Як позбавиться від бур'янів на городі в 2021 році

2021-02-09

Від слова «бур'ян» у багатьох дачників відразу з’являються в голові неприємні асоціації: біль у спині, постійні прополки і т.п. Тому позбутися небажаної рослинності хочеться швидко і ефективно, щоб бур'яни на городі більше не заважали культурним рослинам розвиватися, а вам — не приносили зайвого клопоту.

Прополка і видалення бур'янів — потрібні, хоч і виснажливі заходи. Адже наявність бур'янів на грядках пригнічує розвиток культурних рослин і знижує врожайність. Але оскільки бур'яни ростуть дуже швидко, прополювати город доводиться регулярно. У результаті дачник кожні вихідні проводить за такою важкою і складною роботою. Ми зібрали найбільш ефективні варіанти боротьби з бур'янами, які допоможуть надовго забути про небажану рослинність на ділянці.

Механічний метод боротьби з бур'янами

Найбільш поширений спосіб боротися з небажаною рослинністю. Він, звичайно, займає багато часу і сил, але якщо проводити роботи правильно і своєчасно, являється досить ефективним способом. Що потрібно знати про особливості механічного способу:

 • Насіння бур'янів масово проростає при 9–13 °С ґрунту. Ранні сходи бур'янів, які з'явилися до посіву культур, можна видалити за допомогою розпушування граблями.
 • Видалення бур'янів в міжряддях можливо за допомогою зрізання тонкого шару ґрунту з багаторічними бур'янами лопатою. Далі їх відправляють на компост. Видаляти пирій або осот (найбільш шкідливі бур'яни) рекомендується вилами, трохи розхитавши ґрунт. Так є шанс ви тягнути рослини з коренем повністю, і більше на цьому місці бур'ян не з'явиться. Видалені бур'яни краще спалити.
 • Механічний спосіб включає і звичайну прополку. Так, процес не з найлегших, але без нього не обійтися.

Перекопка ґрунту як спосіб позбутися від бур'янів

Боротьба з бур'янами на городі — процес нешвидкий і досить складний. Робочий спосіб позбутися від багаторічних бур'янів на ділянці — перекопати і зорати землю. Заняття це трудомістке, але землю, де росте пирій, кропива та інші бур'яни, складно привести в належний вигляд. Орати землю можна за допомогою лопати і вил, або використовувати культиватор і трактор. Це допоможе позбутися від бур'янів з потужною і глибокою кореневою системою.

Народні засоби проти бур'янів

Дачники, які не люблять на ділянці використовувати хімію, вдаються до народних методів. Деякі з них бувають досить ефективними.

 • Сіль — ефективний і, що важливо, доступний всім засіб. Сіллю посипають грядки з культурними рослинами, відступивши від них на 20 см. У результаті бур'яни не тільки загинуть, але і деякий час ще не будуть рости, тому що сіль з поливом проникне у верхній шар ґрунту і буде перешкоджати появі небажаної рослинності.
 • З невеликими бур'янами впорається содовий розчин високої концентрації. Дотримуйтеся відстані з культурними рослинами у 20 см — і не помітите, як бур'яни зникнуть.
 • За місяць, до посадок рослин на грядки ґрунт поливають спиртовим розчином. Спирт розводять у воді 1:10 і поливають ґрунт. Це не тільки призупиняє ріст бур'янів, а й знезаражує ґрунт від вірусів і грибка. Для обробки 2 соток ділянки зробіть 11 л такого розчину.
 • Змішайте в рівних частках натерте господарське мило, сіль і оцтову кислоту. Зробіть однорідний розчин і обприскайте грядки за допомогою пульверизатора. Оцтова кислота — нешкідливий засіб від бур'янів на городі, якщо грамотно його використовувати. Такий розчин зазвичай використовують на дуже засмічених ділянках. Обприскуйте рослини в ранковий час, в ясну погоду. Слідкуйте, щоб розчин не потрапляв на культурні рослини.

Боротьба з бур'янами за допомогою гербіцидів

Незважаючи на те, що народні методи досить безпечні і не містять хімікатів, вони не здатні назавжди очистити ділянку від бур'янів. На деякий час бур'ян перестане рости, але потім з'явиться знову. Ефективно очистити посіви на великих і невеликих ділянках допоможуть гербіциди. Знищення бур'янів, навіть найбільш злісних, можливо без шкоди культурним рослинам.

Потрібно розуміти, що існують класифікації гербіцидів, і вибирати препарати потрібно, виходячи з конкретного випадку. Наприклад, до посівів культурних рослин можна використовувати препарати суцільної дії. Вони вбивають будь-яку рослинність, в тому числі і культурні рослини. Вибіркової дії гербіциди можна застосовувати вже на посівах, оскільки вони працюють проти конкретних видів рослин. Вносити гербіциди можна у ґрунт, за допомогою крапельного зрошення або по листу.

Найчастіше городники використовують для видалення бур'яну Раундап. Препарат застосовується як гербіцид проти одно- і багаторічних бур'янів, зокрема, пирію і берізки. Засіб повністю видаляє всі надземні та підземні частини бур'янів. При правильному застосуванні препарат не є небезпечним для людини і навколишнього середовища.

Використання гербіцидів на картоплі

Картопля — культура, яка має низьку конкурентоспроможність до бур'янів. Якщо не стежити за посадками, засміченість буде висока, а втрати врожаю досягнуть 75%. Друга причина, чому потрібно боротися з бур'янами на посадках культури — такі рослини є господарями збудників хвороб культури.

Використання гербіцидів приносить більше користі, ніж обробка вручну або технікою, оскільки можливість перенесення вірусів у результаті травмування рослини виключена. На посадках картоплі частіше застосовують ґрунтові препарати, але потрібно правильно їх використовувати. Вносити такі препарати можна, коли гребені добре осядуть; бульби посаджені на 10 см углиб, щоб гербіциди не попали в зону проростків культури; земля зволожена і має дрібнувату структуру.

Використання гербіцидів на томаті, огірках

Складно уявити собі дачну ділянку без грядок з помідорами і огірками. Щоб культури порадували здоровим і багатим урожаєм, потрібно своєчасно боротися з бур'янами, щоб вони не завадили зростанню культурних рослин.

Томат досить чутливий до сусідства з бур'янами на грядках не тільки в момент висадки розсади, а й на більш пізніх етапах розвитку. Бур'яни переносять комах-шкідників, в них створюється середовище для розвитку інфекцій. Очистити грядки від непрошених гостей допоможуть гербіциди. Однак використовувати їх потрібно обережно, дотримуючись інструкції, щоб не нашкодити культурним рослинам.

Для боротьби з бур'янами на ділянках з огірками і томатами потрібно використовувати тільки такі гербіциди, які призначені для цих культур. Перш, ніж застосовувати препарати на посадках, вивчіть інструкцію і переконайтеся, що препарат не зашкодить культурним рослинам.

При використанні будь-яких хімічних препаратів дотримуйтесь заходів особистої безпеки і не відхиляйтеся від інструкції.

Біологічний спосіб боротьби з бур'янами

Для розвитку рослинам потрібне світло. Це стосується не тільки культурних рослин, але і бур'яну. У темряві процеси життєдіяльності припиняються або хоча б сповільнюються. Згодом перестануть рости пагони, а коренева система загине, не отримуючи достатньо харчування. Щоб створити такі умови для бур'янів, ґрунт накривають темним матеріалом. Так ви позбавите бур'яни потрібних умов для життєдіяльності, і вони загинуть. Цей спосіб вимагає терпіння, оскільки загибель настане не відразу. Інший «мінус» методу — на його поверхні, особливо якщо матеріал нетканий, накопичується шар землі, на нього потрапляє насіння бур'янів, і все починається знову.

Синтетичне укриття можна замінити мульчею з органіки. Рекомендується робити товстий шар 10–15 см. Використовуйте у якості мульчі тирсу, деревну кору або скошену траву.

Сидерати як спосіб боротися з бур'янами

Крім прополки і застосування хімічних засобів існують і менш стандартні способи позбутися небажаної рослинності на городі. До таких належить посів сидератів. Як боротися з бур'янами за допомогою сидератів? Такі рослини не тільки заважають бур'янам розвиватися, але і підвищують вологопроникність, живлять ґрунт корисними елементами.

Що можна посіяти в якості сидератів проти бур'янів:

 • Олійна редька. Засівають нею ділянку на початку серпня, коли зібрано врожай. Оскільки редька швидко зростає, вона нарощує зелену масу до приходу заморозків. Завдяки цьому вона перешкоджає росту бур'янів, навіть таких живучих, як пирій. Крім допомоги в боротьбі з бур'янами олійна редька зупиняє навалу нематод і пригнічує багато захворювань. Після неї на ділянці не варто висаджувати інші хрестоцвіті.
 • Зернові культури, такі як жито, овес, пшениця, є природними сидератами. Зернові добре справляються із завданням пригнічення росту бур'янів. Якщо після дозрівання злакових перекопати ґрунт, це його удобрить, збагатить корисними елементами, зокрема, калієм.

Сидерати часто використовуються як безпечний спосіб збагатити ґрунт, оздоровити його. Тому користь сидератів не тільки у пригніченні зростання бур'янів, а й у відлякуванні шкідників, постачанні ґрунту азоту і калію, мінімізації збитку від вимивання і вивітрювання.

Профілактика бур'янів на грядках

Як відомо, будь-якої проблеми краще запобігти, ніж потім боротися з нею. Це стосується і боротьби з бур'янами на городі. Фахівці стверджують і досвідчені городники з ними погодяться, що якщо провести профілактичні заходи вчасно, це допоможе ефективно усунути небажану рослинність з городу.

Профілактика полягає в тому, щоб позбавити ґрунт насіння. Воно потрапляє в ґрунт через органічну підгодівлю і вітром із сусідніх ділянок. Тому потрібно боротися з бур'янами і на городі, і поруч — вздовж паркану, дороги, під деревами.

На ділянки з вирощуваними культурами нерідко заносять насіння бур'янів їхні власники. Свіжий гній як добриво може містити багато насіння бур'янів. Вносячи таке добриво, ви заносите насіння в ґрунт. Багато насіння небажаних на ділянці рослин і у компості, в який закладають скошену траву з насінням. Якщо такий компост визріє не повністю, насіння знову потрапить у ґрунт і проросте.

До інших профілактичних заходів належить:

 • Використання чистого посівного матеріалу. Для цього насіння культурних рослин рекомендується купувати в спеціальних магазинах, де вони пройшли відповідну обробку.
 • Не складати в компост ті бур'яни, які проростають під товстим шаром органіки.
 • Не нехтувати мульчуванням посадок. Такі заходи полегшать роботу в плані прополки. Замульчуйте всі посадки, які можна, органікою (лежана тирса, лісовий опад). За сезон мульча практично перегниє, а бур'янів буде в рази менше. Використовувати занадто великий шар тирси не рекомендується, оскільки виросте потреба в азоті.

Боротися до переможного кінця або змиритися

Важливо сказати, що боротьба з бур'янами на городі не повинна бути нав'язливою ідеєю. Звичайно, очищати ділянку, де ростуть культурні рослини, від настирливих бур'янів важливо, але рано чи пізно непрохані гості все одно з'являться на городі. Сучасні дослідження показують, що культури виростають більш здоровими там, де росте трохи дрібних бур'янів, а не на ідеально очищених грядках.

Бур'яни служать захистом рослин від палючого сонця і вітру, можуть використовуватися в якості сидератів. Тільки не дозволяйте їм випустити квітконоси. Бур'яни іноді послужать і мульчею. Звичайно, боротьба з бур'яном повинна вестися регулярно і вчасно, але не намагайтеся зробити грядки ідеально чистими — це лише зашкодить вашому здоров'ю і займе багато часу.

Боротися з бур'янами можна по-різному, і кожен городник вибирає для себе той метод, який до душі. Враховуйте при цьому особливості умов вирощування культур, свої можливості і сили. Городництво має приносити вам задоволення від процесу і результату, а не постійну втому. Сподіваємося, наші рекомендації допоможуть вам позбавитися бур'яну на грядках і виростити здорові, міцні рослини зі смачним урожаєм.