівами, рослини не встигнуть зміцніти до пересадки на грядку.

З'ясувати дати посіву можна, відштовхуючись від запланованої дати пересадки розсади в ґрунт. Для початку ознайомтеся з інформацією на упаковці, в якому віці рекомендується пересаджувати розсаду на постійне місце. Наприклад, розсаду томатів бажано перенести на грядку в віці 50 днів, а провести цю саму пересадку планується в середині травня. Потрібно від дати пересадки відняти 50 днів на зростання розсади ще 5–7 днів на появу сходів. Значить посіяти насіння потрібно в другій половині березня.

Іноді виробник вказує і можливу дату посіву на розсаду, але все одно потрібно враховувати кліматичні особливості вашого регіону. Адже в південних областях України на початку травня ґрунт вже досить прогрітий, тоді як у північних — земля ще буває холодною.

Догляд за розсадою дома

Кожна культура, яку вирощують вдома через розсаду, має свої особливості в догляді. Однак є загальні рекомендації, які слід дотримуватися, якщо ви вирішили виростити розсаду дома.

Відразу після посіву ємності з насінням накривають полівкою або склом і ставлять в тепле місце. Так ви скоротите термін появи сходів. Коли сходи з'являться, укриття знімають, а температуру у приміщенні знижують. Через тиждень її знову збільшують — все це дозволяє трохи загартувати рослини.

Подальший догляд зводиться до:

 • Поливу — він повинен бути регулярним, але помірним. Як тільки верхній шар ґрунту підсох, можна поливати рослини. Також враховуйте, в який період вирощується розсада. Взимку, коли холодно, а рослини маленькі, їм не потрібно багато вологи. З приходом тепла збільшуються і рослини, значить і вологи їм потрібно більше.
 • Повертання ємностей з розсадою. Це потрібно, щоб рослини не виросли криві. Повертати ємності з сіянцями рекомендується щодня.
 • Освітлення. Розсада буде погано рости і вийде болючою, якщо їй не вистачатиме світла. При відсутності денного освітлення, рекомендується досвічувати рослини лампами.
 • Підживлення — тут думки дачників розходяться. Адже якщо ви сіяли насіння у поживний ґрунт, такого добрива вистачить рослинам до пересадки на грядку. Інші ж городники вважають, що за час зростання розсаду потрібно 2 рази підгодувати мінеральними і органічними добривами. Чи потрібно проводити підживлення — вирішувати вам. Дивіться на стан рослин - як тільки їм буде не вистачати поживних елементів, це буде видно по їхньому стану.

Пікіровка сіянців

Розсада овочів в домашніх умовах, особливо якщо вона вирощувалася в загальних ємностях, потребує пікіровки. Проводять її після появи 2–3 справжніх листків, пересаджуючи рослини в нові ємності. Як провести пікіровку:

 • Тримайте рослину за сім'ядольне листя і відокремте лопаткою.
 • Дістаньте сіянець із землі і відріжте 1/3 частини кореня.
 • У новій ємності зробіть поглиблення і пересадіть рослину. Присипте землею.
 • Полийте водою кімнатної температури і залиште в затемненому місці на кілька днів.

Якщо хочете підгодувати розсаду, робити це потрібно не раніше, ніж через тиждень після пікіровки. Після пікіровки рослини отримують стрес, від якого їм потрібно відійти, звикнути до нових умов вирощування.

Загартовування розсади перед пересадкою на грядку

Щоб рослини поступово звикали до вуличної температури і зовнішнього середовища, перед пересадкою рекомендується загартувати розсаду. Так ви скоротите період звикання рослин до нових умов, як результат — розсада швидше приживеться і піде у ріст.

Привчають розсаду поступово, за 2 тижні до передбачуваної пересадки. У перші дні розсаду виносять на 2–3 години в денний час на вулицю. Спочатку розсаду потрібно притіняти від прямих сонячних променів. Через 2 дні вже можна збільшувати період перебування рослин на вулиці на 1–2 години. Паралельно поступово відкривайте розсаду сонця спочатку на кілька годин, а потім і на весь період перебування. За кілька днів до пересадки на грядку розсаду залишають на відкритому повітрі постійно, навіть вночі. Після 2–3 діб на вулиці можна пересаджувати рослини на постійне місце.

Вирощування розсади овочів в домашніх умовах — цікавий процес, який люблять багато городників. Навіть якщо раніше ви купували готову розсаду, рекомендуємо спробувати виростити томати або огірки з насіння самому. Поливаючи і підгодовуючи рослини самостійно, доглядаючи за ними з початку вегетації, ви будете впевнені в якості розсади і майбутнього урожаю.