Як боротися з гризунами в сховищах і підвалах

2021-04-22

Боротися із гризунами людям доводиться з давніх часів. Особлива небезпека від мишей чи пацюків у підвалі і овочесховищах в тому, що вони не тільки шкодять врожаю, а й переносять багато інфекційних захворювань.

Що тільки люди не придумують, щоб знищити гризунів у приміщеннях: використовують народні методи, розставляють мишоловки, купують засоби для боротьби із гризунами новітніх розробок. Кожен із способів по-своєму ефективний. Тому якщо ви хочете позбутися від гризунів на складі, в овочесховищі, потрібно розібратися, як це зробити максимально ефективно і в короткі терміни.

Навіщо потрібна боротьба із гризунами

Наявність гризунів у приміщенні може призвести до появи неприємних запахів, псування майна, а також до більш серйозних наслідків — коли гризуни переносять небезпечні захворювання. Навіщо потрібно боротися із гризунами:

 • Щури, кроти або миші на ділянці призводять до загибелі плодових дерев і чагарників. Урожай інших культур теж не застрахований від псування гризунами.
 • Не секрет, що щури і миші переносять різних паразитів, а також такі небезпечні захворювання, як сальмонельоз та сказ.
 • Переносять гризуни і хвороби між овочами. Наприклад, якщо миша побувала поруч із зіпсованою морквою, вона може перенести грибок або бактерії на здорові плоди.
 • Псування овочів та інших плодів, які ви зберігаєте у приміщенні.
 • Сліди фекалій і неприємний запах.

Профілактика

Боротися зі щурами, мишами та іншими гризунами у приміщенні складно. Куди простіше, якщо постаратися уникнути небезпеки і прийняти потрібні для цього заходи. Логічно, що гризуни з'являються в тих приміщеннях, де склалося сприятливе середовище для їхнього проживання. Якщо умови перебування не будуть їм підходити або потрапити до приміщення буде занадто важко, гризуни не потраплять у сховище.

Так, захистити погріб від гризунів можна, якщо двері оббити металевими листами з двох сторін, заклеїти вікна, якщо вони є, отвори для вентиляції зробити мінімальними. Це мінімізує ризик проникнення мишей всередину, а також трохи утеплить приміщення.

Однак такий спосіб не захистить приміщення і урожай, який в ньому зберігається, на 100%. Це лише профілактичний захід. Потрібно ще й знати, як боротися із гризунами. А для цього існує не один спосіб.

Механічні методи боротьби з гризунами

По-простому механічні методи — це установка капканів і пасток. Пастки на пружинах (менші для мишей і більші для щурів) — найбільш поширені, оскільки прості у використанні. Їх встановлюють поруч із вхідними дверима, норами і уздовж стін. На пастку кладуть шматочок їжі, яка здатна заманити гризуна. Це шматок сала або хліба, змоченого в олії. Пастки перед установкою миють, оскільки запах людини може відлякати гризуна. Потім пастку тримають в гумових рукавичках. Додатково можна змастити її гліцерином або сиропом.

Якщо такі пастки не приманюють гризунів, можна використовувати більш хитрі. Наприклад, такі, що представляють собою прямокутну клітку з металу із дверцятами, які відсуваються. Коли до пастки потрапляє гризун, дверцята зачиняються.

Пастки потрібно регулярно перевіряти, а міняти кожні 5–10 днів. Якщо гризунів не приманює їжа на пастці або вони навчилися діставати її з пастки, такий спосіб не підходить.

Народні засоби від гризунів

Разом із мишоловками і засобами проти гризунів існують і народні засоби, які теж здатні показати ефективність:

 • Візьміть у рівних частинах пшеничне борошно і будівельний гіпс, змішайте і розкладіть там, де орудують гризуни. Гіпс, потрапляючи в травну систему, твердне, в результаті чого гине гризун.
 • Змішайте цукор і мелене негашене вапно. Така суміш обпікає нутрощі гризуна, що викликає сильний біль. Від болю гризуни намагаються врятуватися втечею.
 • Візьміть пробку від вина і розріжте її на шматочки. Полийте розтопленим свинячим салом і розкладіть там, де живуть миші і щури. З'їдаючи пробку, гризун тим самим закупорює собі кишечник, оскільки пробка всередині тварини набухає. В результаті поїдання гризун гине.
 • Різкі запахи гризуни теж не люблять. Це може бути розчин аміаку або нафталін. Але використовувати такий метод можна, коли у сховищі немає продуктів. Інакше овочі та фрукти можуть увібрати запах, що негативно позначиться на їхньому смаку.

Препарати проти гризунів на складі і овочесховищі

Якщо гризуни потрапляють до сховища із гарбузом, картоплею або будь-якою іншою культурою, вони здатні завдати до 70% утрати продукції, яка зберігається у приміщенні. Іноді народні і механічні способи не приносять очікуваного результату. У таких випадках не обійтися без засобів для боротьби із гризунами.

Родентицид Талон — препарат, який бореться з усіма видами гризунів. Випускається препарат у двох формах: гранули і брикети. Діюча речовина Талону навіть при малому поїданні гризуном викликає загибель шкідника. Загибель гризуна настає на 2–3–й день після поїдання. Летальна доза приманки Талон для гризунів становить лише 5% від добового споживання їжі. Зручно, що фасування препарату різна:

 • Є бочка вагою 40 кг у гранулах, якщо ви вирощуєте продукцію для великого збуту і зберігайте урожай у великих кількостях.
 • Брикети в упаковці 10 кг. Теж підходить для досить великих приміщень.
 • Упаковка 100 г — для невеликих приватних господарств.

Препарат можна використовувати у складських приміщеннях, підвалах, погребах, магазинах. Щоб овочі не контактували з хімічними препаратами, можна використовувати спеціальні годівниці для гризунів. Вони ізолюють препарат від контакту з овочами і допомагають в боротьбі з гризунами.

Для боротьби з гризунами на складах, в житлових та нежитлових приміщеннях можна використовувати також препарат Капкан. Для цього 2–3 брикети кладуть на підкладку і розкладають на відстані 3–15 м в місцях, де гризуни зустрічаються найчастіше. Місце має бути недоступним для дітей, птахів і домашніх тварин. Через 5–7 днів розкладку роблять повторно. Препарат добре приманює шкідників, відразу готовий до використання. Використовується для боротьби з різними видами мишоподібних гризунів.

Найбільш ефективні для боротьби з гризунами хімічні методи — тобто спеціальними препарати. Механічні і народні способи хоч і показують ефективність, все ж на 100% позбутися від гризунів з їхньою допомогою не вийде.