Хвороби і шкідники картоплі: як боротися

2021-10-18

Однією з найпопулярніших культур в Україні серед городників і фермерів по праву вважається картопля. Маючи навіть невелику ділянка землі, на ньому намагаються посадити багато культур, але складно уявити собі такий город без картоплі.

Перш ніж вдасться зібрати урожай цієї культури, потрібно трохи попрацювати. Адже всі знають, як любить картоплю колорадський жук. Щороку шкідник швидше адаптується до засобів захисту і завдає серйозної шкоди посадкам картоплі. Крім того, рослини страждають від фітофторозу та інших захворювань. Тому захист картоплі від шкідників і хвороб — одне з головних завдань городника, щоб отримати здоровий і якісний урожай бульб.

Колорадський жук на картоплі

Навряд чи потрібно описувати зовнішній вигляд колорадського жука — у кого є своя ділянка землі, напевно кожен рік зустрічається з цим шкідником. Це дуже ненажерливий жук, який об'їдає бадилля картоплі, починаючи з верхнього листя. Якщо нічого не робити, через деякий час залишаються тільки голі стебла, а жук перебирається на сусідню рослину. А ще він дуже плодовитий і може перелітати на десятки кілометрів. Тому якщо на початку сезону на ділянці ви не помічали цього жука, цілком може бути, що з часом він перебереться з городу сусіда. Крім перельотів він перебирається з ділянки на ділянку на одязі, інструментах і навіть на тваринах.

Чи варто говорити, що колорадський жук швидко пристосовується до хімзасобів, тому багатьом городникам складно його позбутися. Для боротьби з колорадським жуком на картоплі рекомендуємо використовувати препарат Ампліго. У складі препарату дві діючі речовини, які спрямовані на боротьбу саме з колорадським жуком. Особливість препарату у тривалому періоді дії — більше 20 днів. Препарат стійкий до змивання дощами вже через годину після обробки. Працює Ампліго на всіх стадіях розвитку жука: від яєць до дорослих особин. І, що особливо важливо для обробки від колорадського жука, у шкідників не виробляється резистентність. Використовувати Ампліго можна також проти трипса і попелиці.

Застосовувати Ампліго рекомендується, коли сходи будуть досягати 10 см. У цей період починає проявляти активність на городі цей шкідник: він досить ненажерливий і активно розмножується. Потрібно взяти 4 мл Ампліго і розвести в 10 л води. Такого робочого розчину достатньо для обробки 2 соток.

Фітофтороз картоплі

Якщо говорити про хвороби картоплі, то найчастіше пасльонові культури вражає фітофтороз. Часто хворіють на нього картопля, баклажани і томати. Грибниці з фітоспорами знаходяться у ґрунті і активно розмножуються в умовах тепла і підвищеної вологості. Спори розносяться на далекі відстані за допомогою вітру і деяких мошок.

Залежно від погодних умов хворіти картопля може в середині літа або ближче до осені, але перші ознаки можна побачити вже на початку вегетації. Як зрозуміти, що на картоплі фітофтороз:

  • Спочатку на листових пластинах з'являються дрібні темно-бурі плями. За сприятливих умов для розвитку грибка плями збільшуються.
  • На ураженому грибом бадиллі з'являється сірий наліт.
  • Листя чорніє, всихає і відмирає.
  • Поступово хвороба переходить і на бульби, пригнічуючи їхній розвиток. Бульби гниють вже у ґрунті, не набирають вагу, стають непридатними до вживання.

Щоб уникнути ураження цим небезпечним захворюванням, картоплю треба обробити фунгіцидом. Тому разом із препаратом Ампліго можна використовувати Ридоміл Голд. Він допоможе захистити посадки культури від фітофторозу та інших хвороб. Цей препарат пролонгованої дії, тримається на картоплі мінімум 14 днів. Для приготування робочого розчину на 2 сотки 50 г препарату Ридоміл Голд розводять у 10 л води.

Через стресові умови вирощування, коли вночі ще є заморозки, а вдень досить тепло, листя картоплі може пожовтіти і почати відмирати. Через ці омертвілі тканини в рослину потрапляють спори гриба і активно розмножуються. Щоб вивести рослини зі стресу, можна використовувати препарат Ізабіон. За сезон можна провести три обробки: на початку, коли рослини близько 10 см у висоту, другий раз на початку бутонізації та коли будуть інтенсивно наростати бульби. Так ви не тільки знімете стрес із рослин, але і зможете підвищити врожайність від 10% до 20%.

Обробки препаратами вкрай важливі для захисту картоплі. Але не забувайте і про агротехніку культури: вчасно підсапуйте сходи, видаляйте бур'яни, адже на них часто селяться шкідники, які потім переходять на культурні рослини. До речі, при дефіциті добрив рослини теж часто хворіють, тому впродовж періоду вегетації потрібно проводити підживлення рослин. Об'єднавши агротехнічні заходи зі своєчасними обробками, вдасться отримати великі і здорові бульби в кінці сезону.