Як боротися з колорадським жуком на картоплі

2021-07-26

Під час вирощування картоплі городники стикаються з такою нагальною проблемою, як шкідники. Як тільки встановлюється тепла погода, картопля починає рости, а в цей час з'являються всілякі шкідники і атакують молоді рослини. Одним із найбільш злісних шкідників картоплі є колорадський жук. Багато городників і фермерів бояться навіть самої згадки назви цього шкідника, не знаючи, як з ним боротися, щоб захистити посадки культури.

На щастя, сучасні технології дозволяють розробити засоби захисту, які швидко і ефективно діють проти колорадського жука. Адже якщо не вести боротьбу з комахою, дуже швидко можна втратити більшу частину врожаю.

Якої шкоди завдає колорадський жук картоплі

Вперше колорадський жук був офіційно зареєстрований на поїданні посадок картоплі ще в 1859 році у штаті Колорадо в США, звідки і пішла назва цього шкідника. Приблизно через 40 років жук з'явився в Європі, а в 1949 році — в Україні. На той момент не існувало хімічних засобів для боротьби з жуком, тому поява шкідника на полях викликала переполох серед фермерів і городників.

Жук має невеликі розміри — до 12 мм в довжину, а також характерне забарвлення: смужки чорного і оранжевого кольорів на спині. Є у шкідника і крила, завдяки яким він може переноситися на далекі відстані і заселяти нові ділянки.

Самка на нижньому боці листової пластини відкладає яйця оранжевого кольору (до 80 штук за раз і до 1000 штук за сезон). Личинки з'являються через 5 днів і протягом 2–3 тижнів активно харчуються рослинами, ростуть, а потім у землі перечікують стадію обертання в лялечку, яка триває до 20 днів. Доросла особина виповзає назовні і теж харчується рослинами або залишається в землі до весни.

З'їдають жуки м'які тканини листя, крім прожилок. Найчастіше зустрічається жук на картоплі, але страждають від його навали також томати, баклажани та інші пасльонові. Якщо не боротися зі шкідливою комахою, за кілька днів вона здатна завдати серйозної шкоди посадкам. Адже пошкоджені листові пластини стають причиною втрати врожаю.

Агротехнічні заходи захисту картоплі від шкідника

Знизити кількість колорадського жука на ділянці можна за допомогою нескладних способів, які користуються популярністю у дачників. Повністю знищити жука не вийде, але ви точно зменшите його чисельність:

  • Дотримання культурообороту. Повертати картоплю на попереднє місце вирощування тільки через 4–5 років.
  • Підсаджування в лунки під час посадки картоплі бобових культур.
  • Висадка по периметру посадок культури рослин, які запахом «відлякують» шкідника. Це валеріана, чорнобривці, кріп, часник. Враховуйте, що кілька рослин не вбережуть картоплю від жука, висаджувати такі рослини потрібно навколо ділянки з картоплею.
  • Деякі дачники обирають ручне збирання комах. Але це складний і трудомісткий процес, оскільки проводити його бажано 2 рази на тиждень. З рослин знімають і дорослих особин, і личинки, і яйця.

Існують і деякі сорти культури, які менше уражаються колорадським жуком, ніж інші. Наприклад, сорт Ласунок вважається одним із найбільш смачних, а ще у нього жорсткі листові пластини, тому поїдати їх жуку складніше, ніж листя інших сортів. Сорт Каменський відрізняється великою кількістю бульб у гнізді, стійкий до посухи і рідко уражається колорадським жуком.

Дієві засоби для боротьби з жуком

Найкраще використовувати проти колорадського жука засоби захисту, які швидко і повністю знищують шкідника на посадках культури.

У період бутонізації рекомендуємо використовувати препарат Ампліго. Він працює не тільки проти дорослих особин, але і личинок, а також яєць жука. За сезон достатньо провести 1–2 обробки препаратом, щоб колорадський жук не шкодив культурі. Це препарат контактно–кишкової дії, містить дві діючі речовини з різних хімічних груп. Поєднання цих речовин справляє на комах потужну стартову дію (нокдаун–ефект), а також показує ефективність протягом часу дії препарату (2–3 тижні).

Які норми витрати Ампліго: 4 мл потрібно розвести в 10 л води і обробити таким розчином 2 сотки. Випускається препарат в упаковці по 4 мл, 40 мл і 100 мл для невеликих і великих площ посадок. Обробки краще проводити в ранковий і вечірній час.

До цього препарату рекомендується додати біостимулятор Ізабіон. Після його застосування збільшується продуктивність і поліпшується якість врожаю, значно підвищується стійкість рослин до несприятливих умов навколишнього середовища. Застосовуючи два цих засоби разом, ви не тільки захистите посадки від злісного шкідника, а й підвищите кількість і якість врожаю.