Як виростити капусту кольрабі

2021-11-23

Такий корисний овоч як капуста кольрабі — не найчастіший гість на присадибних ділянках. Багато городників недооцінюють користь та смакові якості цієї культури, тому не поспішають виростити кольрабі на городі. Однак капуста кольрабі дуже корисна для нашого організму: у ній міститься вітамін С, магній та залізо у великих кількостях, що так важливо в осінньо–зимовий період.

У буквальному перекладі кольрабі означає «стеблева ріпа». Таку назву капуста отримала за зовнішню схожість із ріпою. У їжу вживається потовщений стеблеплід кольрабі, який містить корисні властивості для нашого організму. Стеблеплід кольрабі може бути округлої, яйцеподібної та плоскоокруглої форми. За забарвленням сорти капусти кольрабі теж відрізняються: зустрічається від фіолетового до світло–зеленого. При цьому м'якоть у всіх сортів кольрабі залишається білою. Листові пластини кольрабі невеликі, зелені з легким восковим нальотом.

За смаком кольрабі досить солодка та соковита. Тому її часто додають у салати, а ще готують супи, використовують для гарнірів, готують разом із різними соусами. Якщо вас зацікавила капуста кольрабі або ви колись купували її в супермаркеті, а тепер хочете виростити самостійно, нижче ми розповімо про особливості культивування цієї капусти на городі.

Вибір гібриду

Звичайно ж, будь-яка посадка починається з вибору гібриду або сорту. Потрібно визначитися, які гібриди підходять для вирощування в Україні, щоб отримати максимальний та здоровий урожай кольрабі.

  • Капуста кольрабі Кнайт — ранній гібрид культури з періодом вегетації 45–55 днів. Стеблеплоди світло–салатового кольору, мають округлу форму. Вага одного плода від 500 до 800 г. Шкірка у гібрида тонка та м'яка. Вирощувати гібрид можна для свіжого вживання, щоб додавати у салати та інші страви.
  • Кольрабі Венеція — також ранній сорт капусти, які вегетує 50–60 днів. Плоди світло–зеленого кольору, округлої форми, мають середню вагу (300–400 г). Сорт не стрілкується, а стеблеплоди підходять для свіжого споживання.

Посів насіння капусти кольрабі

Насіння капусти зазвичай висівають на розсаду. Для цього зручніше використовувати окремі стаканчики чи касети для розсади. Розсаду висаджувати на постійне місце варто у день, коли немає яскравого сонця. Ділянка має бути добре освітленою, а найкращими попередниками є кабачки, морква, томати. Після інших хрестоцвітих висаджувати кольрабі не можна. Навесні, до висадки розсади, ґрунт рекомендується перекопати та внести компост.

При вирощуванні культури слід звернути особливу увагу на посадку. Якщо висадити розсаду капусти занадто глибоко, потовщене стебло буде в землі або торкатися землі. У ґрунті мешкає багато шкідників, які з радістю поласують стеблеплодом. Але навіть якщо вдасться уникнути ураження шкідниками, кольрабі буде нетоварного виду. Тому розсаду висаджують максимум по сім'ядолі. Дрібне загортання розсади — головний секрет успішного вирощування капусти кольрабі.

Особливості вирощування кольрабі

У чому краса вирощувати капусту кольрабі, так це в її невибагливості до догляду. Капуста є стійкою до хвороб, тому засоби захисту можна навіть не використовувати. Що стосується шкідників, як ми вже зазначали, що завдати шкоди можуть ґрунтові шкідники. А також слід стежити, щоб шкідливі комахи (совки, попелиця, трипси, білокрилка) не пошкодили листя капусти.

Щоб захистити капусту кольрабі від шкідників, рекомендується використовувати біологічні препарати проти білокрилок та інших шкідників. Якщо можливості використовувати біопрепарати немає, вибирайте ті, які мають короткий термін очікування.

До інших обов'язкових заходів з догляду належить регулярний полив з обов'язковим розпушуванням. В особливо спекотні дні поливати потрібно в міру підсихання ґрунту. Видаляйте вчасно бур'яни, адже на них часто з'являються шкідники, які потім перекочовують на культурні рослини.

Збирання врожаю та зберігання

Збирають урожай капусти кольрабі акуратно:

  • Висмикніть всі рослини із землі.
  • Видаліть листя та коріння за допомогою секатора.
  • Складіть у ящики, пересипавши піском.
  • Ящики відправте у підвал або інше прохолодне місце.

У холодильнику кольрабі зберігається не більше місяця, а розрізані плоди потрібно скласти в контейнер, щоб зберегти свіжий вид капусти.

Знаючи про головні особливості вирощування капусти кольрабі, вже не так страшно придбати насіння культури та навесні посіяти його на розсаду. Нескладний догляд, м'які та соковиті стеблеплоди, велика кількість корисних речовин — все це робить кольрабі частішим гостем на присадибних ділянках. Якщо до цього ви ще не пробували виростити кольрабі самостійно, відкиньте страхи та спробуйте у новому сезоні виростити цей смачний та корисний овоч.